CNN Prima News korespondenční volby

korespondenční volby

Výpis příspěvků ke štítku „korespondenční volby“

Michálek o volbě poštou: Prkotina, která mohla být hotová za měsíc. Lesenská se ostře ohradila

Novela o korespondenční volbě je jednoduchá úprava, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec Jakub Michálek (Piráti) a zdůraznil, že se jedná z hlediska legislativního procesu „o prkotinu, kterou mohla Sněmovna schválit za měsíc“. Proti jeho tvrzení se ostře ohradila poslankyně Vladimíra Lesenská (SPD), která podotkla, že se jedná o zásadní změnu volebního systému.

Stoniš: Korespondenční volba je noční můrou demokracie. Mlejnek navrhl opatrné řešení

Korespondenční volby jsou noční můrou demokracie, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor webu Deník.TO Marek Stoniš. Poznamenal, že hlasování poštou by znamenalo porušení několika základních principů volebního systému. „Pravidlo tajnosti by nebylo tak striktní,“ doplnil ho politolog Josef Mlejnek. I z toho důvodu by nejprve přistoupil k testovací verzi navrhovaného systému.

Sledujte Partii s Bendou a Vondráčkem: Je korespondenční volba rizikem, nebo přínosem?

Představuje korespondenční volba ze zahraničí riziko pro systém hlasování, nebo pomůže krajanům za hranicemi Česka? V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat poslanci Marek Benda (ODS) za vládu a Radek Vondráček (ANO) za opozici. Následovat bude velká politická debata, které se zúčastní zákonodárkyně Věra Kovářová (STAN), europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) a poslanci Jan Hrnčíř z SPD a Aleš Juchelka z hnutí ANO. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
Korespondenční volba míří do finále. Opozice chce různé úpravy

Aktualizováno

V Poslanecké sněmovně pokračuje velká bitva o korespondenční volbu ze zahraničí, v pátek poslanci navážou na druhé kolo projednávání návrhu. Mimořádná schůze odstartovala ve čtvrtek a trvala 14 hodin. Šéfové opozičních stran Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) na ní hovořili hodiny. Zatímco opozice s návrhem ostře nesouhlasí, jelikož podle ní nesouzní s ústavními požadavky na proces tajného hlasování, vláda se novely zastává s tím, že usnadní hlasování pro Čechy žijící za hranicemi.

Vzkaz opozici od Čechů ze zahraničí: Ostuda, obstrukce vám zúčtujeme ve volbách. Poštou

Rekordní řečnění a výsledek až po šesti dnech jednání. Boj o korespondenční volbu zprostředkovaně sledovali i Češi v zahraničí, kterých se hlasování poštou týká především. Ačkoliv mohou být rádi, že jsou o krok blíže, nadšení nejsou ani náhodou. „To, co předvedla opozice, byla ostuda. Mám pro ni vzkaz: Vaše zdržování vám zúčtujeme ve volbách, až korespondenční volba zcela projde,“ řekl z Indonésie český programátor Pavel Martin. Jiný „pracovník na dálku“ si na adresu české politiky vyloženě „odplivl“. „Přesně kvůli nim jsem odletěl z ČR. Jsem rád, že je česká politika daleko ode mě,“ řekl CNN Prima NEWS Jan Perný, který žije na Filipínách.

Istanbulská úmluva? Není důvod být slepým bodem na mapě. Cesta na východ mě děsí, říká Decroix

Česko zůstává jednou z mála zemí, která neratifikovala Istanbulskou úmluvu, neplatí eurem a nezavedla možnost korespondenční volby. Podle poslankyně Evy Decroix (ODS) je třeba k těmto rozhodnutím dospět a nejsme v tomto ohledu „bílým místem na mapě“. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS zdůraznila, že vydat se směrem na východ by bylo daleko horší.

Richterová: Korespondenční volbu má 126 zemí. Ty ale nemají českou Ústavu, opáčil Hrnčíř

Korespondenční volba pro Čechy žijící v zahraničí je v souladu s Ústavou. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Podle ní systém hlasování poštou funguje v různých obměnách ve 126 zemích světa. Poslanec Jan Hrnčíř (SPD) však upozornil, že tyto státy se nemusí řídit českou Ústavou. Pětikoaliční návrh naráží u opozice i některých právních expertů. Často bývá zpochybňována například tajnost volby, a to v důsledku absence volební plenty.

KOMENTÁŘ: Korespondenční volba probudila v národu starou nenávist ke zrádným emigrantům

Opustíš-li vlast, emigrante, zahyneš! To bylo ústřední téma československého normalizačního filmu Opustíš-li mne... Ideologického snímku z roku 1978, mimochodem s Miroslavem Donutilem v jedné z hlavních rolí. Ve sběrném táboře v německém Norimberku proto filmoví emigranti náležitě trpěli, však jim to patřilo. Nekonečné obstrukční projevy nad korespondenční volbou, které v minulých dnech rozpoutala ve Sněmovně opozice, teď znova ukázaly na jeden druh národní malosti. Emigranti, krajané, gastarbeitři, studenti a vůbec světoběžníci všeho druhu jsou pro nemalou část společnosti pořád nepřáteli.

Fiala a spol. slaví schválení korespondenční volby. Je to spravedlivé a správné, řekl

Schválení korespondenční volby v prvním čtení je podle Petra Fialy (ODS) spravedlivé a správné. Uvedl to poté, co Poslanecká sněmovna konečně po více než 60 hodinách odhlasovala většinou posun zákona do dalšího legislativního procesu. K Fialovi se připojil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který si rýpnul do tvrdých opozičních obstrukcí. ANO a SPD vzkazují, že proti volbě budou bojovat dál.