Lev XIV. kryl sexuální násilí na dětech, viní nového papeže organizace z USA. Poslala stížnost

Nový papež Lev XIV. podle americké skupiny Survivors Network of Those Abused by Priests (Síť přeživších násilí ze strany kněží, SNAP) pochybil v přístupu k případům sexuálního násilí, když byl představitelem řádu augustiniánů a biskupem v Peru. Předseda sdružení Shaun Dougherty tvrdí, že nový papež kryl násilí na dětech, napsal v pátek deník The Washington Post. Organizace v březnu zaslala na tehdejšího kardinála Roberta Prevosta oficiální stížnost do Vatikánu.

„Je pro mě naprosto šokující, že zvolili papežem někoho, o kom je veřejně známé, že kryl sexuální násilí na dětech,“ uvedl Dougherty. Jeho organizace nového papeže vyzvala, aby přísně postupoval proti násilí na dětech v církevním prostředí i proti postupu hodnostářů, kteří případy zlehčují či se je snaží krýt.

ČTĚTE TAKÉ: Nový papež dříve kritizoval Trumpa. Marxista jako František, hodnotí ho stoupenci prezidenta

Mezi takovými hodnostáři je podle organizace i samotný papež. V březnu SNAP odeslala do Vatikánu stížnost na pochybení, kterého se podle organizace Prevost dopustil jako převor chicagské provincie augustiniánů a později jako biskup v peruánském Chiclayu. Ve stížnosti organizace žádala Vatikán o vyšetření obou případů a zveřejnění jeho závěrů.

Případ z Chicaga se týká kněze Jamese Raye, kterému na začátku 90. let arcidiecéze zakázala styk s mládeží kvůli obvinění ze sexuálního zneužití 13 dětí. Augustiniáni pod vedením Prevosta podle organizace kněze v letech 2000 až 2002 umístili do svého kláštera, který se nachází nedaleko církevní základní školy.

„Rayovi bylo dovoleno žít na převorství nedaleko základní školy, aniž by o tom vedení školy dostalo informace. Tím kardinál Prevost ohrozil bezpečnost dětí navštěvující školu svatého Tomáše,“ tvrdila organizace ve stížnosti.

Vatikánu zaslali stížnost

Další případ se týká stížnosti, kterou předložily v roce 2022 tehdejšímu biskupovi Prevostovi tři ženy v peruánském Chiclayu. Podle organizace trojice žen poukázala na zneužití ze strany dvou kněží z roku 2007, kdy byly ještě nezletilé. Podle SNAP je vážné podezření, že biskup Prevost nedodržel vatikánské předpisy a postupy pro případy obvinění ze sexuálního násilí.

„Jsou tu důkazy, že kněžím nebyla pozastavena veřejná pastorská aktivita,“ stojí ve stížnosti, podle které diecéze ale tvrdí opak. Další pochybení SNAP vidí v tom, že „nebyla zaznamenána svědectví obětí, kardinál Prevost neinformoval civilní úřady o tvrzeních (žen) a obětem nebyla nabídnuta psychologická pomoc“.

Dopis se stížností z 25. března, který organizace zveřejnila na svých stránkách, je adresovaný šéfům hlavních vatikánských úřadů včetně státního sekretáře kardinála Pietra Parolina.

V minulosti katolická církev v USA čelila vážným skandálům se sexuálním násilím, kvůli čemuž musela přijmout opatření i proti svým vrcholným představitelům, například vlivnému kardinálovi Theodorovi McCarrickovi, a vyplatit vysoká odškodnění obětem.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Americký misionář z Peru i významný církevní reformátor. Kdo je nový papež Lev XIV.?

Tagy:
Vatikán Peru společnost papež náboženství křesťanství násilí kardinál oběť napadení sexuální násilí trestná činnost trestná činnost, právo a spravedlnost sexuální trestné činy systémy víry náboženský vůdce Robert Francis Prevost