Kriminálníci místo hvězd. Ruské kluby angažují zahraniční sportovce s pohnutou minulostí

Mezinárodní izolace, ve které se ocitlo Rusko po vojenské invazi na Ukrajinu, stále více ovlivňuje místní sportovní prostředí. Fotbalová Premier liga a hokejová Kontinentální liga už nejsou těmi soutěžemi, které kdysi lákaly největší zahraniční hvězdy. Klesla jim sportovní úroveň, výdělky i prestiž. Ruské kluby stále hodně podepisují hráče z ciziny, jenomže jejich kvalita je dnes mnohem nižší. Občas jde také o kriminálníky a delinkventy, kteří se zde snaží restartovat svou kariéru nebo dokonce hledají úkryt před zákonem.

Před začátkem aktuální hokejové sezony ruská propaganda bouřlivě přivítala příjezd amerického útočníka Alexe Galchenyuka. Známý hráč s více než 650 starty v NHL opustil zámořskou soutěž a zvolil jako novou štaci Kontinentální ligu. Petrohradský SKA, který je ovládán státním plynárenským gigantem Gazprom, nabídl hráči smlouvu na 100 milionů rublů (v přepočtu zhruba 25 milionů korun) ročně. Poselství celé akce bylo zřejmé: Američané utíkají z vlasti a dávají přednost Rusku, kde se mají velmi dobře.

ČTĚTE TAKÉ: Adrenalin mu proudí v žilách: Moderátor Krimi zpráv si dojel pro třetí místo na Valašské rally

O tom, co doopravdy stálo za tímto přestupem, se skoro nepsalo. Nebylo se totiž čím chlubit. Několik týdnů před svým úprkem měl Galchenyuk v USA bouračku a z místa nehody ujel. Když policisté viníka vypátrali, 30letý hokejista jim při zatýkání kladl odpor, vyhrožoval zabitím a rasisticky je urážel. Soud uložil sportovci měsíc vězení. K výkonu trestu Galchenyuk ale nenastoupil a utekl do Ruska.

Vladimír Rauš, spolupracovník CNN Prima NEWS, je absolventem katedry bohemistiky Petrohradské Univerzity. Sportovní novinařině se věnuje od roku 1995. Pracovně byl na pěti olympijských hrách, světovém i evropském fotbalovém šampionátu a dalších velkých mezinárodních akcích. Během své kariéry udělal rozhovory s řadou hvězd českého a ruského sportu, například s Marií Šarapovovou nebo Jaromírem Jágrem.

Tou dobou už byl hokejista nezaměstnaný, Arizona mu totiž za hrubý kázeňský přestupek vypověděla smlouvu, jak napsala agentura AP. Nyní je otázkou, jestli nepřijde o práci také v Rusku. Platný kontrakt sice má ještě na rok, příliš se ale zatím neosvědčil. V průběhu sezony byl Galchenyuk dokonce na několik zápasů vyřazen z týmu. Petrohrad navíc senzačně vypadl z boje o Gagarinův pohár (play off Kontinentální ligy, pozn. red.) už ve čtvrtfinále. Zcela pominul i propagandistický účinek, spojený s jeho příjezdem. Zkrátka, vedení klubu čeká těžké rozhodování, zda nechat v kádru hvězdu, která se náhle stala přítěží.

Své by o zkušenostech s policií mohl vyprávět i brazilský fotbalista Marcinho. Když tento 27letý bek před několika měsíci podepsal smlouvu s menším moskevským klubem Rodina, fanoušci jen zírali. Týmu z druhé ruské ligy se podařilo přivést hráče, který má za sebou více než stovku zápasů v brazilské Sérii A a na kontě i vítězství v poháru Copa Sudamericana (druhá nejprestižnější klubová soutěž jihoamerického fotbalu, pozn. red.). To, že celá věc má jakýsi háček, prosáklo na veřejnost až později.

Vyšlo najevo, že Marcinho měl obdobnou dopravní nehodu jako Galchenyuk. Také překročil povolenou rychlost, také boural, také ujel z místa činu. Jen důsledek nehody byl mnohem vážnější. Fotbalista totiž srazil manželský pár, který v nemocnici následkům zranění podlehl. Soud v Rio de Janeiro zohlednil dohodu viníka s pozůstalými o vyplacení kompenzace a uložil mu 3,5 roku podmíněně. Po tuto dobu Marcinho plánuje hrát fotbal v Rusku, všude jinde má totiž dveře zavřené.

Oba tihle výtečníci však zdaleka nemají na Nizozemce Quincyho Promese. Záložník moskevského Spartaku byl nejprve zatčen za napadení manželky během dovolené na Ibize. Celá věc tehdy skončila tučnou pokutou. Promes se nepoučil a pokračoval v obtěžování svého nejbližšího okolí. Rodinné oslavy v rodném Nizozemsku se zvrhly, když fotbalista s nožem v ruce napadl vlastního bratrance. Příbuzný s několika řeznými ranami putoval do nemocnice, násilník do vězeňské cely.

Rozsudek soudu zněl 18 měsíců vězení nepodmíněně. Promes byl už ale tou dobou v Moskvě. Rusko zatykač neuznalo a vydat fotbalistu do Nizozemska odmítlo. Důvodem byla absence extradiční smlouvy mezi oběma státy.

Dlouho ale Promes ve Spartaku nehrál. Brzy proti němu totiž bylo vzneseno nové obvinění, tentokrát ve věci pašování drog. Nizozemská policie zjistila, že se fotbalista pokoušel přes přístav v Antverpách dostat do země 1 300 kilogramů kokainu schovaného do pytlů s mořskou solí. Za nelegální obchod s drogami a praní špinavých peněz byl záložník odsouzen k šesti rokům vězení.

Zatčení na soustředění

To už bylo příliš i na Spartak, který musel něco podniknout. Vedení vyřešilo problém šalamounsky. Před začátkem jarní části ruské Premier ligy, i přes četná upozornění na možné nebezpečí, klub nominoval hráče na soustředění do Spojených arabských emirátů. Očekávané se stalo skutečností, na letišti v Dubaji byl fotbalista zatčen a nyní se vedou jednání o jeho vydání do Nizozemska, informovala například stanice CNN.

Jednání Spartaku je velice příznačné. Rusko si dobře uvědomuje, že se stává útočištěm pro cizí kriminální živly a pokouší se využít situaci ke svému prospěchu - snaží se maximálně ztížit vyšetřování a neuznává mezinárodní zatykače. Propaganda zároveň ruskému obyvatelstvu servíruje příběhy o předpojatých soudech na Západě, jejichž „oběti“ prý hledají spravedlnost v Rusku.

Na druhou stranu odborníci zdůrazňují, že přítomnost cizince s kriminální minulostí negativně ovlivňuje chod samotného klubu, například fungování kabiny. Proč by domácí sportovci měli dodržovat zákony a interní předpisy, jestliže pro zahraničního spoluhráče stejný požadavek neplatí?

Nakonec existuje ještě jeden závažný problém. Sport mimo jiné vykonává důležitou edukační funkci. Fanoušci, hlavně ti mladí, se plně ztotožňují se svými idoly, hledají v nich inspiraci a vzor. Ale člověk, který srazil chodce a ujel z místa nehody, nebo s nožem přepadl příbuzného, těžko může jít správným příkladem.

Psychologové opakovaně upozorňují, že se v posledních letech ruská společnost výrazně radikalizovala, přibylo bezohlednosti a krutosti. Podle všeho se v blízké budoucnosti situace jen tak nezlepší.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajinci mají velké obavy z ruské ofenzivy, více v reportáži