premiér Igor Matovič Zdroj: foto AP
Slovenský premiér Igor Matovič podal návrh na „vypnutí“ – blackout země. Představuje si, že tím učiní krátký proces s epidemií, sníží mobilitu lidí na minimum a zabrání, jak říká, ekonomické smrti Slovenska. Jeho koaliční partner Richard Sulík je proti.
Zatímco například Švédsko podává svým občanům jen doporučení a zemi řídí spíše odborná komise, zde v našem regionu střední Evropy se objevují tendence zvládnout epidemii koronaviru autoritativním a centrálním řízením. Stačí se podívat na Maďarsko či na návrh českého ministra obrany Lubomíra Metnara. Dalším z těchto pokusů je dnešní návrh slovenského premiéra Igora Matoviče.
Ten vychází z obrovských ekonomických ztrát, které vyčíslil pro Slovensko na 70 milionů eur denně. Proto navrhuje „učinit rozumné rozhodnutí, kdy budeme moci začít znovu, sice jako ohraničený ostrůvek v rámci Evropy, ale zdravý.“
To si Matovič představuje jako výjimečný stav po dobu několika týdnů se 70procentním omezením mobility lidí, dodržováním až vojenské disciplíny a fungováním vojenského zásobování. Představuje si, že se na určitý čas „vypne“ vše, co není životně důležité. To by podle premiéra mělo umožnit co nejrychlejší nastartování ekonomiky.
„Jestliže lékařsky stlačíme virus na minimum, abychom zachránili životy, tak ekonomiku přiškrtíme. Držíme ji pod krkem a karanténa trvá velmi dlouho. Ekonomika je stejně na tom jako virus na kolenou. V takové situaci se nyní nacházíme,“ vysvětluje Igor Matovič. Má obavy, že takový stav může trvat i celý rok. „Je to dlouhá ekonomická smrt. Jde o můj názor a názor i jiných ekonomů,“ dodává slovenský premiér.
Situaci na Slovensku dává do kontrastu s Itálií a Španělskem, kde je podle něj nyní masivní nákaza s velkými ztrátami životů, ale „v říjnu jim ekonomika začne znovu fungovat.“ Z existujících příkladů má Slovensko podle Matoviče na výběr dvě možnosti, jak postupovat.
Buď postupovat v trendu přísných opatření, pak to bude trvat i rok, nebo „nebudeme trpět měsíce a rok, ale drastickými opatřeními dosáhneme virus eliminovat na minimum.“ To přirovnal s příkladem v čínském Wu-chanu. Tento scénář by znamenal měsíc „slz, potu a strádání.“ S tím, jak Matovič uvedl, souvisí velmi přísný režim na hranicích.
Svůj návrh nechce premiér Matovič prosazovat silou, ale představuje si, že by se k tomu měli lidé vyjádřit.
Negativně se hned vyjádřil koaliční partner, vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík (SaS), který uvedl, že je zásadně proti takovým experimentům, jak zlikvidovat ekonomiku. „Jestliže se nic mimořádného nestane, jsem proti tomuto návrhu,“ uvedl Sulík.