CNN Prima News kostní dřeň

kostní dřeň

Výpis příspěvků ke štítku „kostní dřeň“

Tajemství posledních měsíců Alžběty II. Bojovala s bolestivou nemocí, odhalil princův přítel

25. listopadu 2022 22:14

Ačkoliv královna Alžběta II. zemřela v úctyhodných 96 letech, podle nových informací nebylo příčinou smrti pouze stáří. Autor a blízký přítel prince Philipa Gyles Brandreth tvrdí, že panovnice trpěla vzácnou formu rakoviny kostní dřeně, informuje web Mirror. Tvrzení však zpochybňuje lékařská zpráva královské rodiny.

Tragická nehoda vzala tátu pětitýdenní holčičce. Ondřej i po smrti zachránil pět životů

31. října 2021 07:52

Za svůj život stihl mnohokrát darovat plazmu a chtěl se stát dárcem kostní dřeně. To však už Ondřej nestihl. V pouhých 32 letech totiž jeho život vyhasl kvůli vážnému poranění hlavy. Zanechal po sobě manželku a teprve pětitýdenní dceru. I po smrti ale chtěl pomáhat druhým, jeho orgány zachránily život dalším pěti lidem. Jeho přátelé se rozhodli na podporu rodiny založit sbírku.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

30. července 2021 06:31

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

Sedmiletá Natálka potřebuje transplantaci kostní dřeně. Nových dárců však i kvůli covidu ubývá

12. června 2021 22:39

Nových dárců kostní dřeně v České republice ubývá. V loňském roce se do registrů zapsalo přibližně 5 300 lidí, zhruba polovina v porovnání s rokem 2019. Úbytek způsobila mimo jiné koronavirová pandemie. Mezi lidmi, kteří nutně potřebují transplantaci kostní dřeně, je i sedmiletá Natálka, která trpí aplastickou anémií.

Prodělaný covid v kombinaci s očkováním? Dokonalá imunita, tvrdí vědci

7. června 2021 06:40

Podle dvou nových studií imunita vůči koronaviru v kombinaci s očkováním trvá nejméně rok, možná i celý život. Lidé, kteří jsou po nemoci a naočkovaní, navíc podle nových poznatků nebudou potřebovat přeočkování. V jejich kostní dřeni totiž přežívají důležité imunitní buňky. Podle vědců tak mohou zmizet obavy, že ochrana proti covidu bude krátkodobá.

Jiří daroval kostní dřeň neznámému člověku. Nových dárců je kvůli pandemii nedostatek

19. září 2020 22:59

Český červený kříž v sobotu ocenil tři desítky dárců kostní dřeně medailí. Ta je pojmenovaná po českém imunologovi Milanu Haškovi a je určena lidem, kteří dřeň darovali neznámému člověku. Registry oproti loňskému roku zaznamenaly třetinový propad dárců. Nových zápisů do registru je méně, zájemců ubylo především na jaře kvůli obavám ze šíření koronaviru.