Za použití pyrotechniky, která je spojená především s fotbalovými zápasy, budou tuzemští fanoušci pykat výrazněji než předtím. Za „bengálské ohně“ mohou diváci dostat pokutu až 100 000 korun, hrozí jim také zákaz vstupu na stadiony. Za přísnější tresty může novela, kterou ve středu schválila Sněmovna. Ještě ji musí schválit Senát.
Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.
S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních i v souvislosti s jejich konáním. Pachatelům bude hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhlo ministerstvo vnitra nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů. Vztahovat se to má podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) také na drogové přestupky.
Kvůli kolenu sekl s kariérou, teď šance na návrat ožily. Kadlec podepsal s Boleslaví
Loni touto dobou byl český supertalent Václav Kadlec přesvědčený o tom, že už je bývalým fotbalistou. Kvůli neutichajícím problémům s kolenem s kariérou sekl a stal se na čas fitness trenérem. Nicméně sport, ve kterém vyrůstal, mu začal chybět. Proto v srpnu začal trénovat s rezervou prvoligové Mladé Boleslavi. Teď už se připravuje s hlavním týmem a udělal výrazný krok k velkému comebacku. S klubem podepsal roční smlouvu.
V praxi bude prokazování přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. Postižitelní by měli být podle autorů předlohy i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům na fotbalové stadiony, aby je nemohla sledovat policie.
Používání pyrotechniky během sportovních zápasů považuje ministerstvo vnitra za jeden z nejrizikovějších projevů sportovního fandění vzhledem k síle exploze, hlasitosti a možnosti vzniku požáru. Obecná pravidla pro její použití podle úřadu fakticky jakékoliv bezpečné použití ze strany fanoušků vylučují, a to jak v místech sportovní akce, tak při přesunech fanoušků, které mají většinou podobu hromadných pochodů.
Novela po zásahu Sněmovny zmírní některé kvalifikační požadavky na úředníky projednávající přestupky, které s ohledem na opatření kvůli epidemii koronaviru nebylo možné splnit.