Konejšivé signály u koček jako varování před útokem. Jak se v nich vyznat?

Sekání ocasem, stažené uši dozadu, vražedný pohled – pokud znáte kočky, pak asi víte, že jsou to vážná varování, která mohou předcházet útoku. Proč bychom je měli brát vážně a co se může stát, když projevy agrese nebudeme u kočky řešit?

I když to bude možná znít překvapivě, agrese u koček je normální způsob komunikace. Může se projevovat různými pohledy, blokováním cesty nebo dokonce přímými útoky. Je přitom na majiteli kočky, kam až nechá tyto projevy zajít. Vyhrocení situace může předejít i tím, že se naučí číst tzv. konejšivé signály. „Kočka jimi dává najevo, že už jí něco vadí a že byste se měli držet dál. Může tam patřit třeba to, že se začne trochu olizovat. Některé kočky, když k nim dáme ruku, tak ztuhnou nebo otočí hlavu. Tím vlastně říkají velice slušně a velice jemně: ‚Prosím, nech mě na pokoji, já se s tebou nechci bavit,‘“ vysvětluje kočičí psycholožka Kateřina Štiblická.

Ta kočka je zlá!

Pokud člověk řeči kočičího těla nerozumí nebo ji nebere v potaz, může dojít ke zvukovým projevům, jako syčení, vrčení nebo hlasité mňoukání. V takovém případě už schází jen malý krůček k tomu, aby kočka zaútočila – a dává vám to jasně najevo. Někdy však přichází nepochopení a kočky tak dostanou starou dobrou nálepku. „Ta kočka je zlá!“ Co na to odborník? „Tím si zavíráme cestu k pochopení a vyřešení problému, protože málokdy pomůže něco onálepkovat a označit. Je to sice komfortní pocit, že se tak ve věci lépe vyznáte, ale přínos to nemá žádný,“ míní Štiblická.

Mezi nejčastější spouštěče agrese patří bolest, o níž nevíme, že jí kočka trpí. Projeví se, když zvíře pohladíme po bolestivém místě – v takové chvíli si můžeme vykoledovat kousanec, který podle nás přišel zcela bezdůvodně. Pokud je bolest chronická, kočka může být dlouhodobě podrážděná a ke kousnutí či škrábnutí pak nejde daleko. Proto je vždy v případě potíží potřeba zevrubná veterinární prohlídka, i když ji majitelé mnohdy odmítají s tím, že kočka žere a pohybuje se bez obtíží. Důležité je proto vědět, že kočky jsou mistři ve skrývání bolesti. Problém tak může vzniknout a narůst do obludných rozměrů dávno před tím, než zvíře přestane přijímat potravu.

Náhoda i nehoda

Kromě fyzické bolesti se kočičí psycholožka Kateřina Štiblická často setkává i s tzv. přenesenou agresí. „Často řešíme, když se člověk snaží rozpustit konflikt mezi dvěma kočkami, zasáhne a skončí poškrábaný. Případně se může stát, že kočka pozoruje přes okno cizí kočku na zahradě. Jak víme, kočka je teritoriální a ne každá kočka vidí cizí kočku ráda. Tím, že je tam překážka a nemůže za nimi přijít a vyřešit to, a vy se potom vyskytnete v jejím okolí, tak ta frustrace může jít i a vás,“ vyjmenovává Štiblická.

Dalším spouštěčem agrese mezi dvěma kočkami může mít na první pohled zcela banální důvod – návštěvu veterináře. „Když se kočka vrátí z veteriny nebo z nějakého výletu a je načichlá dezinfekcí a různými pachy, tak některé kočky můžou být citlivější na pachy a nemusí ji rozpoznat. Voní jim jinak, takže to je někdo jiný a může dojít k agresi. Jde tomu většinou velice elegantně předejít nebo to vyřešit tím, že kočky na chvíli oddělíme, kočka z veteriny načichne opět domácností a pak je dát dohromady a je to všechno v pořádku. Bohužel, když se to nepovede, tak to končí šílenými projevy agrese,“ doplňuje Štiblická.

Klid na prvním místě

Když všechny rady selžou a k útoku kočky stejně dojde, je důležité si zachovat chladnou hlavu. Křik totiž zvíře může ještě víc vydráždit a celá situace se tím výrazně zhorší. Pokud útočí jedna kočka na druhou, je proto nasnadě je v klidu a tichosti oddělit dekou nebo polštářem. V žádném případě si zvířata pak nedávejte k obličeji a nepokoušejte se je rozdělit rukou. Kočičí škrábnutí se hojí dlouho a v případě hlubšího kousnutí je vhodné vyhledat lékařské ošetření.

Čekáte dítě a je vaší noční můrou, že ho kočka napadne? „Většina koček se snaží fyzickému útoku vyhnout, protože ke v přírodě drahý a nebezpečný. Je ale důležité to kočce umožnit. To znamená myslet na to, aby kočka měla možnost nepřijít s dítětem do kontaktu – nemít kočičí záchod, misky na jídlo nebo škrabadla v blízkém okolí dítěte. To napětí a někdy i strach kočky z dítěte může vyeskalovat k agresi,“ upozorňuje vážně Kateřina Štiblická.

