Jatka u Bachmutu: Každý náboj zachraňuje naše životy. Kyjev žádá o další pomoc

Neutuchající boje, ostřelování, rozbombardovaná krajina, zákopy, bahnitá půda, špína, krev a všude po zemi nespočet mrtvých těl. Střet ruské a ukrajinské armády u doněckého Bachmutu v posledních týdnech připomíná svým stylem i mírou brutality první světovou válku. V důsledku tvrdých bojů v této oblasti umírají denně desítky, možná stovky lidí. Ukrajinci z místa zveřejňují nové fotografie i videa. Kyjev požádal Západ o další podporu.

Rusové nadále vynakládají až neuvěřitelné úsilí, aby dosáhli postupu na území centrálního Donbasu. Naráží však na tvrdý odpor z ukrajinské strany. Střet ruské a ukrajinské armády u doněckého Bachmutu už se dá dlouhé týdny označit za „jatka“ či „krvavou lázeň“.

„Bachmut. Každý náboj, každá neprůstřelná vesta, každá helma a další materiál poskytnutý našimi přáteli zachraňuje životy našich vojáků. Ti setrvávají v podmínkách, kde koncept života jako takový nemůže existovat,“ konstatovalo ukrajinské ministerstvo obrany, čímž nepřímo požádalo západní země o další vojenskou podporu.

Ukrajinci například zveřejnili fotografii zabahněného vojáka, kterému jeho neprůstřelná vesta se třemi děrami od kulek zřejmě zachránila život. Ukrajinské jednotky také často sdílejí záběry z úderů na ruské okupanty. Rovněž dokumentují, jak vypadá život v bahnitých zákopech na vybombardované východní frontě. Zveřejněné fotky a videa z okolí Bachmutu skutečně připomínají první světovou válku.

Třeba poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko před časem sdílel video, které pořídili ukrajinští vojáci v zákopech nedaleko Bachmutu. Situaci jim ztěžují tuny bahna, studené počasí i ruské bomby, které denně dopadají na jejich pozice.

Obě armády trpí obrovskými ztrátami. Ze zpráv z bojiště se zdá, že hůř jsou na tom Rusové, kteří pravidelně čelí útokům ukrajinských dronů. V tom se výrazně činí například ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda. Nová videa z úderů na ruské okupanty u Bachmutu zveřejňuje prakticky denně.

Rusové se často bez podpory těžké techniky krčí v improvizovaných zákopech a pouze doufají, že je nezasáhne kulka z pěchotní zbraně či bomba shozená z ukrajinského dronu. Tomu druhému ale – jak je vidět – prakticky nelze zabránit.

Tagy: