reklama

Které květiny z přímého výsevu jsou vhodné k sušení?

Květiny, které se dají usušit a následně využívat do nejrůznějších vazeb patří právem mezi nejvyhledávanější. Už snad také proto, že se dají využít i v čerstvém stavu jako dekorace do vázy a následně usušit. Stále však znalosti v tomto směru jsou nedostatečné, protože zájem je soustředěn pouze na několik známých a dá se říci notoricky využívaných druhů. Především se pěstují slaměnky, statice, nesmrtelky a zaječí ocásky. Právě tyto druhy však pro úspěšný vývoj vyžadují předpěstování sazeniček. A to je mnohdy značný problém, především pokud musíme předpěstování provádět v bytech na okenních parapetech.

reklama

Právě pro ty, kteří si krásu sušených květin cení a využívají je pro celoroční dekoraci, ale nemají možnost si je předpěstovat, je určena následující nabídka. Týká se vybraných druhů květin, které jsou především určené k sušení a pěstují se z přímého výsevu, nejlépe v dubnu.

Bér (Setaria italica)

K tématu

Dekorační tráva s 10–⁠15 cm dlouhým kompaktním květenstvím a pevnými stébly. Bér je nenáročný na půdu a velice jednoduše se pěstuje. Vyséváme přímo na stanoviště od března až do května. Má rychlý a bujný růst. Sklizeň začíná po vytvoření semen. Klasy jsou vhodné do čerstvé vazby a zvláště pak k sušení. Je dodáván ve směsi, která obsahuje klasy různých barev, struktur a tvarů – převislé a chlupaté laty, červené kompaktní a novinkou jsou netradiční laty, které se rozdvojují do tvaru písmene V a vypadají jako zaječí uši. Rostliny dosahují výšky 100–120 cm.

Černucha damašská (Nigella damascena)

Rychle rostoucí vzpřímená letnička do skupinové výsadby. Používá se pro řez květů a zejména pro sušení nafouklých tobolek, které se tvoří po odkvětu. Má snadné pěstování, vysévá se zásadně přímo na záhon brzy zjara, možný je i výsev podzimní. Klíčí v chladu. Upřednostňuje slunce a sušší stanoviště.

Černucha východní (Nigella orientalis) –⁠ netradiční černucha pěstovaná pro efektní tobolky vykrajovaného tvaru. Má vzpřímený habitus a pevné stonky. Je velmi vhodná k sušení. Pěstování u všech černuch je stejné, časný výsev – březen až duben do řádků 20–⁠40 cm. Sklizeň probíhá od června do září.

Ostrožka stračka (Consolida regalis)

Rychle rostoucí letnička vhodná pro květinové záhony, nejen k řezu lodyh v čerstvém stavu, ale i k sušení.

K tématu

Klíčí v chladu, výsev se provádí zásadně přímo na stanoviště velice brzy zjara do sponu 40×15 cm. V teplejších oblastech je doporučen i výsev podzimní. Nejlepším termínem k řezu do vázy je doba po otevření prvních květů, k sušení pak řežeme lodyhy téměř plně nakvetlé. Sušíme zavěšené ve tmě nebo ve stínu. Výhodou ostrožek je, že květy výborně drží barvu a nedrolí se. Dorůstá do výšky až 1 m.

Světlice barvířská (Carthamus tinctorius)

Mohutná pěstitelsky velmi nenáročná letnička. Soukvětí s oranžovým střapečkem blizen je vhodné k řezu v čerstvém stavu i k sušení. Oranžové blizny, nazývané nepravý šafrán, se používají k barvení plátna i pokrmů. Vyséváme přímo na stanoviště, rostlina vytváří kůlový kořen a špatně snáší přesazování. Dorůstá do výšky 120 cm, výborně se suší. Vysévá se od března do května do řádků 50 cm od sebe. Protože nikdy nezklamou, dají se využít nejen do suchých ale i živých vazeb v průběhu léta. Vytváření vazeb podle vlastní fantazie je pak příjemnou relaxací i zábavou.

Postup výsevu:

Podmínkou úspěšného vyklíčení rostlin je čistý dobře odplevelený záhon. Vyplatí se výsev do řádků vzdálených od sebe 30 cm, které si vyznačíme pomocí provázku a kolíku. Osivo se vysévá mělce, max. do hloubky 1 cm.

Podle velikosti osiva vyséváme řídce od sebe, protože rostliny všech uvedených druhů jsou mohutného vzrůstu. Po vysetí se osivo lehce zahrne zeminou a přitlačí.

Tagy:
přímý výsev květiny do suchých vazeb dekorace z květin

Hlavní zprávy

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu
Volby 2021

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě
360°

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci
360°

Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci

Česku nepomůže levná pracovní síla z východních zemí, řekl ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj není cílem dovézt do Česka lidi, kteří budou pracovat za minimální mzdu. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podotkl, že Česko by si mělo pracovníky ze zahraničí vybírat už po střední škole a umožnit jim kvalitní vzdělání.

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama