
Technické muzeum Brno otevře expozici motorů. Lákadlem je rameno určené k průzkumu Jupitera
Boj dvacetiměsíční Madlenky o život motivoval tisíce lidí napříč republikou k zápisu do registrů dárců kostní dřeně. V úterý se poprvé ve velkém přidala i Ostrava. Na svého zachránce Madlenka sice stále čeká, ale díky pokrokům v léčbě alespoň může být s mámou a tátou – její domácí režim má však přísná pravidla.
V posledních dnech je možné zaznamenat rekordní nápor nových dárců kostní dřeně, kteří se zaregistrovali v náborových centrech po celé České republice. Důvodem je nejen touha pomoci malým pacientům, jako je Madlenka, ale i dospělým čekajícím na transplantaci kostní dřeně. Jaké podmínky musí dárci splnit a jak a kde se mohou přihlásit, se dočtete v následujícím článku.
Příběh Madlenky zasáhl celé Česko. Dvouletá holčička leží v pražské nemocnici Motol a čeká na vhodného dárce kostní dřeně. Podle lékařů potřebuje pomoc v řádu týdnů. Příběh nemocné dívenky motivoval tisíce Čechů k zápisu do registru dárců kostní dřeně. Nábor probíhal i ve středu, a to v Bohumíně.
Osud malé Madlenky, která musí podstoupit transplantaci kostní dřeně do šesti týdnů, není Čechům lhostejný. Za víkend do pražského IKEMu přišlo 730 lidí, kteří se registrovali do seznamu potenciálních dárců kostní dřeně. Další nábory se chystají v řadě českých měst, lidé se mohou jít zaregistrovat i během příštího týdne.
Obrovská vlna solidarity provází příběh malé Madlenky. Ani ne dvouletá holčička trpí vzácnou poruchou krvetvorby a zachránit ji může jen transplantace kostní dřeně, a to do šesti týdnů. Závod s časem zvedl Čechy ze židlí a registr dárců, který s IKEMem zorganizoval speciální nábory, hlásí rekordní přírůstky nově zaregistrovaných.
Madlenka hraje o čas. Dvouleté holčičce zbývají pouhé čtyři týdny života, pokud se nenajde vhodný dárce krvetvorných buněk. Nikdo z rodiny ani ze současných registrovaných dárců totiž nemá shodné genetické znaky, upozorňují vývojáři ze studia Madfinger Games, kteří se rozhodli podpořit finančním darem neziskovou organizaci při hledání Madlenčina zachránce. „Každý krok znamená naději,“ uvedl pro redakci CNN Prima NEWS šéf studia Marek Rabas. Zájemci mohou přispět přímo Institutu klinické a experimentální medicíny prostřednictvím platformy Donio.cz.
Dvacetiměsíční Madlenka trpí vážnou poruchou krvetvorby a akutně potřebuje transplantaci kostní dřeně, informuje Deník N. Čas se rychle krátí. Holčička, která se aktuálně nachází ve vážném stavu v motolské nemocnici, potřebuje operaci podstoupit do čtyř týdnů. Lékaři ale bohužel v současnosti nemají k dispozici vhodného dárce. Rodiče proto prosí o pomoc širokou veřejnost. Do hledání se také zapojili policisté z Libereckého kraje, kteří po vhodném dárci pátrají i ve vlastních řadách.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal varování před dvěma šaržemi léku Pomalidomid Viatris, který se používá k léčbě nádorového onemocnění kostní dřeně. O stažení šarží informoval na svém webu.
Psal se 21. prosinec 2016, když se pilotovi Davidu Whitsonovi změnil život. Právě v tento den podstoupil osudovou transplantaci krvetvorných buněk. Najít vhodného dárce pro muže, kterému tato procedura jako jediná mohla dát šanci na delší čas strávený na světě s manželkou a dětmi, však nebylo lehké. Hrdinkou se stala pro Whitsona naprostá cizinka, Allie Reimoldová. Dvojice se od pilotova vyléčení několikrát osobně viděla, letos před Vánoci však došlo k překvapivému setkání. Whitson v krátké chvíli přeběhl celé letiště a proklouzl do jejího letadla jen proto, aby jí mohl znovu poděkovat. A to před všemi na palubě.
Největší bitvu svého života prožívá mladý talentovaný hokejista ze Slovenska. Jednadvacetiletý Matey Gašpárek již rok soupeří s agresivní formou akutní lymfoblastické leukemie. Tato léčba podle jeho blízkých přestala fungovat. Rodina nyní prostřednictvím sociálních sítí hledá vhodného dárce kostní dřeně. Tím můžete být i vy – k otestování stačí málo. Za slovenské hranice ani nemusíte, jelikož vše za vás zařídí Český registr dárců krvetvorných buněk v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Vzácnou formu leukémie lékaři objevili u malé Niny. O jejím příběhu CNN Prima NEWS již informovala, malá bojovnice ale stále marně čeká na vhodného dárce kostní dřeně. Od zveřejnění výzvy přibylo asi 270 nově registrovaných dárců. Jenže ne každý může pomoci. Důvodem jsou přísná kritéria, hlavně věk a zdravotní stav.
Čtyři měsíce žije malá Nina z Hradce Králové v pražské fakultní nemocnici Motol. Nedávno jí totiž objevili těžkou a zároveň vzácnou formu leukémie. Rodině se z minuty na minutu převrátil život naruby. Pro devítiletou holčičku nyní zoufale hledají dárce kostní dřeně.