Komplikace pro uprchlíky: Ukrajincům končí bezplatné jízdné i výhodný vstup do zoo

Zkrácení lhůty pro registraci, v některých městech konec bezplatného jízdného nebo výhodného vstupu do zoo. Jaké změny platí od začátku května pro uprchlíky z Ukrajiny, kteří už v tuzemsku jsou?

Místo 30 dnů pouze tři. Tak se zkrátil čas, během kterého se od pondělí musejí uprchlíci po příchodu do Česka zaregistrovat nebo nahlásit adresu trvalého pobytu. Podle ministerstva vnitra bylo možné udělat takové změny, protože země nečelí náporu jako na začátku krize a proces registrace uprchlíků je mnohem rychlejší.

„Data o pobytu a pohybu Ukrajinců budou aktuální a samosprávám to začne pomáhat ve využívání ubytovacích kapacit. Budou vědět, kde kdo je a podle toho budou moct reagovat,“ vysvětluje mluvčí resortu vnitra Ondřej Krátoška.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) má Česko zájem, aby lidé, kteří do Česka přijdou, byli co nejrychleji zapojeni do systému. A protože systém podle Fialy nápor běženců zvládá, už není potřebná mimořádná doba 30 dnů. Od začátku války získalo v Česku víza dočasné ochrany přes 320 tisíc Ukrajinců. Práci si zatím našlo přibližně 34 tisíc dospělých uprchlíků.

Na některých místech od 1. května skončilo bezplatné jízdné pro uprchlíky. Třeba ve Středočeském kraji mohou jezdit zadarmo jen pět dní od získání víza. Podobná pravidla už delší dobu platí ve vlacích po celém Česku.

Bezplatné jízdné skončilo také třeba v Libereckém kraji nebo samotném Liberci, to samé čeká od 12. května také sousední Jablonec. V Pražské MHD jízdné zdarma pokračuje do konce stávajícího měsíce.

Změny udělaly i některé zoologické zahrady, třeba do té pražské už se uprchlíci nepodívají za symbolickou korunu. „Možnosti využilo téměř 59 tisíc ukrajinských žen a dětí. Nicméně i na další měsíce plánujeme prohlídky a program pro ukrajinské uprchlíky, už ale zaplatí standardní vstupné,“ popisuje mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.

Tagy: