
Další dárci pro Madlenku
V posledních dnech je možné zaznamenat rekordní nápor nových dárců kostní dřeně, kteří se zaregistrovali v náborových centrech po celé České republice. Důvodem je nejen touha pomoci malým pacientům, jako je Madlenka, ale i dospělým čekajícím na transplantaci kostní dřeně. Jaké podmínky musí dárci splnit a jak a kde se mohou přihlásit, se dočtete v následujícím článku.
V posledních dnech se v celé České republice zvýšil zájem o registraci do Českého národního registru dárců kostní dřeně. K tomu výrazně přispěla i situace malé Madlenky, která potřebuje transplantaci. Její příběh se stal impulzem pro mnoho lidí, kteří se rozhodli pomoci.
ČTĚTE TAKÉ: Prymula varuje před americkým experimentem s ptačí chřipkou. Může to ohrozit lidstvo
Jedním z míst, kde je možné se registrovat, je pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který zažívá rekordní nápor zájemců. Denně tam přichází až 400 nových dárců. „Jsme téměř na čtyřech tisících, jako ve dvou průměrných letech. Moc děkujeme,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Marie Kuříková, vedoucí Registru dárců krvetvorných buněk v IKEM.
Zájemci o registraci mohou přijít do náborových center po celé zemi. V obchodním centru ve Zlíně bylo v prvních dvou dnech zaregistrováno více než 240 lidí. „Jsem spokojená. Kdyby to tak pokračovalo, budeme velice rádi,“ komentovala situaci propagátorka dárcovství Zdena Wasserbauerová. Podobné akce probíhají i v dalších městech, například na zimním stadionu v Domažlicích.
Kompletní přehled míst, kde je možné se zaregistrovat, naleznete v této mapě:
Kdo se může přihlásit?
Pokud se chcete stát dárcem kostní dřeně, musíte splnit několik základních podmínek, které zajišťují, že darování proběhne bezpečně a efektivně. Mezi hlavní požadavky patří:
- Věk: od 18 do 40 let (do 41. narozenin)
- Zdravotní stav: výborný zdravotní stav bez potřeby trvalé medikace (s výjimkou antikoncepce)
- Hmotnost: nad 50 kilogramů
- Pojištění: platné veřejné zdravotní pojištění v ČR
Registraci mohou absolvovat i lidé, kteří:
- Trpí mírnými alergiemi, které nevyžadují pravidelnou léčbu (například sennou rýmou nebo kopřivkou).
- Prodělali infekční žloutenku typu A, pokud nezanechala trvalé následky.
- Měli infekční mononukleózu nebo lymeskou boreliózu bez dlouhodobých komplikací.
- Jsou ženy s lehkou formou chudokrevnosti způsobenou menstruačním krvácením.
Ne každý se však může stát dárcem kostní dřeně. Do registru by se neměli hlásit lidé, kteří prodělali nádorová onemocnění, trpí závažnými nemocemi srdce, plic nebo cukrovkou, jsou závislí na alkoholu či drogách nebo mají jiné závažné zdravotní problémy.
Odborníci také upozorňují, že darování kostní dřeně není jediný způsob, jak pomoci. „Pacienti nepotřebují jen dárce kostní dřeně, ale i spoustu transfuzí. Jako dárci krve se lidé mohou zaregistrovat do 60 let,“ poznamenala Kuříková.
Jak registrace a následné darování probíhá?
Po zapsání do registru je dárci odebrán vzorek krve nebo slin, z něhož se zjistí genetické znaky. Pokud se ukáže, že dárce má shodné genetické znaky s pacientem, je pozván na další odběr, při němž probíhají podrobnější testy a pohovor s lékařem. Je-li shoda mezi dárcem a pacientem dostatečná, je dárce připraven k darování krvetvorných buněk. Probíhá to pod lékařským dohledem a je mu vše podrobně vysvětleno.
V Česku dnes čeká na vhodného dárce nejen Madlenka, ale dalších 14 dětí a 31 dospělých pacientů. Každý nový dárce může znamenat šanci na nový život pro někoho, kdo bez transplantace kostní dřeně nemá šanci na uzdravení.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Léčil lidi s obezitou, sám bojoval s váhou. Za šest týdnů doktor sbíral tituly v kulturistice