reklama

Krušná cesta k restartu sportu. Zákaz trénovat byl nepochopitelný, říká volejbalista

Frustrace, nepochopení, křivda. Nálada v českém sportu měla zejména v polovině října do ideálu daleko. Vládní opatření zatrhla soutěže i tréninky v halách. Teď přicházejí lepší časy, kdy po fotbalu a hokeji dostaly povolení k restartu i další soutěže. Dojmy z dění z posledních týdnů, které sdílel nejeden sportovec v tuzemsku, pro CNN Prima NEWS shrnul extraligový volejbalista Jiří Kraffer hrající za Kladno, kde je na hostování z Českých Budějovic.

reklama

„Je to těžké po fyzické i psychické stránce. Už loni nám před play-off kompletně zrušili ligu. Celou dobu se chystáte na vrchol sezony, který nakonec není. Následovala čtyřměsíční pauza, pak skočíte do náročné přípravy, a když se vše rozběhne, musíte po čtyřech zápasech skončit.“

Autorem těchto vět je Jiří Kraffer, ale mohly by je pronést klidně stovky dalších českých profesionálních sportovců i z prostředí mimo volejbal.

Od 12. října nemohli – kromě fotbalistů – trénovat ve svém přirozeném rajonu takřka celý měsíc. Na řadu přišla improvizace, v případě volejbalistů aspoň atletická příprava venku. „Kdybychom měsíc nic nedělali a potom najednou vlétli do haly, to by smrdělo průšvihem z hlediska zranění. Každopádně touto formou moc volejbalu neuděláte,“ říká kladenský hráč.

A tak se postupně začala projevovat značná frustrace. „To víte, že jsem ji vnímal. Pochopil bych, kdyby se na nějakou dobu přerušila soutěž. Ale přišel mi zcestný zákaz trénování uvnitř i pro profesionální sportovce. Vždyť se tam neustále pohybuje stejných 12 hráčů a vedle nich stejní trenéři. Jsme v hale, která je kompletně zavřená. Navíc jsme mladí lidé, pro které je riziko minimální. Když cestujete neustále jen z bytu do haly a zpět, nemělo by na tom být nic problémového,“ konstatuje 24letý Kraffer.

„Vezměte si, že pro nás je to práce. A zkrátka půl roku makáte na něčem, co pak po skoro měsíci bez tréninku vyhodíte do koše,“ dodává volejbalista, který hraje na pozici smečaře.

Porovnávat sport s kulturou a školstvím? Sci-fi

Poměrně se divil, když musel v posledních týdnech číst na sociálních sítích nesouhlasné reakce s tím, že se chystá návrat sportu, zatímco školy jsou zavřené. „Říkal jsem si: Ano, škola je priorita. Ale vždyť jsou to dvě úplně neporovnatelné věci. A hlavně s návratem sportu se počítalo v případě, že budou dodrženy přísné podmínky. Takové, které zkrátka jinde mimo sport nezajistíte. Nepovede se to firmě, natož škole, neotestujete každé dítě. Úplné sci-fi. A komentáře ve stylu, že jako sportovci vyděláváme miliony, tak nás tři týdny doma nezabijou…Každý sport není fotbal,“ prohlašuje Kraffer.

Nerelevantní Krafferovi přišlo také porovnávání s oblastí kultury. „Jak to, že sport může jet, když kultura ne? Herce můžete nechat hrát, ale budou hrát před prázdným sálem? Ano, sport může momentálně fungovat také pouze před prázdnými tribunami, ale sami hráči jsou součástí zápletky, jde vám o výsledek. Z těchto důvodů mě mrzelo, že se nemůžeme aspoň připravovat,“ uvádí.

„Něco jiného je, když je omezen sport ve formě koníčků. Pokud běhá v jedné hale 50 dětí, které předtím byly ve škole, do toho se ještě promíchají s rodiči… To se v rámci výjimečného stavu dá na nějakou dobu oželet, protože je tady takřka nemožné vytvořit potřebné hygienické podmínky,“ doplňuje volejbalista.

Pro spoustu týmů jsou výdaje na testování velké

Částečná úleva přišla na začátku minulého týdne, kdy podmínky, za kterých může dojít k restartu soutěží, oznámila Národní sportovní agentura. V případě, že kluby byly schopné těmto nárokům vyhovět, mohly jednotlivé ligy požádat o výjimku pro znovuspuštění. Zároveň týmy obdržely od středy povolení trénovat.

