V současné situaci boje s novým koronavirem, kdy rouška povinně patří do standardní každodenní výbavy každého z nás, mohou být ti z nás, kteří nosí brýle – ať už dioptrické, nebo ochranné – znevýhodněni. V nejednom případě totiž bojují s jejich zamlžováním. Přinášíme vám několik tipů, jak se mlžení brýlí zbavit, nebo ho alespoň omezit. Vyzkoušejte sami a uvidíte.
1. Vyberte si správnou roušku
Pokud máte na výběr, použijte zkrátka tu roušku, která vám nejlépe padne, dobře sedí na nose a co nejlépe k němu přiléhá. Ideální může být rouška se všitým drátkem, který se dá vymodelovat podle tvaru nosu. Vydechnutý vzduch pak neuniká pod horním okrajem roušky a vaše brýle se tím pádem tolik nemlží.
2. Roušku výše, brýle níže
Roušku si dejte co nejblíže k očím a brýle položte níž na nos. Brýle se tak budou méně zamlžovat i špinit. Jen pozor na to, že vám to lehce posune ohniska brýlí a u multifokálních (progresivních) skel nemusíte vidět stejně. Zejména v současné době se snažte omezit dotýkání a sahání na své brýle.
3. Saponát, mýdlo nebo pěna na holení
Alespoň na začátku - nebo na konci - dne si brýle umyjte vlažnou saponátovou vodou a osušte je hadříkem z mikrovlákna. Hadřík mějte stále po ruce. Zkusit můžete i speciální spreje proti zamlžování. Vaše brýle může vyčistit a zároveň i z části dezinfikovat klasické tuhé mýdlo. Naopak tekuté mýdlo vám život spíše znepříjemní.
Od zamlžených brýlí vám může pomoci i pěna na holení. Naneste na brýle malé množství a pomocí hadříku brýle vyleštěte dosucha. Na brýlových sklech se tak vytvoří jemná ochranná vrstva, díky které se na nich už nebude pára srážet.
Naopak pozor na čištění brýlí lihem! To nedělejte. Mohou vám popraskat nejen čočky, ale i obruby, nebo se vám může začít sloupávat barva.
5. Praktické řešení jednodenních čoček není pro každého
Nejjednodušší způsob, jak se zamlžování zcela vyhnout, je vyzkoušet kontaktní čočky. V době zvýšeného výskytu virových onemocnění jsou nejhygieničtější variantou jednodenní čočky. Nezapomeňte si před jejich aplikací pečlivě umýt ruce a přes den se vyvarovat sahání do očí. Tuto variantu však ne všichni snáší a rovněž finančně nás zatíží o něco více.
6. Brýle s hydrofobní úpravou skel
Až si budete příště pořizovat brýle, pamatujte i na jejich povrchovou úpravu. Hydrofobní vrstva odpuzuje vodu, což znamená, že se brýle rychleji odmlží a neulpívá na nich ani další nečistota. Zároveň si pamatujte, že za stávající situace brýle slouží i jako takový štít, kdy viry mají ztíženou cestu k vašim očím.
Tipy, jak bojovat s mlžením skel, přinesla optometriska společnosti Alensa Kristýna Štěbetáková.