Rozmanité reliéfy vytesané do skal, neobvyklé přírodní útvary, místa opředená pověstmi. To je tzv. Kunratické Švýcarsko, část Lužických hor v okolí Cvikova na Českolipsku. Pojďte se s námi společně podívat na Dutý kámen, dnes trochu pozapomenuté místo, které turisty přitahovalo už na koci devatenáctého století.
Zalesněný skalní hřbet kousek od Cvikova působí na první pohled hodně nenápadně, stačí ale po cestičce vystoupat na jeho vrcholek a ocitnete se na romantické stezce plné zajímavých skalních útvarů.
Umění přírody a člověka
„Tento útvar nazývaný někdy varhanní píšťaly nebo vějíř je chráněnou geologickou památkou, všichni asi známe Panskou skálu nebo varhany v Kamenickém Šenově, kde byla natáčená Pyšná princezna, tady se ovšem jedná o sloupcové odlučování pískovce, což je mimořádně vzácné a raritní, na rozdíl od čediče, který je poměrně častý,“ poukazuje na významnou raritu Tomáš Vlček, znalec místní historie.
Zatímco autorem tohoto tvaru je pouze příroda, reliéf o kus dál už je dílem člověka.
Varhany - skalní pilíř složený z pískovcových sloupečků v Kunratickém Švýcarsku Zdroj: Luzicke-hory.cz
Pískovcové sloupečky, Dutý kámen v Kunratickém Švýcarsku Zdroj: Luzicke-hory.cz
Nejvyšší skála, podle níž byl celý hřbet pojmenován Zdroj: Luzicke-hory.cz
Kamenná lavice Karolínina odpočinku Zdroj: Luzicke-hory.cz
„Díky měkkému a tvárném pískovci oplývají Lužické hory zejména na Cvikovsku a v Kunratickém Švýcarsku velkým množstvím reliéfů z různých časových období. Třeba přírodní památku Dutý kámen, kde je reliéf romantického básníka Theodra Körnera. Ten zemřel dokonce ještě mladší než náš Karel Hynek Mácha ve dvadvaceti letech v napoleonských válkách, je autorem básnicé sbírky Lyra a meč. Jak je vidět v tom věnci, byl velmi populární nejen tady, ale samozřejmě i v Sasku, v Žitavě najdeme jeho pomník. Máme tu dokonce i autory Karla Beckerta a Karla Bundesmana z kunratického horského spolku. Předpokládám, že měli jednoduché dřevěné lešení. Oba pánové už tehdy byli ve výslužbě, byl to bývalý řídící učitel z kunratic a bývalý policejní úředník a pracovali na tom asi necelý rok,“ vypráví Tomáš Vlček.
Na vrcholek dutého kamene vede do skály vytesané schodiště, nahoře na turisty čeká kamenný stůl, opět pozůstatek tvořivosti členů zdejšího horského spolku. Do dnešní doby se už dochovala jen část tehdejší velké turistické atrakce.
„Krom slunečních hodin tady byla spousta dalších jiných zařízení, různé směrové růžice, ty pochopitelně vzaly za své, ale co zůstalo, je nádherný výhled na dominanty tohoto kraje,“ upozorňuje na jedno z nejhezčích míst v okolí Dutého kamene znalec místní historie.
Svou představivost můžete nechat naplno pracovat třeba při pohledu na popravčí horu Ortel, kde kdysi stávala šibenice. A určitě nepřehlédněte špičatou horu Klíč, jeden z nejvyšších vrcholů Lužických hor, která rozhodně stojí za návštěvu, stejně jako Dutý kámen.