reklama

Jak docílíte zdravé a úrodné půdy? Vydejte se cestou zeleného hnojení

Zdrojů živin pro půdu v zahradě existuje hned několik. Od posekané trávy s listím, přes chlévský hnůj, kompost, až po zelené hnojení. To funguje na jednoduchém způsobu, kdy necháváme na volné ploše po sklizni růst rostliny s krátkou vegetační dobou, které vytvoří dostatek zelené hmoty. Jaké rostliny je možno takto využít a na co si musíme dávat pozor?

reklama

Zelené hnojení je zapotřebí vysévat vždy až po sklizni, když se uvolní místo na záhonech a nechcete, aby půda zůstala holá. Problém neosetých ploch spočívá především v erozi a deštích, kdy jsou z půdy vymývány živiny, což se následně negativně odráží na kondici půdy v příštím roce. V extrémních případech, zvláště na lehkých půdách, to dochází tak daleko, že z kdysi úrodné a velmi výnosné půdy stane neúrodná prachovitá struktura. Zeleným hnojením zlikvidujete dva problémy najednou, omezíte jak zvětrávání půdy, tak podpoříte úrodnost.

Z rostlin, které lze aplikovat jako zelené hnojení, existuje hned více druhů, které velmi rychle rostou. Jde o hrách, pelušku, oves, svazenku, hořčici nebo řepku olejnou.

Tyto druhy poskytují dostatek hmoty pro následné zpracování. To se provádí tak, že celou plochu posekáte pomocí mulčovače nebo sekačky, přestavěné do mulčovacího režimu, kdy je veškerý sečený porost dokonale nadrcen, čímž docílíte stavu, že se porost bude velmi dobře zpracovávat. V případě, že porost dosáhne velké výšky, je zapotřebí jej zpracovávat nadvakrát. Poprvé na vyšší nastavení posekáte nahrubo, podruhé potom docílíte perfektního dočištění neposekaných stébel a nadrcení porostu. Bezprostředně po posekání by mělo následovat mělké zapravení do půdy pomocí rýče nebo rotačního kypřiče.

Zhruba za týden, kdy nasekaný a částečně zapravený porost již řádně zavadl, následuje rytí všech takto připravených ploch. Nezapomeňte také přidat kompost, chlévský hnůj a kompost, nejlépe jej rozhoďte po ploše a zapravte do půdy.

Orba nebo rytí jsou důležité činnosti, protože promíchají a zkypří ornici, zaklopením materiálu na bok brázdy jsou v ornici správně rozvrstveny složky, obohacující půdu a výsledek tak bude perfektní. Mnoho z vás ukládá organický materiál na dno brázdy, což je špatně, snaha o obohacení půdy živinami se tak částečně mine účinkem. Při zeleném hnojení je také zapotřebí dbát na osevní a sázecí plány. Použití hořčice nebo řepky jako rostlin pro zelené hnojení po pěstování brokolice, květáku nebo zelí, může vyústit až do podoby nádorovitosti brukvovitých, což zde znemožní jejich pěstování na dobu několika let. Na tuto chorobu neexistuje léčba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama