Zatkněte každého, kdo se na ničení soch podílí. Trump pověřil federální vládu

Americký prezident Donald Trump pověřil federální vládu, aby zatkla všechny, kteří se podílejí na poškozování a strhávání soch v USA. Výtržníci ve Spojených státech i v Evropě ničí a demolují podobizny osobností, které považují za kolonizátory či rasisty. Mezi ně patří například Kryštof Kolumbus, Leopold II. Belgický nebo Winston Churchill.

„Pověřil jsem federální vládu, aby zatkla kohokoliv, kdo poškozuje nebo ničí kteroukoliv památku, sochu či majetek USA. Za to je hrozba trestu až deset let ve vězení podle zákona o památkové ochraně veteránů nebo jiných podobných zákonů,“ napsal Donald Trump na svém twitterovém účtu.

Demonstranti protestující proti rasismu v USA i v Evropě se zaměřují na ničení soch osobností, které považují za kolonizátory a rasisty. Například v Belgii jsou vandaly ničeny sochy krále Leopolda II. Belgického. Ten své zemi přinesl prosperitu a blahobyt, ale byl rovněž zodpovědný za krutovládu a vykořisťování v africkém Kongu.

V USA je častým terčem posledních útoků na památky mořeplavec Kryštof Kolumbus, který v roce 1492 objevil Ameriku. V očích mnohých současných demonstrantů to byl člověk přímo odpovědný za kolonizování Ameriky a vyvražďování původních obyvatel. Proto podobizně známého mořeplavce v Bostonu odstranili hlavu a ve Virginii celou sochu svrhli, zapálili a poté vhodili do jezera.

V České republice, kde jinak o protesty není tak velký zájem a demonstrace bývají poklidné, došlo před několika dny k poničení sochy Winstona Churchilla na pražském Žižkově. Ten byl paradoxně jedním z největších bojovníků za svobodu během Druhé světové války. Podle některých ale může za hladomor v Bengálsku, použití chemických zbraní proti demonstrujícím v Iráku, střílení do stávkujících horníků ve Walesu v roce 1910 nebo britské detenční tábory v Keni.

Mnoho lidí i z řad protestujících vyzývá demonstranty, aby sochy neničili. Jedním z hlavních argumentů bývá fakt, že se na období, kdy žily osobnosti vyobrazené na sochách, nelze dívat z pohledu dnešní doby.

Tagy: