reklama
Vývoj ceny Bitcoinu
Foto: Profimedia.cz

Kryptoseriál: Bitcoin a jeho cena. Od nejdražší pizzy světa po miliardové investice

Pro širokou veřejnost je Bitcoin atraktivní hlavně díky vysoké ceně. Po novém roce se totiž hodnota nejznámější kryptoměny vyhoupla do rekordních výšin. Co za tím stálo? Ve třetím díle našeho kryptoseriálu se zaměříme na vývoj ceny Bitcoinu a zavzpomínáme na legendární příběh o nejdražší pizze světa.

V roce 2010 (rok po startu projektu) neměl Bitcoin cenu ani jednoho dolaru. Tehdy byla kryptoměna lidem většinou pro smích, případně o její existenci ještě ani nevěděli. Postupem času se ale zarytým nadšencům do nové finanční technologie dařilo kolem sebe ostatní přesvědčovat, že má Bitcoin v porovnání s fiat penězi určité výhody. Základním principům Bitcoinu a největším obavám, které se s ním pojí, jsme věnovali předchozí díly našeho kryptoseriálu.

Na jaře roku 2010 došlo k významnému milníku v adopci Bitcoinu, 22. května se uskutečnila vůbec první bitcoinová transakce v historii. Muž jménem Laszlo Hanyecz žijící na Floridě tehdy dostal chuť na pizzu, a proto napsal na bitcoinové fórum, zda by od někoho nemohl za kryptoměny italskou pochoutku koupit. „Zaplatím 10 tisíc Bitcoinů za pár pizz… možná si dám dvě, nějaké větší, ať mi zbyde i na zítra,“ napsal lakonicky Laszlo.

O pár hodin později už doma jedl zřejmě nejdražší jídlo v historii. V přepočtu na současný kurz Bitcoinu by ho dvě pizzy vyšly přibližně na 344 milionů dolarů (7,4 miliardy korun). Laszlo ale svého nákupu nelituje, dle svých slov se rád podílel na rozvoji bitcoinové komunity. „Tenkrát neměly Bitcoiny žádnou hodnotu a myšlenka, že bych si za ně koupil pizzu, mi přišla neuvěřitelná,“ komentoval pro New York Times.

Vývoj ceny Bitcoinu

Růst ceny nejslavnější kryptoměny ovlivňuje řada faktorů. V základu trh vždy vychází z nabídky a poptávky – když se Bitcoin hodně kupuje, jeho cena roste, když padá, je to zřejmě tím, že se velcí hráči rozhodli kryptoměnu prodávat. Cenu ale také ovlivňují vnější události, ať už jde o nějaký skandál, vykradení burzy, nebo naopak nákup kryptoaktiva některou z významných osobností.

Do hledáčku médií se Bitcoin dostal ve větší míře poprvé, když v roce 2013 překonal metu 1 000 dolarů, pak znovu v roce 2017, to už přešplhal kontrolní bod s cenovkou 20 tisíc dolarů. Jenže pak se jeho cena během několika hodin zřítila a Bitcoin zase na pár let lidem sešel z mysli.

Pak přišel rok 2020 a pandemie, navzdory které se Bitcoin vydal na spanilou jízdy, při které v prosinci prorazil své dosavadní all-time-high (nejvyšší historickou hodnotu aktiva). A jeho růst nadále pokračuje.

Je to tedy další nafouklá cenová bublina, která stejně jako v roce 2017 zakrátko splaskne? Zřejmě ne.

Bitcoin je schopný se na denní bázi propadat o desítky procent a pak ztracenou cenu během jediné hodiny vytáhnout zpět. Takhle se zkrátka chová a výraznější propady většinou neznamenají „SOS“ pro investory, nýbrž zdravou korekci trhu.

Firemní zápal pro virtuální měnu

Zatímco v roce 2017 vyhnali cenu k rekordu retailoví (běžní, malí) kupci, kteří se hnali za ziskem a fundament Bitcoinu ignorovali, dnes už je kryptoměnový trh v naprosto jiné situaci. Leckdo by řekl, že dozrál. Bitcoinu už totiž věří i velké instituce, které byly ochotné propůjčit jeho myšlence miliardy dolarů. Zájem velkých hráčů probudilo počínání amerického podnikatele Michaela Saylora, majitele společnosti MicroStrategy, který do Bitcoinu přelil významnou část svého firemního portfolia. Korunu všemu nasadil miliardář Elon Musk, který si minulý týden napsal do popisu svého twitterového účtu jediné slovo – Bitcoin.

Čím dál více společností vnímá kryptoměny jako bezpečný přístav, kam je možné v době znehodnocování dolaru přesunout své finance. Proč ale není současná atmosféra kolem Bitcoinu jen rok 2017 v bleděmodrém? Protože velcí hráči jako Saylor Bitcoin pochopili. Neucuknou při prvním pádu ceny o padesát procent, protože vědí, že je to běžné a že tiskárny peněz v centrálních bankách jim peníze neuchrání.

Protože vědí, že spanilá jízda Bitcoinu zdaleka nekončí...

V příštím díle našeho kryptoseriálu se podíváme na to, zda už se Bitcoin stal skutečnou měno. Tento článek plní funkci informační osvěty, nikoli investiční rady.

K tématu