reklama

Dýně hokkaidó patří mezi naše nejoblíbenější, pusťte se do jejího pěstování

Pěstování tykví má u nás opravdu dlouhou tradici. Pokud je chcete pěstovat na zahrádce, pak široké uplatnění nejen v kuchyni nabízí tykve hokkaidó, které patří k úplně nejoblíbenějším. Prozradíme vám, jaké mají nároky na pěstování, jak je to se sklizní a odkdy je můžete vysévat. Pozornost neodkloníme ani od půdy, která musí být opravdu dobře připravená.

reklama

Skupina tykví je opravdu široká. Jen v nabídkách tuzemských osivářských společností naleznete desítky kultivarů, od okrasných, přes obří pro nakládání a zisk semen, až po klasické a velice oblíbený typ Hokkaidó. Jde o typ se středně velkými až velkými plody, s dobrou odolností, přičemž ji máte nejčastěji spojenou s odstínem oranžové barvy. Ale není to tak úplně pravda. Hokkaidó jsou k dispozici i se zelenou, modrou nebo šedou slupkou.

S předpěstováním začněte v dubnu. Nejlepší je vysévat po jednom semínku do malých plastových květináčků, které zanoříte ve skleníku do půdy. Tykve obecně velmi dobře klíčí i při méně pravidelné zálivce a během prvních 10 dnů jsou již vyvinuté děložní lístky. Mladé rostlinky, které vysejete do kvalitní půdy, velmi rychle rostou a zesílí. Ve skleníku je obecně koloritem půda, vzniklá smícháním kvalitní zeminy ze zahrady a vyzrálého kompostu, ještě doplněné o kravský hnůj. Taková směs je pro většinu mladých rostlin vynikající, protože obsahuje značné množství živin. Ty jsou pro růst, vedle vláhy a jejího dostatku, naprosto nepostradatelné.

Po zmrzlých mužích v květnu sázejte na místo s dostatkem prostoru. Nutností je velmi pečlivá příprava půdy. Ideální je tykvím vyčlenit malé políčko, záhon může být, ale musíte vzít úvahu, že pokud rostliny nemají oporu, potřebují opravdu velký prostor pro svoje zelené šlahouny. Půda pro tykve má být nejlépe lehká až středně těžká, hlinitá, ještě s velkou dávkou živin. Dva týdny před výsadbou proveďte důkladné nakypření a přidejte granulované hnojivo, jako jsou pelety kravského hnoje. Pokud do půdy přidáte ještě například kompost, je to jedině dobře.

Výsadbu provádějte na široko, ve sponu alespoň 1 x 1 metr. Kolem sazenic vytvořte rýhu, kam budete zalévat. Mladé rostliny tykví potřebují ke svému vývinu velké množství vláhy, avšak pouze takové, které je přiměřené. Do doby, než šlahouny zesílí a začnou růst po celé ploše, prostor mezi jednotlivými sazenicemi využijte pro zeleninu s krátkou vegetační dobou, jako jsou ředkvičky, salát nebo cibule sečka. Poté, co rostliny porostou celou plochu, se zaměřte na jejich pravidelnou kontrolu. Malým plodům velmi škodí noční nájezdy slimáků, poškozené nedozrálé kusy často velmi rychle hnijí. Pro vzdušnější porost je vynikajícím pomocníkem plot, který je výbornou oporou a máte tak možnost jednoduše kontrolovat stav jednotlivých plodů. Nikdy však tykve nesázejte na kompost, protože patří k velkým odběratelům živin.

V září začíná doba sklizně zralých plodů, které mají syté vybarvení. Před skladováním všechny kusy řádně očistěte a pozor při manipulaci na mízu, která může unikat z ještě nezaschlých stopek. Ty mohou nevratně poničit oblečení. Po sklizni se veškerý porost likviduje v zásadě dvěma způsoby. Buď odklizením do kompostu, kde se ještě před uložením do něj naseká na menší kusy anebo jako zdroj organické hmoty, kdy celý porost přejedete mulčovačem, hmotu necháte zavadnout a zapravíte do půdy. V rámci podzimního rytí je vhodné přidat nejen nasekanou trávu s listím, ale i kravský hnůj, a to ve větším množství. Zajistí to dostatek živin na další rok.

Tykve hokkaidó jsou ceněné nejen jako dekorace, která je použitelná nejen doma na stole, ale i venku na zápraží. Pozor však na první mrazíky, tam pak dochází k namrznutí a hnilobě plodů. Dužninu bohatě využijete v kuchyni pro výrobu polévek, dortů nebo zdravé pečené večeře. Odrůdy s velkými plody pak využijte třeba pro Halloween. Krásné plody tykví mohou být i tipem pro hezký dárek pro vaše přátele.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera
Finance

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá
Politika

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá

 • Aktualizováno
 • Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v případu Čapí hnízdo. Sněmovní imunitní výbor jeho vydání v úterý doporučil plénu. Stejné doporučení přišlo i v případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze opencard. Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala v době zasedání výboru na pražském Malostranském náměstí a požadovala vydání expremiéra policii. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

  Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

  Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

  Z řidiče tramvaje hrdinou. David zahlédl požár, z hořícího domu zachránil dva seniory

  Pondělní pracovní ráno se pro řidiče tramvaje Davida Hrůzu v Brně-Bystrci změnilo v záchranou akci. Při cestě na kontrolu kolejí kvůli námraze si všiml hořícího domu. Nezaváhal a vyběhl lidem na pomoc. Z hořící budovy vyvedl dva seniory, zachránil i auto. „Možná se dělá haló pro nic. Takhle by se měl zachovat každý normální občan,“ hodnotí svůj čin skromný hrdina.

  Vynikám zdvořilostí, řekl Zeman při jmenování soudců. Kvůli platům zmínil „nenažranost"

  Prezident Miloš Zeman v úterý při jmenování sedmi nových soudců zkritizoval neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Zmínil výraz „nenažranost“. Za ostudu české justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové.

  Terorista Breivik chce na svobodu. Hajloval před soudem jednajícím o jeho propuštění

  Aktualizováno

  Norský soud se v úterý dopoledne začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse Behringa Breivika, který při atentátech v roce 2011 zabil 77 lidí. Pravicový extremista, který si odpykává jednadvacetiletý trest vězení, tvrdí, že po deseti letech strávených za mřížemi už nepředstavuje nebezpečí pro společnost. Breivik se hned při příchodu před soud uvedl nacistickým pozdravem, informovala agentura Reuters.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

  Aktualizováno

  Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

  reklama