Kočičí psycholožka se s podobnými případy už setkala. V jednom z nich hrál roli frustrovaný kocour, všetečné dítě a absence klidného zázemí pro zvíře. „Kocour bohužel neměl ‚kam se uklidit‘ a byl neustále vystavovaný tahání, hlazení, hluku, u žrádla ho dítě rušilo, brečelo… Kocour to pak už neunesl a neviděl jinou cestu, než že začal dítě napadat, aby ho od sebe odehnal,“ popisuje Štiblická a dodává, že většina koček se útokům snaží vyhnout. Agrese přichází v případě, kdy zvíře neví, kudy kam. „Dejte kočce šanci chovat se jako kočka,“ uzavírá kočičí psycholožka.

Zajímá vás příběh „agresivního“ kocoura, který si i přes tuto nálepku našel milující domov? Pak si nenechte ujít reportáž nad článkem.

SOUTĚŽ O KRMIVO PRO VAŠEHO MAZLÍČKA S NAŠÍM PARTNEREM NATIVIÍ!

DOUSOUTĚŽENO! Malí, velcí, štěňata i zasloužilí senioři – zkrátka všichni psi si rádi pochutnají na misce plné dobrot!...

Posted by Prima Mazlíček on Saturday, May 7, 2022

Tagy:

Hlavní zprávy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt
Soudy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt

Po šesti týdnech výpovědí v pátek v soudní síni v americké Virginii zazněly závěrečné řeči advokátů herců Johnnyho Deppa a Amber Heardové, bývalých manželů, kteří se nyní vzájemně obviňují z pomluvy a fyzického a psychického napadání a týrání a požadují po sobě astronomické odškodné. Deppovi právníci požádali porotu, aby herci „vrátila zpátky jeho život“ tím, že uzná Heardovou vinnou z pomluvy. Obhájci herečky zase porotcům řekli, že se její život proměnil od začátku sporu v peklo a že se ji Depp snaží cíleně očernit kvůli tomu, že jej opustila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:34

Svoboda: Na Ukrajině nás čeká ještě tuhý zápas. Ani Putinův odchod by neznamenal jistotu

23:58

Donbas bude opět ukrajinský, má jasno Zelenskyj

23:22

Prezident Putin ujistil rakouského kancléře Nehammera, že je připraven aktivně jednat s Ukrajinou o výměně vězňů

22:56

Za Trumpa by k válce nedošlo. Razil teorii mír skrze sílu, říká jeho poradce

Hrozí Česku turecký inflační scénář? Čelíme modelu „nakup, bude dráž“, říká Zlámalová

Ze strachu z dalšího růstu inflace se v Česku roztáčí nebezpečná spirála inflačních očekávání. V pořadu 360° to uvedla analytička Echo24 Lenka Zlámalová. Mimo jiné připomněla, že meziročně cena například oblečení vzrostla o 120 %. S komentátor Lidových novin Petrem Kamberským a ekonomem Petrem Dufkem vysvětlili, co je podle nich důvodem zvyšujících se cen.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Ševčík ke zdražování: Vyměňme dresy eurohujerů za ty české. Demagogie, zlobí se Petříček

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc a ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS představili své návrhy, jak by vláda mohla řešit rostoucí ceny. Ševčík apeloval, aby vláda „převlékla eurohujerský dres za český“. S narážkou na Green Deal však nesouhlasil exministr.

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012, porážka ho pošle do souboje o bronz proti horšímu ze zápasu Finsko–USA. Utkání s Kanadou začne v Tampere v 17:20.

Role Draculy se mnou hodně zamávala. Od zblbnutí mě zachránili kamarádi, přiznává Hůlka

Daniel Hůlka začínal jako operní zpěvák. Role v českém muzikálu Dracula mu ovšem změnila život. Ze dne na den se z něj stala muzikálová hvězda a jak sám přiznává, byly časy, kdy mu sláva stoupla do hlavy. Toto období prý ale netrvalo dlouho. Vrátit se zpátky na zem mu totiž pomohli jeho kamarádi. Hůlka se o tom rozpovídal v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Novinky kolem brutálního útoku v texaské škole. Policie vyčkávala i přes prosby o pomoc

Vedení texaské policie v pátek po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné rozhodnutí a příliš dlouho otáleli se zásahem proti střelci na základní škole ve městě Uvalde, který v jedné z učeben zastřelil 19 dětí a dvě učitelky. Téměř 20 policistů stálo více než tři čtvrtě hodiny před dveřmi učebny, v níž se střelec zamknul, a čekali na příchod zásahové jednotky pohraniční stráže. Až poté policisté vnikli dovnitř a pachatele zastřelili. Velitel zásahu se podle šéfa texaského ministerstva pro veřejnou bezpečnost Stevena McCrawa domníval, že děti v učebně nejsou v ohrožení.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.

Praha brojí proti popíjení na veřejnosti. Kde všude hrozí od července pokuta za alkohol?

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, ve čtvrtek schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.

Vynalézavý senior vyřešil zdražování energie. Odmontoval elektroměr a jede „na sebe“

Svérázným způsobem vyřešil zdražování energií důchodce z malé vesnice na Tachovsku. Jako velký kutil vymyslel způsob, jak se obejít bez dodávek elektrické energie od distributorů. Bývalý truhlář musí vyjít s 11 tisíc vysokým důchodem a když mu přišlo navýšení záloh na elektřinu o 50 procent, rozhodl se k razantnímu kroku. V únoru si nechal odmontovat elektroměr.