„Je fajn, že volejbal uznali jako profesionální sport,“ uvádí s úsměvem Kraffer. „A lidé z vedení klubů spolu se zástupci svazu se shodli na tom, že jsme schopni podmínky splnit. Nyní se řeší, že hráči, kteří už koronavirus měli, by nemuseli na testy – kluby by ušetřily a hráči by si nemuseli nechávat vytírat nos každý týden dvakrát. Bylo by to lepší i z logistických důvodů, protože kvůli tomu musíme jezdit do Prahy,“ dodává.

Promořenost volejbalové extraligy byla poměrně velká, i když ne taková jako u té hokejové. „K nám do ligy zatáhla COVID-19 Příbram, kde se podle mě nakazilo snad 90 procent týmu,“ přibližuje Kraffer.

V „jeho“ Kladně koronavirus platy hráčů nijak nezahýbal ani v nedávné době, kdy se nemohlo plnohodnotně trénovat. Stále se drží na 100 procentech. Je však jasné, že skrze aktuální situaci rozhodně není peněz na rozdávání, a tak i nutné testování je v době utažených opasků zvláště pro některé volejbalové kluby nevítanou položkou.

„Pro spoustu týmů je tento výdaj celkem velký, nemají zkrátka takové rozpočty. Ale jsou tu kluby, které to podle mě nijak nezasáhne a zaplatí to úplně v pohodě – České Budějovice nebo Karlovarsko. Zkrátka týmy, které hrají evropské poháry,“ podotýká Kraffer. Vítanou pomocí bude stejně jako pro jiné sporty i pro volejbal příspěvek z výzvy COVID – Sport, za kterou stojí Národní sportovní agentura.

Právě kluby, které bojují i na mezinárodní frontě, nejvíce tlačily na to, aby volejbal co nejrychleji získal výjimku. „Protože všude v Evropě soutěže jely. Když nemůžete trénovat a pak se jede někam, kde se mohou připravovat zcela normálně...“ nedopověděl Kraffer.

Teď už se pomalu vrací do aspoň relativního normálu i český volejbal. „Hlavně abychom to už bez dalších přestávek dohráli,“ přeje si Kraffer.

Tagy:
volejbal Národní sportovní agentura sport testování na koronavirus opatření proti koronaviru Kladno volejbal cz Jiří Kraffer

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal
Andrej Babiš

Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal

Pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Sněmovny, Andrej Babiš by mohl rozhodnout o zastavení svého vlastního trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulosti se o to pokusil třeba slovenský premiér Vladimír Mečiar, a přestože to soud nakonec zrušil, získal tím odklad vyšetřování o více než deset let.

Zajistěte okna i okolí domu, na Česko se žene vichřice. Doprovodí ji přeháňky
Počasí

Zajistěte okna i okolí domu, na Česko se žene vichřice. Doprovodí ji přeháňky

Po několika slunečných dnech přijdou ve čtvrtek přeháňky nebo rovnou déšť. V platnosti je zejména výstraha před silným větrem. Ten bude dosahovat rychlosti až 125 km/h a meteorologové hlásí vysoký stupeň nebezpečí. Odborníci doporučují lidem, aby si zajistili okna i volně uložené věci v okolí domů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Konec v Červeném trpaslíkovi mě mrzel. Pak jsem ho nesledoval, přiznal představitel Hollyho

Je součástí jednoho z nejpopulárnějších sitcomů historie, který se od konce 80. let natáčí dodnes. Britský komediální sci-fi Červený trpaslík se vepsal do srdcí fanoušků po celém světě a velkou měrou k tomu přispěl i herec Norman Lovett. Ten v kultovním seriálu ztvárnil postavu lodního počítače Hollyho, který o sobě tvrdí, že má IQ 6 000, reálně se však příliš neprojevovalo. Lovett se účastnil letošního ročníku pražského Comic-Conu a při té příležitosti poskytl rozhovor CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Nacher: Máme 72 poslanců, dostat stejně lidí ve vedení Sněmovny jako Piráti je absurdní

Přestože má hnutí ANO 72 poslanců, nabízí mu ve vedení Sněmovny stejný počet lidí jako Pirátům se čtyřmi poslanci. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to kritizoval poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO. Reagoval tak na nápad, že by ANO mohlo podstoupit SPD jednu ze dvou pozic místopředsedy. Během diskuse s dalšími politiky se také řešilo postavení SPD ve Sněmovně.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama