Hejtmani: Korektnosti bylo hodně. Uprchlické krize někteří zneužívají, musíme tomu zabránit

360° (421)

Někteří lidé zneužívají naši pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny, shodli se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Vyzvali vládu a neziskové organizace, aby se zapojily do práce s problémovými lidmi, kteří mají jiné kulturní návyky než Češi.

Veřejnou debatu nad problémem nepřizpůsobivých uprchlíků rozpoutal na Twitteru moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Jak potvrdili jeho kolegové z ostatních krajů, Česko opravdu místy sužují přistěhovalci, kteří těžko zapadnou do tuzemské společnosti.

„Uprchlická krize s sebou nese situace, které někteří zneužívají. Všichni kolem toho chodí jako kolem horké kaše, ale musíme se o tom bavit,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS hejtman Netolický.

Češi s nimi nedokážou žít

Hejtman Kuba zdůraznil, že Češi opravdu nadprůměrně pomáhají, ale nelze akceptovat všechno. Někteří lidé, kteří k nám přišli, mají úplně jinou životní kulturu.

„Přijede rozvětvená rodina, která mluví jen maďarsky a má jiné hygienické návyky. A představte si, že pak desítky lidí odvezete do jednoho ubytovacího zařízení vedle malé obce. Česká komunita tohle není schopná akceptovat,“ konstatoval Kuba.

Hejtmani u běžných uprchlíků neřeší ubytování, ale zapojení dospělých do pracovního procesu a dětí do škol. Vždy se ale prý objeví třeba stovka lidí s odlišnými návyky, kteří jsou velmi těžko umístitelní a nedokážou spolupracovat s českou komunitou. Práce o tisíc takových zabere stejně času jako o 200 tisíc „bezproblémových“.

„Pokud uprchlíci hovoří maďarsky, stačí se podívat na mapu, odkud pocházejí. Jsou z hranice se Zakarpatskou oblastí, kde žádný konflikt není, ale řeší tam vnitřní uprchlickou krizi. Tito lidé pak říkají, že se cítí ohroženi válkou,“ nastínil Netolický.

Musí se zapojit vláda i neziskový sektor

„Čeští občané by měli mít jistotu, že nepřichází další problém, který budeme muset řešit. Musíme zabránit zneužívání poskytovaných dávek a ubytování, které lidé v Zakarpatí třeba takové nemají. Korektnosti okolo už bylo hodně,“ dodal hejtman Pardubického kraje.

Společně s Kubou vyzvali neziskový a vládní sektor a romské iniciativy, aby se společně zapojily do řešení problému. Nikdo jiný podle hejtmanů není schopen poznat kulturu „problémových“ uprchlíků a vysvětlit jim, jak se mají v Česku chovat.

„Jestli chce neziskový sektor situaci řešit, musí se zapojit. Stejně tak vláda. Jde o systémovou věc. Dávky musejí být adresné a musíme dbát na to, že pokud u nás chtějí být lidé z Ukrajiny, musí se zapojit do pracovního procesu a nemohou být pořád na dávkách,“ uvedl Netolický.

Kuba prozradil, že vládě i neziskovým organizacím už říkal, že kraje nedokážou vše zvládnout. „Vláda musí vzít problematiku na sebe, ale za poslední dva týdny se problém příliš neposunul,“ postěžoval si.

Tagy: