reklama

Posekanou trávu nevyhazujte! Poradíme, jak ji dále využít

Letošní vlhké počasí trávě přeje, a i na malé předzahrádce jí nasekáme pořádnou hromadu. Byla by škoda tenhle zelený poklad vyhodit, když může záhonům ještě velmi dobře posloužit jako výtečný mulčovací materiál nebo základ vydatného kompostu.

reklama

V tomto období zahrada doslova rozkvétá, a to ne jenom na záhonech, ale i na louce. Na posekání sena si ještě pár dní počkáme, zatím jen sečeme trávu kolem domu a tam, kde se více chodí. I trávu posekanou rotační sekačkou je ale dobré zpracovat, protože může naši zahradu dále obohatit.

Tráva je poklad

Tráva rozhodně není odpad, proto ji nikam nevyhazujeme, naopak, nízká a rozsekaná poslouží jako vynikající mulčovací materiál především ke stromům.

Čerstvě posekanou trávu používáme také pro zasazené brambory, obzvlášť v době, kdy nejsou ještě zapojené v řádcích. Nasekanou ji sypeme do meziřadí jako zdroj cenné organické hmoty. Tato hmota je navíc při zarývání také dobrý zadržovač vláhy, a dokonce i brání růstu plevelů.

Volné kompostování

Posekanou trávu můžeme samozřejmě také kompostovat. Kompost by rozhodně měl být na každé zahradě a tráva do něj jednoznačně patří. Nejsnadnější je založení volného kompostu, na který nepotřebujeme nic víc než kousek volného místa a odpad na něm jednoduše „hromadíme“.

Klasický kompost by měl být zhruba metr vysoký, široký přibližně jeden metr, délku si určíme podle toho, kolik máme místa a kolik předpokládáme, že během sezony vyprodukujeme organického materiálu.

Samozřejmě, že pro kvalitní kompost nestačí jen samotná tráva, je nutné přidávat i další zbytky ze zahrady, případně jej prosypávat zeminou. Kompost pravidelně prohazujeme a provzdušňujeme a zajištujeme, aby nebyl přemokřelý. Nadbytek vody totiž vede k uhnívání a nepříjemnému zápachu.

Moderní termokompostér

Moderní zahradníci si pořizují takzvaný termokompostér vyrobený z pevného a odolného plastu v barvě, jež na slunečním světle velmi rychle zahřívá a tím urychluje proces tlení. Větrací otvory rozmístěné po celém plášti zajišťují dostatečný přívod vzduchu potřebný pro optimální bakteriální účinek. Díky dvojitým stěnám a izolaci kompostujeme od brzkého jara do pozdní zimy.

Jelikož se organická hmota v termokompostéru velmi rychle rozkládá, tak prakticky už za rok máme hotovou krásnou zeminu. Pro lepší účinek je ale důležité používat ještě urychlovač kompostu obsahující aktivní rostlinné složky, které významně zkrátí proces kompostování. Takto jednoduše a rychle získáme velmi kvalitní organický materiál.

Tip pro vás:

Aby byl kompost kvalitní, nemůžeme do něj jen bez rozmyslu nasypat vše, co zahrada a domácnost nepotřebuje. Kompost totiž není skládka, takže ne všechen odpad pojme.

Do kompostu nepatří: rostliny napadené škůdci, pecky z ovoce, maso, kosti, kameny, popel z uhlí, plasty (i odbouratelné), chemikálie, léky a lidské, psí i kočičí výkaly.

Do kompostu patří: Hnědé materiály na bázi dřeva nebo vláknité: suché listy, větve, stonky, piliny, kůra stromů, drcené noviny, kukuřičné stonky, dřevěný popel a jehličí. Zelené materiály na bázi dusíku: posekaná tráva, kravský nebo koňský hnůj, zbytky jídla, kávová sedlina, zelené listy.

Jednoduchým pravidlem, jak zajistit, aby kompostu byl správně vyvážený je dodržet poměr zhruba 2/3 „hnědých“ a 1/3 „zelených“ materiálů.

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu
Koronavirus

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

reklama

Domácí zpravodajství

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama