reklama

Dýně hokkaidó patří mezi naše nejoblíbenější, pusťte se do jejího pěstování

Pěstování tykví má u nás opravdu dlouhou tradici. Pokud je chcete pěstovat na zahrádce, pak široké uplatnění nejen v kuchyni nabízí tykve hokkaidó, které patří k úplně nejoblíbenějším. Prozradíme vám, jaké mají nároky na pěstování, jak je to se sklizní a odkdy je můžete vysévat. Pozornost neodkloníme ani od půdy, která musí být opravdu dobře připravená.

reklama

Skupina tykví je opravdu široká. Jen v nabídkách tuzemských osivářských společností naleznete desítky kultivarů, od okrasných, přes obří pro nakládání a zisk semen, až po klasické a velice oblíbený typ Hokkaidó. Jde o typ se středně velkými až velkými plody, s dobrou odolností, přičemž ji máte nejčastěji spojenou s odstínem oranžové barvy. Ale není to tak úplně pravda. Hokkaidó jsou k dispozici i se zelenou, modrou nebo šedou slupkou.

S předpěstováním začněte v dubnu. Nejlepší je vysévat po jednom semínku do malých plastových květináčků, které zanoříte ve skleníku do půdy. Tykve obecně velmi dobře klíčí i při méně pravidelné zálivce a během prvních 10 dnů jsou již vyvinuté děložní lístky. Mladé rostlinky, které vysejete do kvalitní půdy, velmi rychle rostou a zesílí. Ve skleníku je obecně koloritem půda, vzniklá smícháním kvalitní zeminy ze zahrady a vyzrálého kompostu, ještě doplněné o kravský hnůj. Taková směs je pro většinu mladých rostlin vynikající, protože obsahuje značné množství živin. Ty jsou pro růst, vedle vláhy a jejího dostatku, naprosto nepostradatelné.

Po zmrzlých mužích v květnu sázejte na místo s dostatkem prostoru. Nutností je velmi pečlivá příprava půdy. Ideální je tykvím vyčlenit malé políčko, záhon může být, ale musíte vzít úvahu, že pokud rostliny nemají oporu, potřebují opravdu velký prostor pro svoje zelené šlahouny. Půda pro tykve má být nejlépe lehká až středně těžká, hlinitá, ještě s velkou dávkou živin. Dva týdny před výsadbou proveďte důkladné nakypření a přidejte granulované hnojivo, jako jsou pelety kravského hnoje. Pokud do půdy přidáte ještě například kompost, je to jedině dobře.

K tématu

Výsadbu provádějte na široko, ve sponu alespoň 1 x 1 metr. Kolem sazenic vytvořte rýhu, kam budete zalévat. Mladé rostliny tykví potřebují ke svému vývinu velké množství vláhy, avšak pouze takové, které je přiměřené. Do doby, než šlahouny zesílí a začnou růst po celé ploše, prostor mezi jednotlivými sazenicemi využijte pro zeleninu s krátkou vegetační dobou, jako jsou ředkvičky, salát nebo cibule sečka. Poté, co rostliny porostou celou plochu, se zaměřte na jejich pravidelnou kontrolu. Malým plodům velmi škodí noční nájezdy slimáků, poškozené nedozrálé kusy často velmi rychle hnijí. Pro vzdušnější porost je vynikajícím pomocníkem plot, který je výbornou oporou a máte tak možnost jednoduše kontrolovat stav jednotlivých plodů. Nikdy však tykve nesázejte na kompost, protože patří k velkým odběratelům živin.

V září začíná doba sklizně zralých plodů, které mají syté vybarvení. Před skladováním všechny kusy řádně očistěte a pozor při manipulaci na mízu, která může unikat z ještě nezaschlých stopek. Ty mohou nevratně poničit oblečení. Po sklizni se veškerý porost likviduje v zásadě dvěma způsoby. Buď odklizením do kompostu, kde se ještě před uložením do něj naseká na menší kusy anebo jako zdroj organické hmoty, kdy celý porost přejedete mulčovačem, hmotu necháte zavadnout a zapravíte do půdy. V rámci podzimního rytí je vhodné přidat nejen nasekanou trávu s listím, ale i kravský hnůj, a to ve větším množství. Zajistí to dostatek živin na další rok.

Tykve hokkaidó jsou ceněné nejen jako dekorace, která je použitelná nejen doma na stole, ale i venku na zápraží. Pozor však na první mrazíky, tam pak dochází k namrznutí a hnilobě plodů. Dužninu bohatě využijete v kuchyni pro výrobu polévek, dortů nebo zdravé pečené večeře. Odrůdy s velkými plody pak využijte třeba pro Halloween. Krásné plody tykví mohou být i tipem pro hezký dárek pro vaše přátele.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama