
Zelená koalice Spolu? Velmi odvážné, míní Horák. Nové pojetí Petra Fialy, dodal Kubáček
Hlavním hrdinou šestého dílu seriálu LÁSKA JAKO PRASE je prasinka Mášenka. Pomáhá totiž dětem. Spolu se svou majitelkou Ludmilou Rohelovou provádí terapie u dětí s autismem, ADHD nebo třeba u takových, kteří jsou příliš uzavření či mají fyzický hendikep. Původně jezdily děti na ranč kvůli koním. Ale Mášenka děti miluje a tak se objevila všude, kde zrovna byly. A ony ji samy a rády vyměnily za koně. Takže netrvalo dlouho a stala se mistryní oboru.
„Prase je úžasný zvíře, stejně jako pejsek, stejně jako kráva, kůň… Cokoliv jinýho,“ říká Klára Netušilová, která vede hospodářský azyl Statek Radosti. K založení azylu ji přivedlo právě prase, které dostala jako dárek. Tím se jí život obrátil vzhůru nohama a teď už několik let zachraňuje nebo pomáhá zachraňovat „hospodářská zvířata“. Kromě Statku Radosti se ale v pátém dílu seriálu LÁSKA JAKO PRASE podíváme i na Farmu Naděje. Místo, kde mají okolo 80 zvířat a kde našlo azyl i pět prasátek.
O čem bude čtvrtý díl seriálu LÁSKA JAKO PRASE? Divoká prasata jsou velmi inteligentní, velmi bojácná a dožívají se až 30 let. A vůbec to s nimi není snadné. Své o tom ví i Vratislav Veselý, který má na milovickém tankodromu tři zachráněná divoká prasata. Kromě toho, jak s divočáky komunikovat a jak se s takovým divokým prasetem žije třeba na Hradčanech, se dozvíte, jak to vypadá v azylu nejen pro prasata a z jakých situací musí Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti prasata zachraňovat.
Je to třináct let, co si Alena Klímová pořídila prase jako domácího mazlíčka. Chtěla zjistit, jestli je pravda to málo, co se o něm tehdy dočetla. Růžové očekávání ale nahradila tvrdá realita. Došlo k i fyzickému útoku a Alena málem přišla o prst. Co bylo dál a kde se stala chyba?
„Prodám selata Göttingenského miniprasátka za 600. Rodiče váží 15 kilo.“ Ukázkový inzerát toho, jak vás chovatelé prasat mohou doběhnout. V druhém díle seriálu LÁSKA JAKO PRASE, kde zazní rozhovor nejen s předsedkyní Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti Martinou Katzerovou, se dozvíte, jak je to ve skutečnosti s rasami prasat u nás a proč zdravé miniprase, které neslouží jen jako výrobní linka selátek, rozhodně nezůstane na patnácti kilech váhy.
Jaký je rozdíl mezi prasetem ve velkochovu a prasetem, které si užívá lásku a péči svých majitelů? Napovíme vám - vůbec žádný. Tedy alespoň navenek. Uvnitř je rozdíl veliký - jen jedno z nich je totiž šťastné. A to, které svůj život tráví v kleci, to rozhodně není.
O prasatech koluje spousta mýtů a zažitých stereotypů. Přitom to jsou velice inteligentní a citlivá zvířata. Jak je to tedy s prasaty doopravdy a proč není dobré si je pořizovat jako domácí mazlíčky?
Jak to vlastně vypadá v takovém prasečím velkochovu? Existuje miniprase? A můžete mít prase jako mazlíčka? Možná to zní celé dost neuvěřitelně, ale v Česku jsou stovky lidí, kteří propadli prasečímu kouzlu a podřídili svým mazlíčkům celý život. Ono jim vlastně ani nic jiného nezbylo. Mít prase, to totiž není žádná procházka růžovou zahradou!