Kunratické Švýcarsko: Dutý kámen nabízí rozmanité reliéfy vytesané do skal i mnoho pověstí

Rozmanité reliéfy vytesané do skal, neobvyklé přírodní útvary, místa opředená pověstmi. To je tzv. Kunratické Švýcarsko, část Lužických hor v okolí Cvikova na Českolipsku. Pojďte se s námi společně podívat na Dutý kámen, dnes trochu pozapomenuté místo, které turisty přitahovalo už na koci devatenáctého století.

Zalesněný skalní hřbet kousek od Cvikova působí na první pohled hodně nenápadně, stačí ale po cestičce vystoupat na jeho vrcholek a ocitnete se na romantické stezce plné zajímavých skalních útvarů.

Umění přírody a člověka

„Tento útvar nazývaný někdy varhanní píšťaly nebo vějíř je chráněnou geologickou památkou, všichni asi známe Panskou skálu nebo varhany v Kamenickém Šenově, kde byla natáčená Pyšná princezna, tady se ovšem jedná o sloupcové odlučování pískovce, což je mimořádně vzácné a raritní, na rozdíl od čediče, který je poměrně častý,“ poukazuje na významnou raritu Tomáš Vlček, znalec místní historie.

Zatímco autorem tohoto tvaru je pouze příroda, reliéf o kus dál už je dílem člověka.

„Díky měkkému a tvárném pískovci oplývají Lužické hory zejména na Cvikovsku a v Kunratickém Švýcarsku velkým množstvím reliéfů z různých časových období. Třeba přírodní památku Dutý kámen, kde je reliéf romantického básníka Theodra Körnera. Ten zemřel dokonce ještě mladší než náš Karel Hynek Mácha ve dvadvaceti letech v napoleonských válkách, je autorem básnicé sbírky Lyra a meč. Jak je vidět v tom věnci, byl velmi populární nejen tady, ale samozřejmě i v Sasku, v Žitavě najdeme jeho pomník. Máme tu dokonce i autory Karla Beckerta a Karla Bundesmana z kunratického horského spolku. Předpokládám, že měli jednoduché dřevěné lešení. Oba pánové už tehdy byli ve výslužbě, byl to bývalý řídící učitel z kunratic a bývalý policejní úředník a pracovali na tom asi necelý rok,“ vypráví Tomáš Vlček.

Na vrcholek dutého kamene vede do skály vytesané schodiště, nahoře na turisty čeká kamenný stůl, opět pozůstatek tvořivosti členů zdejšího horského spolku. Do dnešní doby se už dochovala jen část tehdejší velké turistické atrakce.

„Krom slunečních hodin tady byla spousta dalších jiných zařízení, různé směrové růžice, ty pochopitelně vzaly za své, ale co zůstalo, je nádherný výhled na dominanty tohoto kraje,“ upozorňuje na jedno z nejhezčích míst v okolí Dutého kamene znalec místní historie.

Svou představivost můžete nechat naplno pracovat třeba při pohledu na popravčí horu Ortel, kde kdysi stávala šibenice. A určitě nepřehlédněte špičatou horu Klíč, jeden z nejvyšších vrcholů Lužických hor, která rozhodně stojí za návštěvu, stejně jako Dutý kámen.

Tagy:
Švýcarsko Cvikov Karel Hynek Mácha Ortel Pyšná princezna Panská skála reliéf okres Česká Lípa skalní formace Kamenický Šenov Lužické hory

Hlavní zprávy

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol
Školství

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:00

Devět prezidentů, včetně Zemana a Čaputové, odmítlo ruskou anexi

10:40

Orientační odhady ruských bojových ztrát k 2. říjnu podle ukrajinských ozbrojených sil

10:08

Ukrajinské letectvo uvedlo, že v noci na neděli sestřelilo pět ze sedmi íránských bezpilotních letounů provozovaných Ruskem, které útočily na Nikolajevská oblast

09:48

Dočasnou ochranu v Česku za poslední týden získalo 3152 Ukrajinců

Živě
ON-LINE: V Lymanu se bojuje. Po pseudoreferendu tam už ale není ani stopy, říká Zelenskyj

V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo.

Ceny nájmů letí raketově vzhůru nejen v Praze. O každý byt se přesto hlásí desítky zájemců

Zájem o nájmy se od června drží na vysoké úrovni a po letních prázdninách ještě stoupl. Ceny vzrostly meziročně o 20 až 30 procent a v Praze dosáhly podle realitních společností průměrně až hranice 400 korun za metr čtvereční. Výrazně narostl počet zájemců o inzeráty, na jeden se průměrně přihlásí kolem 40 zájemců a rekordmanem je podle digitální realitní služby Bezrealitky byt s počtem 327 poptávek.

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Hurikán změnil Floridu k nepoznání. Satelitní snímky odhalují devastaci amerického ráje

Aktualizováno

Hurikán Ian se v týdnu prohnal Floridou a nyní slábne nad Jižní Karolínou. Po odchodu živlu se Američanům naskytl děsivý pohled na spoušť, kterou hurikán zanechal. Pouhých pár dní změnilo populární turistické destinace k nepoznání. Proměnu krajiny na pobřeží odhalily satelitní snímky. Záchranáři stále prohledávají trosky ve zdevastovaných oblastech. Počet obětí hurikánu vzrostl na nejméně 47, jiné zdroje uvádí 72.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 174 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 174 lidí. Dalších více než 180 osob, včetně žen a dětí, utrpělo zranění, řada z nich je v kritickém stavu, takže počet obětí ještě může stoupnout. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii. Původně se odhadovalo, že počet obětí je nejméně 127.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

Kde demokracie nedává smysl. Okrsek 8013, účast 1,57 %, volilo 12 voličů ze 764

Všeobecné, rovné a přímé volební právo tajným hlasováním. Přesně tak zní ústavní zásady volebního práva. V ostravském volebním okrsku číslo 8013 tyhle zásady postrádají smysl, o demokratické hlasování tam skoro nikdo nestojí. Účast u druhého kola senátních voleb byla směšná, k urnám přišlo jen 1,57 % oprávněných voličů. „Já jsem vůbec nevěděla, že jsou nějaké volby. Nikde to tu nebylo vyvěšené,“ říká 27letá Markéta Žigová z Jílové ulice v Ostravě-Přívoze.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.