Ranní granát místo kávy. Ukrajinci nenechají Rusy u Bachmutu vydechnout, ukazují záběry

Ukrajinci ráno zaútočili na ruské pozice

Rusové nadále vynakládají až neuvěřitelné úsilí, aby dosáhli postupu na území centrálního Donbasu. Obzvlášť v posledních dnech se na sociálních sítích objevuje mnoho brutálních záběrů z okolí doněckého Bachmutu, na kterých ukrajinské drony masakrují pomocí bomb jednoho okupanta za druhým. Velmi činná je v tomto ohledu ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda. Ruskému agresorovi mimo jiné poslala další ironický vzkaz.

„Ranní granát místo kávy. Pro mnoho ruských okupantů začíná ráno nikoli tradiční kávou, ale příletem ukrajinského granátu. Takto čistě to dělají operátoři dronů naší brigády,“ komentovala záběry ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda.

Jednotka sdílela další video, které dokumentuje zoufalost ruských vojáků v této oblasti. Okupantům je zima, bez podpory těžké techniky se krčí v improvizovaných zákopech a pouze doufají, že je nezasáhne kulka z pěchotní zbraně či bomba shozená z ukrajinského dronu. Tomu druhému ale prakticky nelze zabránit.

Ukrajinské drony totiž vybombardovaný les pravidelně sledují. Běžně se jim daří svrhnout bombu tak, aby explodovala v bezprostřední blízkosti ruských vojáků. Záběry tohoto typu, které v poslední době velmi často kolují po sociálních sítích, patří mezi ty vůbec nejbrutálnější materiály, které byly zatím během války zachyceny a publikovány.

Poslední video, které 30. mechanizovaná brigáda sdílela, má pocházet z konce října. Ukrajinské drony ráno překvapily ruské vojáky, kteří se přikryti různými dekami skrývali ve vyhloubených „norách“. Jeden z bezpilotních letounů začal na bezmocné okupanty shazovat bomby. Minimálně jednoho při tom zasáhl. Voják se pak z úkrytu musel odplazit. Zdá se, že ho výbuch poranil v oblasti hýždí.

I přes obrovské ztráty útoky okupantů směrem na Bachmut stále pokračují, potvrdil ve čtvrtek generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Moskva o vojenské situaci v centrálním Donbasu de facto mlčí.

Značné ztráty v boji

„Pro Rusko je Bachmut skutečnou továrnou na smrt. Posílá řadu za řadou a ztrácí stále více vojáků, každý den asi 70 až 100. Stejný počet je denně zraněn,“ konstatoval na začátku týdne mluvčí východní skupiny ukrajinských ozbrojených sil Serhij Cherevatyj.

Ukrajinský generální štáb pak v případě bojů u Bachmutu pochválil přímo 30. mechanizovanou brigádu: „Rusové ve dne v noci a za každého počasí útočí na ukrajinské pozice ve směru na Bachmut. Jenže válečníci z ukrajinské 30. mechanizované brigády bezpečně drží pozice a způsobují nepříteli šílené ztráty.“

U Bachmutu operuje také ukrajinský 108. prapor 10. horské útočné brigády či brigáda rychlé reakce ukrajinské Národní gardy. I tyto jednotky provedly v poslední době podle svých slov velký počet úspěšných operací.

Tagy: