reklama

Kubka vyděsily počty úmrtí s covidem. Nabíráme zpoždění, pomůže nám jen očkování

Milion naočkovaných lidí za tři měsíce je málo, měli bychom se inspirovat v Izraeli. V Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Vláda podle něj očkovací strategii s lékařským sdružením vůbec neřešila.

reklama

Kubek uvedl, že rok 2021 jsme začali tragicky. „Máme obrovský problém, na začátek nového roku jsme měli 144 mrtvých ve spojitosti s koronavirem, jsme nejpostiženější zemí v Evropě a nic jiného než očkování nám nepomůže,“ řekl šéf ČLK v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS.

K tématu

Podle něj musí všichni občané České republiky tlačit na vládu, aby vyvinula maximální úsilí a očkování zařídila. Především je podle něj potřeba nakoupit miliony očkovacích látek. „Vládní strategie, která počítá, že se za tři měsíce naočkuje jen milion obyvatel, je málo ambiciózní. Potřebujeme, aby se v kvartálu naočkovaly dva až tři miliony lidí, tedy všichni zranitelní senioři, zdravotníci a pracovníci sociálních služeb, kteří se o ně starají,“ míní prezident ČLK.

S Blatným v něčem nesouhlasím

Nutné je podle něj také vybudovat velká očkovací centra, podobně jako je tomu v Německu. „K nim je zapotřebí přidat mobilní týmy, které budou jezdit do domovů seniorů a dále. V čem nesouhlasím s ministrem Blatným – musí navštěvovat seniory v domácnosti,“ uvedl Kubek.

V České republice jsou podle něj desítky tisíc lidí, kteří prakticky nevycházejí z domovů, jsou vystresovaní a v sociální izolaci. „Teď je nemůžeme naložit někam do autobusu a vozit do nemocnic nebo center, očkování musí přijet za nimi. Nesmí to být jako plácnutí do vody, když vláda před Vánoci řekla lidem, ať se jdou testovat, ale nezajistila, aby se k těm testům mohli lidé dostat,“ opřel se do vlády.

K tématu

Kubka také překvapilo, že Blatný strategii představil na tiskové konferenci, aniž by ji s Českou lékařskou komorou probral. „Rád bych o strategii s panem ministrem hovořil, zatím jsem ale neměl možnost. Jsem k němu objednán na tento čtvrtek, ale byl jsem zaskočen, že strategie byla představena dnes. Doufám, že nejasnosti nějak vyjasníme, protože skutečně jedině očkování nám opět umožní normálně žít,“ pokračoval Kubek.

Česká vláda by se podle něj měla inspirovat u Izraele. „Mají naočkovaných 1,25 milionu lidí, my máme 12 tisíc, a to jsme srovnatelně velké země. Nabíráme hrozné zpoždění, závod je nejen o lidské životy, ale i o to, abychom mohli otevřít ekonomiky a začít zase normálně žít a nadechnout se,“ uvedl Kubek.

Vyjádřil se také k centrálnímu rezervačnímu systému, který má být spuštěn 15. ledna. Lidé, kteří práci s internetem nezvládnou, mají volat svému praktickému lékaři. Podle Kubka lékaři možný nápor pacientů zvládnou. „Praktičtí lékaři mají největší přehled o tom, kolik mají pacientů, v průměru každý z nich registruje dva až tři tisíce pacientů. Mohly by však pomoct zdravotní pojišťovny, které mají kompletní registr svých klientů, včetně jejich věku a diagnóz. Nevím, proč jsou pojišťovny postaveny mimo,“ divil se Kubek na závěr.

K tématu

Tagy: očkování Česká republika vakcína strategie ministr zdravotnictví Milan Kubek plán koronavirus COVID-19 prezident České lékařské komory Jan Blatný

Další hlavní zprávy

360°

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Co to znamená pro plány krajů v Česku? Mají kapacity, vlastní kampaně i registry, ale namísto vakcín prázdné mrazáky. Co bude dál? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama