Oklahomský fotbalový tým vyměnil americkou hymnu za píseň od sympatizanta komunistů

Pokleknutí některých hráčů fotbalu při uvedení americké hymny může být brzy minulostí. Ta totiž už vůbec nemusí před samotným utkáním zaznít. Fotbalový tým Tulsy v Oklahomě oznámil, že americkou hymnu na svých domácích zápasech nahradí písní „Tato země je tvojí zemí“ od amerického folkového zpěváka Woody Guthrieho. Ten přitom sympatizoval s komunistickou stranou.

Strhávání soch, přejmenování výrobků, stahování „závadných“ filmů a volání po úpravě zábavných atrakcí. Kdo si myslel, že tím skončí současná „kulturní revoluce“ v Americe, byl na velkém omylu. Aktivisté si našli nový cíl –⁠ ten vůbec nejameričtější – hymnu USA The Star-Spangled Banner (Hvězdami posetý prapor).

Při přezkoumání textu došli zástupci fotbalového týmu Tulsa Athletics k závěru, že hymna dostatečně nereprezentuje „rozmanitost jejich hráčů, fanoušků a komunity“. Jako problematickou vidí hlavně třetí sloku hymny, ve které se praví: „Žádný úkryt nemohl ochránit žoldáky a otroky.“

Další argumentem v očích odpůrců americké hymny, je fakt, že za jejím textem stojí „otrokář“ Francis Scott Key. Vzdálený příbuzný slavného spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda otroky nejen vlastnil, ale později zároveň prosazoval, aby se černoši z USA přesunuli zpět do Afriky.

Namísto hymny píseň sympatizanta komunistů

„Od počátku jsme v našem klubu podporovali kulturu inkluze a přijetí,“ uvedl spolumajitel týmu Sonny Dalesandro. Podle něj klub využívá jen práva Spojených států, které jim umožnuje „mluvit svobodně svým hlasem“.

Rozpaky však následně vyvolalo i rozhodnutí nahradit americkou hymnu písní „Tato země je tvojí zemí“. Její autor Woody Guthrie totiž od třicátých let minulého století sympatizoval s komunisty. Někteří z nich, jako například aktivista a herec Will Green, se později objevili na černé listině Hollywoodu.

Přestože se Guthrie nikdy nestal aktivním členem komunistické strany, tak svými názory se nikterak netajil a reflektoval je i do své tvorby. „Všichni si myslí, že napsal tu píseň, protože neměl rád „Bůh žehnej Americe“, uvedl včera pro Fox News na adresu „komunistického sympatizanta“ bývalý člen Kongresu Trey Gowdy.

Změnou budou muset projít i značky Aunt Jemina nebo Uncle Ben's

Spojené státy čelí již měsíc dlouhým protestům, které zažehla smrt Afroameričana Georga Floyda. Demonstranti a rabující si vzali na mušku vedle obchodů hlavně sochy generálů konfederace.

V posledních dnech však padly i sochy Kryštofa Kolumba nebo autora Deklarace nezávislosti Thomase Jeffersona. Sochu třetího amerického prezidenta skupinka protestujících vytrhal z podstavce přímo před Jeffersonovou střední školou v Portlandu.

Změny však zasáhly i některé každodenní produkty jako například značky Aunt Jemina nebo Uncle Ben's. Korporace Quaker Foods (a její mateřská společnost PepsiCo), která značku Aunt Jemina vlastní, přiznala, že původ značky je založen na rasovém stereotypu a značka proto bude změněna. Podobně se vyjádřila i společnost Mars, pod kterou spadá známa značka Uncle Ben's.

Tagy:
Kryštof Kolumbus komunismus socha Tulsa Oklahoma Thomas Jefferson USA národní hymna fotbalový tým Kulturní revoluce Woody Guthrie Uncle Ben's Rice