reklama

Kosti, výkaly a invaze blech: Případem týrání zvířat v Podhradu na Chebsku se zabývá policie

„Cítili jsme neskutečný zápach uhynulých zvířat, ale nebylo nic vidět,“ popisuje majitelka Útulku pro opuštěné psy Horní Hraničná u Chebu Marie Lokingová páteční akci, při níž spolu s městskou policií a úředníky z Chebu odebrala z pozemku v Podhradu devět psů. Těl zvířat v různé fázi rozkladu nakonec našli několik. Kromě psů i ovce. Na pozemku se totiž nacházelo devadesátihlavé stádo. Podle Státní veterinární správy (SVS) jde o týrání zvířat.

reklama

Všechno začalo telefonátem Marie Lokingové na Odbor stavební a životního prostředí v Chebu. Oznámila, že chce vstoupit na soukromý pozemek za účelem odebrání devíti psů rasy kangal a požádala o povolení. „Úředníci se hned vydali na místo, zajistili součinnost s Krajskou hygienickou stanicí. Následně, protože paní Lokingová převzala psy a tam šlo i o ovce, zkontaktovali případnou dědičku pana K., který zesnul a kterému patřily ovce a zajistili s ní předběžnou dohodu s tím, že se o ovce postará,“ uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec.

Kvůli ovcím a nálezům, které během páteční akce spolupracovníci Lokingové zdokumentovali, přijela na místo v pondělí i Státní veterinární správa. „Deset ovcí kulhalo, mělo problémy se fyziologicky pohybovat a bolestivě našlapovalo na končetiny. Část ovcí mělo přerostlé, nasáklé rouno, což způsobovalo větší namáhavost při pohybu,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Při prohlídce areálu pak inspektoři nalezli zbytky uhynulých částí těl dospělých ovcí, ale i jehňat. „Další část kontroly proběhla v útulku pro opuštěné a toulavé psy, kam byli psi převezeni. Výživný stav psů je méně dobrý, psi jsou vyhublí, krmení psů bylo nepravidelné a energeticky nedostatečné, hlavně ve vztahu k vyvíjejícímu se organismu štěňat. Psi byli masívně zablešení,“ popsal Vorlíček.

Chov devíti psů a devadesáti ovcí na pozemku v Podhradu na Chebsku vyhodnotila SVS jako týrání zvířat a podala podnět městu Cheb k projednání protiprávního jednání. „SVS rovněž podává návrh na uplatnění zvláštních opatření, tj. nařídit a zajistit umístění týraných zvířat – devět psů a devadesát ovcí – do náhradní péče, neboť v chovu docházelo k týrání a ohrožení zdravotního stavu a vývoje psů a ovcí,“ dodává Petr Vorlíček.

Stopy vedou do Německa

„Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat,“ uvedla mluvčí KŘP Karlovarského kraje Kateřina Krejčí. To však může komplikovat fakt, že majitelem odebraných kangalů má být německý Turek. Ten podle starosty Chebu Antonína Jalovce svěřil psy do péče zesnulému majiteli ovcí. „Stav, ve kterém zvířata byla, jde za místním člověkem, protože majitel se z toho může vždycky vylhat tím, že on je svěřil do péče a on s tím neměl v tuhle chvíli nic společného,“ vysvětluje Jalovec.

Ani úředníci z Chebu, ani Marie Lokingová z útulku, se se psy tohoto konkrétního majitele nesetkali poprvé. „V roce 2017 mi Městská policie Aš přivezla kangaly, které odchytávali v lese. Já jsem hned podala trestní oznámení, nahlásila jsem policii jména a adresy majitelů, donutila jsem je přijet sem na útulek, že to budeme řešit. Nahlašovala jsem konkrétně tohoto člověka (majitele nově odebraných kangalů, pozn. red.), varovala jsem, že není dobré, aby sem stěhoval svoje psy, že dojde k nějakému průšvihu, protože tihle lidi vždycky umístí psy na něčí pozemek tady v Česku, odkud je pak majitelé pozemku nemohou dostat,“ popsala v rozhovoru Lokingová.

„Můžeme potvrdit, že v prosinci roku 2017 jsme přijali trestní oznámení týkající se podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat, které jsme řádně prošetřili, a v květnu roku 2018 byl spisový materiál předán prostřednictvím Okresního státního zastupitelství v Chebu k trestnímu řízení do SRN,“ uvedla Kateřina Krejčí. Podle Lokingové však nejde o ojedinělý případ. „Tohle nejsou první kangalové, kteří mi prošli pod rukama. Ani ti v roce 2017 nebyli první. Už jich byla spousta a všechno to byli psi Turků z Německa. Od začátku jsme se já i německá strana snažili, aby se s tím něco dělalo. Můžeme počítat s tím, že se situace bude opakovat, protože už teď mám adresu dalšího místa, kde je podobný problém – tady u nás. A není to daleko.“

Celý rozhovor s Marií Lokingovou o stavu odebraných psů a o problematice množení kangalů si můžete přečíst ZDE.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama