Největší žrouti energie v domácnosti? Experti radí, jak ušetřit bez snížení komfortu

Divoká karta (923)

Lidé v dobách energetické krize často přemýšlí o tom, kde by se dalo ještě ušetřit. S radami, jak snížit výdaje, přišli ekonom Petr Bartoň i energetický analytik Jan Béreš. Ten v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS mimo jiné zmínil, které domácí spotřebiče jsou nejnáročnější na spotřebu energie.

„Nejvíce žerou větší spotřebiče, jako je lednička, pračka nebo myčka, případně při pracovním vytížení na home office i stolní počítač,“ řekl Jan Béreš ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj však záleží i na kvalitě přístroje.

„Určitě platí, že čím je daný spotřebič starší, tím má větší spotřebu. Zde je rada jednoduchá – zvážit možnosti investice do modernějšího vybavení. Pak je ale ještě potřeba mít štěstí na kvalitu toho spotřebiče,“ zmínil energetický analytik. Třeba rozdíl v nákladech mezi starou ledničkou a novým modelem třídy A+++ se může pohybovat i kolem 3 000 korun za rok.

Kromě ledničky, pračky, myčky či stolního PC experti také často zmiňují televizi. Ta se dokonce v některých žebříčcích největších „žroutů“ energie objevuje na prvním místě. Logicky však záleží na tom, jak často je přístroj používán.

Že se dá na domácích spotřebičích výrazně ušetřit, naznačil i ekonom Petr Bartoň. Ten ve vysílání CNN Prima NEWS doporučil omezit používání takových přístrojů, které nejsou pro běžné fungování domácnosti nezbytně nutné.

„Asi nejzbytnější ze spotřebičů bude sušička prádla. Mnoho lidí ji tedy ani nemá, dříve se sušilo čistě na vzduchu. Pokud ji někdo ale má a nechá ji na zimu odstavenou, tak na tom může skutečně zásadně ušetřit, aniž by to znamenalo nějaký uživatelský diskomfort. Nemá cenu přestat prát, ale přestat sušit je určitě významná úspora,“ prohlásil.

Spotřeba domácích spotřebičů (zdroj: dodavatelektriny.cz)

Spotřebič Spotřeba 1 kWh se rovná:
Lednice s mrazákem (A+) téměř 25 hodin provozu
Pračka 3 vyprání
Myčka 33 minut používání
Televize 174 minut používání
Mikrovlnná trouba 40 minut používání
Rychlovarná konvice 31 minut používání
Toustovač 50 minut používání
Žehlička 54 minut žehlení
Sušička prádla 17 minut používání
Stolní počítač 14 hodin používání
Notebook 20 hodin používání
Router 6 dní používání
Nabíječka na mobilní telefon 278 nabití

Vysoké ceny energií trápí prakticky celou Evropu. I politici jsou tak často konfrontováni s tím, aby veřejnosti poradili, kde ušetřit. Například švýcarská ministryně pro životní prostředí Simonetta Sommarugaová před časem uvedla, že domácnosti by se mohly sprchovat společně, čímž by ušetřily na vodě.

Bartoň to označil za praktickou věc. „Pokud nemáte problém se sprchovat ve dvou, není to špatně. Že se myjeme po jednom, je relativně moderní věc. Generace mých rodičů zažila dobu, kdy zvlášť na venkově, když bylo víc dětí, tak se postupně v jedné napuštěné vaně ohřívané na kamnech umyla celá rodina,“ dodal ekonom.

Tagy: