Úřady mexického hlavního města Mexico City v očekávání silných protestů proti glorifikaci koloniálního dědictví země odstranily sochu janovského mořeplavce Kryštofa Kolumba. Informovala o tom agentura DPA.
Skulptura Janovana plavícího se ve španělských službách byla mexickými úřady odstraněna z bulváru Paseo de la Reforma v centru Mexico City a v současné době se na jiném místě restauruje, oznámila oficiální místa o víkendu.
Levicové skupiny dříve totiž hrozily, že sochu z podstavce strhnou v pondělí 12. října, na které připadá ve velké části Ameriky „kontroverzní“ státní svátek oslavující připlutí Kryštofa Kolumba do Ameriky v roce 1492.
Starostka vyzvala k debatě, zda má být socha znovu vztyčena
Starostka Mexico City Claudia Sheinbaumová vyzvala dokonce k debatě, zda by socha měla být po restaurování vůbec znovu vztyčena.
Ničení soch v USA se zvrtlo: Jižanský voják během pádu vážně zranil demonstranta
Jedna z řady konfederačních soch, které svrhávají příznivci hnutí Black Lives Matter, spadla ve středu v Portsmouthu, státě Virginia, na jednoho z demonstrantů a vážně ho zranila, informoval web Daily Mail. Ve sto padesát kilometrů vzdáleném Richmondu pak podle CNN protestující strhli sochu prvního a jediného prezidenta Konfederace Jeffersona Davise. Obětí vandalů jsou také sochy Kryštofa Kolumba.
Města po celém světě zaznamenávají svrhávání historických soch považovaných demonstranty za kontroverzní. V USA šlo například o sochy generálů či patriarchů, kteří se podíleli na obchodu či nakládání s otroky. Již dříve byla socha Kryštofa Kolumba svržena demonstranty v Minnesotě. V americké Virginii demonstranti pak například strhli i sochu prvního a jediného prezidenta Konfederace Jeffersona Davise.
Svrhávání historických soch a ničení památníků se z USA přeneslo i do některých evropských zemí, kde se demonstranti zaměřovali na sochy oslavující kolonialisty. Znehodnocení z rukou protestujících se nevyhnula třeba ani socha Winstona Churchilla v Praze nebo v Londýně.