CNN Prima News kostní dřeň

kostní dřeň

Výpis příspěvků ke štítku „kostní dřeň“

Zázrak v porodnici, pak tvrdá rána. Těhotná maminka bojuje o dva životy, opět má leukémii

Poté, co v 16 letech porazila Aryanna Brewerová z Las Vegas v USA akutní lymfoblastickou leukémii, jí lékaři sdělili, že nebude moci mít děti. Navzdory všem předpokladům je dnes hrdou matkou tří dětí ve věku 18 měsíců, čtyř a šesti let. Rodina by se navíc měla brzy rozrůst, Aryanna je ve 24. týdnu těhotenství. Radost z dalšího miminka však v polovině listopadu zastínila zdrcující zpráva: dnes 26letá ženě byla znovu diagnostikována leukémie. Nyní bojuje o dva životy, svůj a svého nenarozeného dítěte.

V ústecké nemocnici shání dárce kabelek a šperků. Akce má pomoci s transfúzi

Transfúzní stanice v Ústí nad Labem uveřejnila na svém Facebooku poměrně netradiční inzerát. Kromě dárců krve totiž shání i dárce kabelek a šperků. Z peněz z jejich prodeje chce hradit testy nových dárců kostní dřeně, na které pojišťovny nepřispívají. Podle správní rady Nadace pro transplantace kostní dřeně jsou podobné akce v Česku potřeba a pomáhají celkové osvětě o dárcovství.

Zázrak medicíny: Pacientovi ze Švýcarska vyléčili HIV, podstoupil život ohrožující medikaci

Švýcarský pacient s HIV se zcela zbavil přítomnosti nebezpečné molekuly viru v těle. Stal se teprve šestým pacientem, kterého lékaři prohlásili za oficiálně vyléčeného. Naději v uzdravení dalších nakažených však zastiňují pochybnosti odborníků. Experimentální léčba, již muž podstoupil, je totiž obecně pro organismus příliš agresivní – až ohrožující na životě, a proto se její rozšíření ve zdravotnictví prozatím nedoporučuje. O vzácném případu informuje web Daily Mail.

Tříletého chlapce zabil opar. Lékaři odmítli testy, zdrcení rodiče volají po změně systému

Rodiče tříletého Raffyho, který v březnu zemřel po nákaze oparem, volají po větší prevenci ve zdravotnických zařízeních. Chceme, aby lidé pochopili závažnost viru, uvedla jeho matka Imogen. Chlapec v londýnské nemocnici podlehl následkům lidského herpesviru, který mu přivodil zánět mozku. K provedení potřebných testů nebyly dle lékařů splněny běžné podmínky. Pochybení odmítají s tím, že se řídili evropskými doporučeními. Informují o tom britské deníky Metro a Mirror.

Tragická nehoda vzala tátu pětitýdenní holčičce. Ondřej i po smrti zachránil pět životů

Za svůj život stihl mnohokrát darovat plazmu a chtěl se stát dárcem kostní dřeně. To však už Ondřej nestihl. V pouhých 32 letech totiž jeho život vyhasl kvůli vážnému poranění hlavy. Zanechal po sobě manželku a teprve pětitýdenní dceru. I po smrti ale chtěl pomáhat druhým, jeho orgány zachránily život dalším pěti lidem. Jeho přátelé se rozhodli na podporu rodiny založit sbírku.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.