Jestliže jsme u nás dosáhli jednotlivého úspěchu s lékem Remdesivir, tak z USA přišla o tomto léku další pozitivní zpráva o skutečném vědeckém potvrzení jeho účinnosti v léčbě nemoci COVID-19.
Ve studii, kterou prováděl Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID), se pacienti, kteří dostávali Remdesivir, zotavili o 31 % rychleji než ti, kteří dostávali placebo. Americká média píší o tom, že se potvrdilo, že antivirový lék Remdesivir může pomoci pacientům s pokročilým onemocněním COVID-19.
U poloviny pacientů, kteří byli náhodně vybráni k léčbě Remdesivirem, bylo možné konstatovat, že za 11 dní jsou zcela uzdravení, zatímco u druhé poloviny trvala léčba déle. Pacienti, u kterých bylo podáváno placebo, okamžitě po skončení testu dostali dávky Remdesiviru.
Ředitel institutu Anthony Fauci řekl, že výsledek studie dokazuje významný a jasný pozitivní vliv léku na zkrácení doby léčby. Má to být důkaz, že Remdesivir dokáže blokovat virus a snižuje tím možnost úmrtí na nemoc COVID-19.
„Tento lék blokuje enzym,který virus využívá,“ říká Anthony Fauci a dodává, že Remdesivir se stane novým standardem pro možnost porovnání s jinými léky. Fauci výsledek přirovnal k okamžiku, kdy byl v roce 1986 objeven azidothymidin – AZT, který u pacientů s HIV pomáhá potlačit virus.
Výzkum Remdesiviru začal 21. února a zahrnoval 1063 lidí na 68 místech světa – v USA, Evropě a Asii. Během zkoumání nikdo z pacientů ani lékařů nesměl vědět, kdo používá Remdesivir a kdo neutrální přípravek.
Vědci uvedli, že z etických důvodů se nedalo čekat s obvyklým oficiálním vyhlášením výsledku, ani se nečekalo na vědeckou recenzi. Když se potvrdil účinek léku, považovali vědci za nutné dát lék Remdesivir k užívání pacientům s onemocněním COVID-19.
Peter Horby, vědecký pracovník z Oxfordu, který se prací na studii účastnil, uvedl pro agenturu AFP: „Musíme ještě vidět všechny výsledky a jestli se to potvrdí, bude to fantastický úspěch a velká zpráva v boji proti COVID-19.“
Připomeňme, že výzkumný tým stovek pracovníků zapojených do vývoje Remdesiviru, vede český vědec biochemik Tomáš Cihlář. Je viceprezidentem pro virologii americké společnosti Gilead Sciences, která se vývojem antivirotik zabývá.