Očkování proti covidu bude v Česku probíhat ve čtyřech fázích. Na úterní tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Hlavní brzdou v očkování jsou podle něj dodávky vakcín, kterých má Česká republika objednáno více, než bude potřebovat. Kýžená část populace, zhruba pět milionů lidí, by mohla být naočkována v září. Zdraví lidé přijdou na řadu až jako poslední, možná až v létě.
Očkování proti covidu bude probíhat ve čtyřech fázích, přičemž ta první začala přípravou očkovacích center. „Poté dojde na očkování nejrizikovějších skupin a cílem je zabránění přetěžování zdravotnického systému. Jsou tu lidé, kteří mají větší pravděpodobnost těžkého průběhu, že na nemoc zemřou, a také osoby, které se o tyto skupiny starají,“ uvedl Blatný.
Mělo by tedy jít i o zdravotníky podílející se na péči o covid pozitivní pacienty, zaměstnance starající se o seniory mimo nemocnice a malou část zaměstnanců ministerstva vnitra. Dále přijdou co nejdříve na řadu také všichni občané nad 80 let. „Celkem se jedná asi o 600 tisíc lidí, kteří by měli být proočkovaní během března,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.
Seniorům může pomáhat někdo z rodiny nebo lékař přes telefon
Centrální registrační systém pro očkování bude spuštěn 15. ledna, až do konce měsíce se ale do něj budou moci přihlásit právě jen lidé starší 80 let. S rezervací by jim podle Blatného mohli pomáhat například rodinní příslušníci nebo praktický lékař. V případě nutnosti budou zřízena krajská call centra. Od 1. února pak bude systém spuštěn pro všechny.
Registrace k očkování bude podle Blatného velmi podobná přihlašování na antigenní testování. „Registrace bude on-line a pouze indikuje zájem. Nikdo nikoho nenutí. Následně budou lidé zařazeni do systému a bude jim přidělena priorita na základě věku nebo zdravotního stavu,“ upřesnil Blatný. Dalším zohledňovaným kritériem bude povolání.
„Jsou tři dotazy – na věk, zaměstnání a zdravotní stav. Věk se ověří podle dokladu totožnosti. Pokud lidé pracují například v kritické infrastruktuře, mají služební průkaz. A jestliže chodí k odbornému lékaři a mají problém, musejí mít zprávu,“ vysvětlil Blatný s tím, že některé dokumenty bude potřeba předkládat pouze v případě, že si člověk zažádá o prioritní zařazení do prvních fází.
Kýžená část populace, zhruba pět milionů lidí, by mohla být naočkována v září. Zdraví lidé přijdou na řadu až jako poslední, nejspíš v průběhu léta. Blatný také uvedl, že zohlední připomínky krajských hejtmanů k metodice očkování, určitě se ale nebude ustupovat od centrálního rezervačního systému.
Vláda plánuje zveřejňovat data
Vláda chce také jednou týdně, vždy ve čtvrtek, zveřejňovat data o počtu očkovaných lidí. „Budou to agregovaná data tak, abychom neporušili zákon o GDPR. Můžeme zveřejnit například, kdo je senior nebo zdravotník,“ vysvětlil ministr na tiskové konferenci. Právě ochrana osobních údajů je v rezervačním systému podle Blatného vyřešena, lidé budou používat PIN kód.
Velkokapacitní očkovací centra začnou fungovat, až když bude dostatek vakcín. Budou navázána na zdravotnická zařízení, aby mohla čerpat peníze od zdravotních pojišťoven.
Blatný také prozradil, že Česká republika změnila objednávku na počet vakcín od firmy Pfizer. Místo čtyř milionů dávek by chtěla osm, dorazí kvůli tomu ale zřejmě později.
Plán hejtmana Kuby
Již v pondělí vakcinační strategii pro Jihočeský kraj představil hejtman ODS Martin Kuba. Vládní plán kritizoval například proto, že starší občané neovládají informační systémy a přihlašování pro ně musí fungovat jinak.
Podle Kuby jeho kraj potřebuje pro občany nad 60 let přibližně 400 tisíc dávek vakcíny a plánuje seniory naočkovat co nejrychleji ve vakcinačních centrech od března do června. Až poté by se dostalo na mladší generace.