KLDR přitvrzuje proti Jižní Koreji: Chtěli fašistickou diktaturu, obrátili zbraně proti lidu

Severní Korea v první reakci na krátké vyhlášení stanného práva v Jižní Koreji situaci přirovnala k vojenskému převratu a uvedla, že jihokorejský prezident Jun Sok-jol chtěl zavést fašistickou diktaturu. Napsal o tom dnes zpravodajský web BBC.

Prezident Jun Sok-jol minulé úterý šokoval Koreu i svět, když v zemi vyhlásil stanné právo a obvinil opoziční Demokratickou stranu ovládající parlament ze sympatií k totalitní Severní Koreji a z protistátní činnosti. Několik hodin po ohlášení stanného práva se proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Vyhlášení stanného práva trvalo pouhých šest hodin. Junova politická budoucnost je však stále nejistá, neboť členové jeho vlastní strany ho zatím odmítají odvolat.

DÁLE ČTĚTE: Převrat v Jižní Koreji by USA připravil o klíčového spojence. Opozice je vstřícnější ke KLDR

Severokorejský oficiální list Rodong Sinmun na šesté stránce ve středu označil Junovo rozhodnutí vyhlásit stanné právo za „šílené“ a přirovnal jeho chování k počínání někdejších vojenských diktátorů. „Bezostyšně se oháněl zbraněmi proti vlastnímu lidu,“ stojí v článku severokorejského deníku.

Vývoj podle severokorejského článku „odhalil slabost jihokorejské společnosti“. Junovo vyhlášení stanného práva článek zároveň označil za příklad zoufalství, které může ukončit prezidentův politický život.

Článek Rodong Sinmum obsahoval fotografie z protestů v Soulu, včetně fotografií mladých Jihokorejců s transparenty.

Junovo vyhlášení stanného práva, které nemělo dlouhého trvání, uvrhlo Jižní Koreu do politického chaosu. Prezident zůstává ve funkci, ale má zakázáno opustit zemi a je vyšetřován pro podezření z velezrady. Není jasné, jaké pravomoci ještě má, pokud vůbec nějaké.

Zároveň panují obavy, že by se Severní Korea mohla rozhodnout využít této krize k vojenské provokaci Soulu.

V sobotu Jun ustál hlasování parlamentu o odvolání, které vyvolala opozice. Většina poslanců z prezidentovy strany jednání parlamentu bojkotovala, takže zasedání nebylo usnášeníschopné. Další pokus o odvolání hlavy státu plánuje jihokorejský parlament na 14. prosince. Opozice potřebuje, aby alespoň osm členů prezidentovy strany hlasovalo pro odvolání prezidenta. K tomu je v 300členném parlamentu zapotřebí dvoutřetinová většina.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zelenskyj oželí území. Chce mír, má ale podmínku. Putin bude mít radost, tvrdí experti

Tagy: