Jižní Korea se potýká s nárůstem případů počtu „osamělých úmrtí“. Jde zejména o muže středního věku, kteří žijí izolováni od společnosti a následně onemocní či spáchají sebevraždu, píše CNN. Soul se proti tomu rozhodl bojovat a na zlepšení situace hodlá vynaložit v přepočtu přes 7,5 miliardy korun. Psychologové ale upozorňují, že může jít o komplexnější problém, který se netýká jen této asijské země. Na problém samoty upozorňují i další země či Světová zdravotnická organizace.
Každý rok umírají tisíce Jihokorejců – většinou jde o muže středního věku – v osamění a tichosti, často odříznuti od rodiny a přátel. Někdy trvá celé dny nebo dokonce týdny, než vůbec najdou jejich těla. Tato úmrtí korejsky označovaná „godoksa“ jsou součástí širšího problému izolace, který je v zemi čím dál naléhavější, píše CNN. Vláda se proti tomuto jevu proto snaží aktivně bojovat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Antibiotika přestávají zabírat, varují experti. Objev českých vědců může tento trend změnit
Úřady v hlavním městě Soulu minulý týden oznámily, že v příštích pěti letech vynaloží 451,3 miliardy wonů (téměř 327 milionů dolarů) na „vybudování města, kde nikdo nebude osamělý“. Nové iniciativy zahrnují poradce pro osamělost, kteří jsou nepřetržitě k dispozici na podpůrné lince, a on-line platformu pro podobné poradenství. Dále jsou zaváděna opatření zahrnující osobní návštěvy a konzultace. „Osamělost a izolace nejsou jen individuální problémy, ale úkoly, které musí společnost řešit společně,“ uvedl starosta Soulu Oh Se-hoon v tiskové zprávě. Dodal, že město zmobilizuje všechny městské kapacity, aby pomohlo osamělým lidem „uzdravit se“ a vrátit do společnosti.
Město také plánuje zavést rozšířené psychologické poradny, zelené plochy, výživové plány pro obyvatele středního a staršího věku, i speciální „vyhledávací systém“ pro identifikaci osamělých obyvatel, kteří potřebují pomoc. Kromě toho chce organizovat aktivity, aby podnítilo lidi k chození do společnosti a věnování se různým aktivitám, jako je zahradničení, sport a podobně.
Odborníci tato opatření vítají, upozorňují ale, že je potřeba udělat toho ještě více – mimo jiné proto, že osamělost je v Koreji spojena s jedinečností tamní kultury, kterou je obtížné měnit. „Osamělost je v současné době významným společenským problémem, takže snahy na její řešení jsou naprosto nezbytné,“ uvedla profesorka psychologie na univerzitě v Mjongdži An Soo-jungová. Dodala, že je třeba pečlivě zvážit, jak budou tato opatření prováděna.
Tisíce „osamělých“ úmrtí
Problém osamělosti si v posledním desetiletí získal celonárodní pozornost, protože se zvýšil počet souvisejících problémů – například mladých lidí, kteří se ukryjí před okolním světem a tráví své dny doma v izolaci často celé měsíce.
Tento jev známý pod japonským termínem „hikikomori“ je stále častější. Podle odhadů bylo v Jižní Koreji v roce 2022 až 244 tisíc takových samotářů. Stoupá také počet úmrtí osamělých osob – podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí zveřejněných v říjnu dosáhl loni 3 661 případů, přičemž rok předtím jich bylo 3 559. Za nárůstem ale může být částečně i nová, širší definice výrazu „osamělé úmrtí“, kterou ministerstvo zavedlo. Nyní se tento termín vztahuje na každého, kdo žije v sociální izolaci, je odříznut od rodiny nebo příbuzných a zemře v důsledku sebevraždy nebo nemoci.
Dalším faktorem může být demografická krize v zemi, neboť roste i celková úmrtnost v Jižní Koreji. Čísla však poukazují na větší problém, který se nejvíce dotýká mužů středního a staršího věku. Podle ministerstva tvořili muži více než 84 % osamělých úmrtí zaznamenaných v loňském roce, což je více než pětinásobek počtu úmrtí žen. Muži ve věku 50 a 60 let představovali více než polovinu celkové skupiny.
