Francouzská policie je na stopě mezinárodního gangu, který se specializuje na krádeže vzácných edicí stavebnice Lego. Řada lidí si stěžuje, že je v nedávné době kdosi vykradl, ale odnesl si právě jen plastové kostky. Zloději zřejmě z Polska mají políčeno rovněž na prodejny hraček, kde se to Legem jen hemží.
Policie ve Francii varovala občany, že se mohou stát obětí mezinárodní ilegálního obchodu s kostkami. A to krátce poté, kdy strážci zákona přistihli trojici zlodějů právě ve chvíli, kdy se snažili ukrást Lego z jedné prodejny hraček na předměstí Paříže. Zločinci původem z Polska se policistům přiznali, že jsou součástí rozsáhlé mezinárodní skupiny, která se zaměřuje na krádeže limitovaných Lego stavebnic.
9 036 kostiček. Přichází největší stavebnice Lega, postavte si Koloseum
Milovníci legových kostek si mohou letos dopřát ojedinělý zážitek díky dosud největší stavebnici, kterou výrobce začne prodávat ještě před Vánoci. Sestavit římské Koloseum z přesně 9 036 dílků potrvá i zručným jedincům možná i více než týden, model ikonické římské stavby pak bude po dokončení vysoký 27 centimetrů a široký více než půl metru, uvedla dánská firma v tiskové zprávě.
„Lego komunita, to nejsou jen děti,“ sdělil jeden z vyšetřovatelů pro Le Parisien. „Existuje mnoho dospělých, kteří si se stavebnicemi hrají, vyměňují si je nebo prodávají na internetu. Chodí nám stížnosti od lidí, ke kterým se kdosi vloupal a odnesl si jejich Lego,“ dodal.
O gangu se policisté doslechli poprvé v roce 2019. „Přijeli do Francie, ubytovali se v Paříži, odkud podnikali zlodějské výpady do prodejen s hračkami. Poté se vrátili zpátky do Polska, kde svůj lup prodali,“ řekl policista pro francouzský list.
V pandemii si lidé více hrají
Pandemie pak gangu prospívá, protože si lidé v lockdownu mnohem častěji kupují stavebnice. Lego specialista Gerben van IJken pro The Guardian zmínil, že on-line aukční platforma, na které lidé kupují a prodávají sběratelské edice dánské stavebnice, zaznamenala loni stoprocentní nárůst tržeb.
„Lidé teď mají více času a kvůli karanténním opatřením je trh s hrami na vzestupu. Běžně se v aukci prodá každý týden přes tisíc stavebnic. Lidé zjistili, že si opětovným prodejem Lega mohou přijít na pořádné peníze,“ doplnil Gerben.
Například sada Cafe Corner Lego, která v roce 2007 stála 150 euro (v přepočtu čtyři tisíce korun) nyní lidé prodávají v originální krabici za 2 500 eur (přes 65 tisíc korun).
Nynější případ připomíná podobný v USA, kde policie v roce 2005 zatkla skupinu žen, které nashromáždily Lego v hodnotě 200 tisíc eur (přes pět milionů korun).