reklama

Zatkněte každého, kdo se na ničení soch podílí. Trump pověřil federální vládu

Prezident Donald Trump (Foto: CNN Newsource)
Zdroj: Newsource

Americký prezident Donald Trump pověřil federální vládu, aby zatkla všechny, kteří se podílejí na poškozování a strhávání soch v USA. Výtržníci ve Spojených státech i v Evropě ničí a demolují podobizny osobností, které považují za kolonizátory či rasisty. Mezi ně patří například Kryštof Kolumbus, Leopold II. Belgický nebo Winston Churchill.

reklama

„Pověřil jsem federální vládu, aby zatkla kohokoliv, kdo poškozuje nebo ničí kteroukoliv památku, sochu či majetek USA. Za to je hrozba trestu až deset let ve vězení podle zákona o památkové ochraně veteránů nebo jiných podobných zákonů,“ napsal Donald Trump na svém twitterovém účtu.

Demonstranti protestující proti rasismu v USA i v Evropě se zaměřují na ničení soch osobností, které považují za kolonizátory a rasisty. Například v Belgii jsou vandaly ničeny sochy krále Leopolda II. Belgického. Ten své zemi přinesl prosperitu a blahobyt, ale byl rovněž zodpovědný za krutovládu a vykořisťování v africkém Kongu.

Socha Leopolda II. polita barvou
Socha Leopolda II. polita barvou

V USA je častým terčem posledních útoků na památky mořeplavec Kryštof Kolumbus, který v roce 1492 objevil Ameriku. V očích mnohých současných demonstrantů to byl člověk přímo odpovědný za kolonizování Ameriky a vyvražďování původních obyvatel. Proto podobizně známého mořeplavce v Bostonu odstranili hlavu a ve Virginii celou sochu svrhli, zapálili a poté vhodili do jezera.

Stržená socha Kryštofa Kolumba
Stržená socha Kryštofa Kolumba
Zdroj: AP

V České republice, kde jinak o protesty není tak velký zájem a demonstrace bývají poklidné, došlo před několika dny k poničení sochy Winstona Churchilla na pražském Žižkově. Ten byl paradoxně jedním z největších bojovníků za svobodu během Druhé světové války. Podle některých ale může za hladomor v Bengálsku, použití chemických zbraní proti demonstrujícím v Iráku, střílení do stávkujících horníků ve Walesu v roce 1910 nebo britské detenční tábory v Keni.

Poničená socha Winstona Churchilla na Žižkově
Poničená socha Winstona Churchilla na Žižkově
Zdroj: Twitter.com

Mnoho lidí i z řad protestujících vyzývá demonstranty, aby sochy neničili. Jedním z hlavních argumentů bývá fakt, že se na období, kdy žily osobnosti vyobrazené na sochách, nelze dívat z pohledu dnešní doby.

K tématu

Tagy: Kryštof Kolumbus rasismus Leopold II. socha Winston Churchill sochy ničení soch rasová diskriminace
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama