„Cítili jsme neskutečný zápach uhynulých zvířat, ale nebylo nic vidět,“ popisuje majitelka Útulku pro opuštěné psy Horní Hraničná u Chebu Marie Lokingová páteční akci, při níž spolu s městskou policií a úředníky z Chebu odebrala z pozemku v Podhradu devět psů. Těl zvířat v různé fázi rozkladu nakonec našli několik. Kromě psů i ovce. Na pozemku se totiž nacházelo devadesátihlavé stádo. Podle Státní veterinární správy (SVS) jde o týrání zvířat.
Všechno začalo telefonátem Marie Lokingové na Odbor stavební a životního prostředí v Chebu. Oznámila, že chce vstoupit na soukromý pozemek za účelem odebrání devíti psů rasy kangal a požádala o povolení. „Úředníci se hned vydali na místo, zajistili součinnost s Krajskou hygienickou stanicí. Následně, protože paní Lokingová převzala psy a tam šlo i o ovce, zkontaktovali případnou dědičku pana K., který zesnul a kterému patřily ovce a zajistili s ní předběžnou dohodu s tím, že se o ovce postará,“ uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec.
Kvůli ovcím a nálezům, které během páteční akce spolupracovníci Lokingové zdokumentovali, přijela na místo v pondělí i Státní veterinární správa. „Deset ovcí kulhalo, mělo problémy se fyziologicky pohybovat a bolestivě našlapovalo na končetiny. Část ovcí mělo přerostlé, nasáklé rouno, což způsobovalo větší namáhavost při pohybu,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Při prohlídce areálu pak inspektoři nalezli zbytky uhynulých částí těl dospělých ovcí, ale i jehňat. „Další část kontroly proběhla v útulku pro opuštěné a toulavé psy, kam byli psi převezeni. Výživný stav psů je méně dobrý, psi jsou vyhublí, krmení psů bylo nepravidelné a energeticky nedostatečné, hlavně ve vztahu k vyvíjejícímu se organismu štěňat. Psi byli masívně zablešení,“ popsal Vorlíček.
Na pozemku nacházeli inspektoři SVS kosti dospělých ovcí i jehňat. Zdroj: Útulek pro opuštěné psy Horní Hraničná u Chebu
Na pozemku nacházeli inspektoři SVS kosti dospělých ovcí i jehňat. Zdroj: Útulek pro opuštěné psy Horní Hraničná u Chebu
Chov devíti psů a devadesáti ovcí na pozemku v Podhradu na Chebsku vyhodnotila SVS jako týrání zvířat a podala podnět městu Cheb k projednání protiprávního jednání. „SVS rovněž podává návrh na uplatnění zvláštních opatření, tj. nařídit a zajistit umístění týraných zvířat – devět psů a devadesát ovcí – do náhradní péče, neboť v chovu docházelo k týrání a ohrožení zdravotního stavu a vývoje psů a ovcí,“ dodává Petr Vorlíček.
Stopy vedou do Německa
„Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat,“ uvedla mluvčí KŘP Karlovarského kraje Kateřina Krejčí. To však může komplikovat fakt, že majitelem odebraných kangalů má být německý Turek. Ten podle starosty Chebu Antonína Jalovce svěřil psy do péče zesnulému majiteli ovcí. „Stav, ve kterém zvířata byla, jde za místním člověkem, protože majitel se z toho může vždycky vylhat tím, že on je svěřil do péče a on s tím neměl v tuhle chvíli nic společného,“ vysvětluje Jalovec.
Ani úředníci z Chebu, ani Marie Lokingová z útulku, se se psy tohoto konkrétního majitele nesetkali poprvé. „V roce 2017 mi Městská policie Aš přivezla kangaly, které odchytávali v lese. Já jsem hned podala trestní oznámení, nahlásila jsem policii jména a adresy majitelů, donutila jsem je přijet sem na útulek, že to budeme řešit. Nahlašovala jsem konkrétně tohoto člověka (majitele nově odebraných kangalů, pozn. red.), varovala jsem, že není dobré, aby sem stěhoval svoje psy, že dojde k nějakému průšvihu, protože tihle lidi vždycky umístí psy na něčí pozemek tady v Česku, odkud je pak majitelé pozemku nemohou dostat,“ popsala v rozhovoru Lokingová.
Záchrannou akci spustil telefonát Marie Lokingové. Zdroj: Útulek pro opuštěné psy Horní Hraničná u Chebu
Záchrannou akci spustil telefonát Marie Lokingové. Zdroj: Útulek pro opuštěné psy Horní Hraničná u Chebu
„Můžeme potvrdit, že v prosinci roku 2017 jsme přijali trestní oznámení týkající se podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat, které jsme řádně prošetřili, a v květnu roku 2018 byl spisový materiál předán prostřednictvím Okresního státního zastupitelství v Chebu k trestnímu řízení do SRN,“ uvedla Kateřina Krejčí. Podle Lokingové však nejde o ojedinělý případ. „Tohle nejsou první kangalové, kteří mi prošli pod rukama. Ani ti v roce 2017 nebyli první. Už jich byla spousta a všechno to byli psi Turků z Německa. Od začátku jsme se já i německá strana snažili, aby se s tím něco dělalo. Můžeme počítat s tím, že se situace bude opakovat, protože už teď mám adresu dalšího místa, kde je podobný problém – tady u nás. A není to daleko.“
Celý rozhovor s Marií Lokingovou o stavu odebraných psů a o problematice množení kangalů si můžete přečíst ZDE.