Láska jako prase, 5. díl
„Prase je úžasný zvíře, stejně jako pejsek, stejně jako kráva, kůň… Cokoliv jinýho,“ říká Klára Netušilová, která vede hospodářský azyl Statek Radosti. K založení azylu ji přivedlo právě prase, které dostala jako dárek. Tím se jí život obrátil vzhůru nohama a teď už několik let zachraňuje nebo pomáhá zachraňovat „hospodářská zvířata“. Kromě Statku Radosti se ale v pátém dílu seriálu LÁSKA JAKO PRASE podíváme i na Farmu Naděje. Místo, kde mají okolo 80 zvířat a kde našlo azyl i pět prasátek.
Je jen na nás, jak se rozhodneme vnímat zvířata, která žijí s námi a okolo nás. Zatímco pro někoho je prase "živé jídlo", pro jiné je inteligentní a citlivé stvoření, které si nezadá se psem. I proto vznikají azyly, kde se lidé starají o hospodářská zvířata zachráněná z nevyhovujících podmínek nebo z velkochovů, odkud by putovala na jatka. Slepice, kachna, kráva nebo prase - tady nedělají rozdíly, právo na život má podle nich každé zvíře.
„Jsou hodně inteligentní, citlivá a na člověka se fixují více než psy,“ říká Marie Šebestová z Farmy Naděje, která má zkušenost i s prasečím teskněním po majiteli. „Mazlíček, který vyrostl v posteli, jde v půl roce na jatka, protože je moc velký a lidé si s ním neví rady," doplňuje Šebestová. Jádro pudla je podle ní v množitelích, kteří zájemcům neříkají pravdu, ale také v zájemcích samotných, kteří se nepídí po informacích.
Jak vypadají azyly, kde nedělají rozdíly a jak se tam žije prasatům? To se dozvíte ve videu nad článkem.