Druhá vlna pandemie přijde do chřipkového období a může být drastická. Varování před takovou budoucností pronesl ředitel amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, virolog Robert Redfield. Předvídá, že k druhé vlně by mohlo dojít v zimě.
Následky druhé vlny by podle něj mohly být ještě katastrofálnější, neboť by koronavirus mohl udeřit v době chřipkové epidemie. „Dva útoky ve stejnou dobu by představovaly neuvěřitelný tlak na systém zdravotní péče,“ dodal v rozhovoru pro deník Washington Post americký expert.
Ke čtvrtečnímu ránu koronavirus zasáhl ve Spojených státech 849 092 osob a bylo zaznamenáno 47 681 úmrtí v důsledku onemocnění COVID-19.
Čísla znamenají, že USA patří s Itálií, Španělskem, Francií a Británií mezi nejpostiženější země světa. Proto Robert Redfield varuje a nabádá, že Spojené státy by se měly v následujících měsících na tuto chmurnou prognózu dopředu připravit. Navíc zdůraznil, aby se pokračovalo v systému sociální izolace a masově se prováděly testy potenciálně nakažených osob. To by podle něj mělo zabránit vzniku nových ohnisek nákazy.
Pro účely sledování nakažených osob Robert Redfield navrhl, aby se využili pracovníci statistického úřadu nebo další zaměstnanci státního aparátu, kteří by prozatím pozastavili svoji práci a společně s pracovníky zdravotnictví byli využiti k trasování kontaktů nakažených. Odhaduje, že pro USA bude zapotřebí kolem 300 tisíc těchto „stopařů“.
Mimo tohoto opatření, které má zabránit vzniku ohnisek nákazy koronavirem, ředitel amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nabádá, aby se přes léto zdravotníci věnovali informační kampani, která by lidem vysvětlila, jak se preventivně chovat, aby neonemocněli chřipkou. Chřipková sezóna obvykle začíná v září a v USA došlo loni k velkému počtu hospitalizovaných s chřipkou. CDC uvádí, že chřipka loni zabila nejméně 34 200 Američanů a podle odhadů postihla 35,5 milionu lidí. Útok chřipkové epidemie by zároveň s koronavirem mohl mít za následek, že se zdravotní systém přetíží a mohlo by hrozit i jeho zhroucení.
Když se novináři ptali vládní koordinátorky pro koronavirus Deborah Birxové, zda jsou Redfieldovy předpovědi reálné, uvedla pro CNN: „Nevím, jestli to bude horší, ale co jsme zažili, bylo dost špatné. Když se podíváte, co se stalo v New Yorku, bylo to hodně zlé. Věřím, že budeme mít z našeho monitoringu signály včasného varování.“
Ve chvíli, kdy Robert Redfield přichází s upozorněním na druhou vlnu pandemie koronaviru, tak v USA sílí tlak na uvolňování restriktivních opatření. Prezident Donald Trump ve svých tweetech dává zelenou guvernérům jednotlivých států, aby uvolňovali přijatá opatření.
Na to Robert Redfield reaguje slovy: „Tohle není prospěšné!“