Jiný pocit osamělosti
„Osamělost není v Jižní Koreji ničím výjimečným a nedá se říci, že lidé jsou tu více osamělí než jinde,“ řekla An Soo-jungová. „Když se jich však zeptáte na to, co v nich vyvolává pocit osamělosti, jsou zde určité rozdíly ve srovnání s jinými zeměmi,“ dodala.
„V některých kulturách je osamělost vnímána jako pocit, který nastává, když vztahy nejsou naplňující. V Koreji lidé říkají, že se cítí velmi osaměle, když mají pocit, že nejsou dostatečně hodnotní nebo jim chybí smysl života,“ popsala An Soo-jungová.
To potvrzují i další odborníci – jeden z nich již dříve pro CNN uvedl, že mnozí Korejci z generace mileniálů a generace Z jsou citliví na kritiku a zároveň jsou příliš sebekritičtí a bojí se selhání. Studie z června letošního roku zjistila, že epidemie osamělosti odráží nuance korejské kultury, která klade důraz na vztahovou orientaci – neboli na to, aby se lidé definovali ve vztahu k ostatním lidem kolem sebe.
V důsledku toho mohou Jihokorejci pociťovat hlubokou osamělost nebo pocit selhání, pokud mají pocit, že nemají významný vliv na ostatní nebo společnost, uvádí studie. To je podle An Soo-jungové zásadní rozdíl oproti jiným zemím.
Studie identifikovala i další faktory, jako je nárůst jednočlenných domácností, pokles sociálních kontaktů mimo práci a rodinu, dominance sociálních médií, která podporují pocity nedostatečnosti, a jihokorejská kultura soutěživosti orientovaná na úspěch. „Když všichni nadměrně sledujeme stejné hodnoty, nakonec ztrácíme sami sebe,“ řekla An Soo-jungová.
Jde o naléhavou hrozbu, varuje WHO
Jihokorejské úřady zahájily různé iniciativy v boji proti tomuto problému, včetně zákona o prevenci a zvládání osamělých úmrtí. V roce 2023 vláda přijala novelu, podle níž mají někteří osamělí mladí lidé nárok na finanční podporu, včetně příspěvku 650 000 wonů (přes 11 tisíc korun) na životní náklady, aby jim pomohla „vrátit se do společnosti“.
Jižní Korea ale není v tomto boji sama. Japonsko, kde byl trend „hikikomori“ poprvé rozpoznán a podrobně zkoumán, dokonce jmenovalo v roce 2021 ministra pro boj s osamělostí a společenskou izolací. Následující rok vláda vydala intenzivní plán protiopatření, včetně nepřetržité konzultační služby a rozšíření programů poradenství a sociální práce.
Ministra pro osamělost jmenovalo i Spojené království, další země, například Dánsko a Nizozemsko, jmenovaly pracovní skupiny, které se problémem zabývají. Generální lékař Spojených států varoval před „epidemií osamělosti a izolace“ ve svém doporučení z roku 2023 a vyzval k přijetí opatření, jako je budování silnější sociální infrastruktury a regulace on-line platforem. Dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO) zahájila v roce 2023 činnost komise pro boj proti osamělosti a označila ji za „naléhavou zdravotní hrozbu“.
An Soo-jungová však uvedla, že má pochybnosti, zda půjde problém osamělosti vyřešit. „Není to něco, co lze snadno změnit. Vzhledem k tomu, že ve hře jsou složité, kulturně specifické faktory, může být zapotřebí větší změna, aby jednotlivci získali sílu být sami a čelit sami sobě,“ podotkla. „Musíme si vypěstovat schopnost pečovat o sebe i o druhé. Ale náš život ve společnosti je tak náročný, že máme pocit, že nám chybí čas i na péči o sebe sama,“ dodala.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zákeřný long covid. Problémem je mozková mlha, uvedl Prymula a popsal další potíže