Vajíčka se slaninou, trocha kávy a občas pár kapek červeného vína – tak přilepšoval Jake Perry v Texasu svým kočkám, z nichž dvě se dožily překvapivého věku. Zatímco kocour Creme Puff to dopracoval na 38 let, jeho předchůdce Grappa se dožil „jen“ 34 roků. Že by Perry vymyslel lék na kočičí dlouhověkost? Kdepak. Podle veterinářů jde o náhodu kombinovanou s láskyplnou péčí.
Podle veterinářky Martiny Načeradské jsou kočky dožívající se třiceti let a více spíše raritou. „Já sama mám v databázi jen jednoho kocoura staršího 21 let. Velmi záleží na jejich zdravotním stavu, stylu života i tom, čím a jak je majitel krmí,“ vysvětluje Načeradská a dodává, že pokud kočka po desátém roce onemocní a dojde např. k selhání ledvin, jen těžko se dožije třicítky. To je většinou vyloučené i u venkovních koček, kterým hrozí předčasná smrt v podobě jedoucího auta nebo psích zubů.
Takto vybavená kočka má pak větší šanci, že se dožije „důchodu“, který u ní nastává v jedenácti letech, což odpovídá naší šedesátce. Samozřejmě je potřeba to kombinovat s kvalitní stravou a pravidelnou veterinární péčí. Ani tady by se to ale nemělo přehánět. „Doplňky stravy a krmení velmi záleží na jejím zdravotním stavu. V žádném případě nedoporučuji podávat nějaké ‚vitamíny‘ bez porady s veterinárním lékařem, protože mohou spíše uškodit než pomoct. Typickým příkladem je vitamin D, který se kumuluje v těle, protože není rozpustný ve vodě a dlouhodobé podávání může pak vést k selhání ledvin,“ vysvětluje Načeradská.
Prevence a přirozenost
Podle veterinářů je velmi důležitá i prevence. I když vaše kočka vypadá na první pohled bezstarostně, může například trpět zánětem dásní kvůli zubnímu kameni, což je hodně opomíjený a zároveň vážný problém. U koček v pokročilejším věku také často hrozí selhání ledvin a pravidelné návštěvy zvěrolékaře ho mohou včas odhalit. O přínosu prevence ví své i nejdéle žijící kocour na světě, senior Rubble. Ten své třicátiny oslavil právě na veterině, kde byl na pravidelné prohlídce. Dnes mu táhne na dvaatřicet a jeho jedinou slabinou je krevní tlak.
Podle veterinářky Martiny Načeradské má na věk koček (stejně jako psů) vliv šlechtění. Čím více se člověk snaží konkrétní plemeno „vylepšit“, tím více zdravotních komplikací hrozí. „Typickým příkladem jsou perské a exotické kočky, které mohou dnes už jen obtížně dýchat a těžko se nažerou samy. Nejdéle obvykle žijí obyčejné klasické domácí ‚miciny‘, kterým do množení člověk nezasahuje.“