Chuťové preference koček se mění v průběhu jejich života, stejně jako u lidí. Mladé kočky musí správně růst, zatímco dospělé kočky potřebují dostatek krmiva ke svým aktivitám. Starší kočky zase ocení jídlo snadno stravitelné a šetrné k trávicímu systému. Tyto individuální potřeby je třeba respektovat. Jak přizpůsobit stravu koček podle jejich aktuálního životního období?
Sladké jim nechutná
Kočičí jazýčky se vyvíjí už od narození. Koťata, která jsou odstavena od mateřského mléka, začínají objevovat pevnou stravu a tím si vytvářejí preference k určitým potravinám. Kočky jsou od přírody masožravci a dokážou rozeznávat tři základní chutě – slanou, hořkou a kyselou. Tato citlivost může za to, že některé kočky odmítnou šunku, která byla otevřená déle než dva dny, kvůli intenzivnější chuti. Na jazyku mají receptory i pro sladkou chuť, jsou ale nefunkční, proto sladkost prakticky necítí. Proto se také nedoporučuje dávat jim sladkosti určené pro lidskou spotřebu, mohou jim totiž poškodit zdraví a nevyhovují jejich přirozeným preferencím. Na co si opravdu potrpí, jsou masité a aromatické chutě, které pro ně mají větší přitažlivost než pro lidi.
Suché nebo mokré krmivo?
Životní cyklus kočky se přirozeně odráží v jejích nárocích na stravu. To si uvědomují výrobci zvířecích krmiv. Například značka Whiskas, která je součástí portfolia společnosti Mars, vyvíjí pestrou škálu chuťových kombinací a dbá na kvalitní suroviny, aby naplnila nejrůznější potřeby koček. Jejich portfolio zahrnuje suché i mokré produkty. Kdy sáhnout po granulích a kdy naopak chlupáčům naservírovat mokrou kapsičku?
„Suché krmivo oproti mokrému obsahuje vyšší koncentraci živin na gram. Navíc svou konzistencí pomáhá odstraňovat zubní plak a tím udržovat zuby zdravější, rovněž má delší trvanlivost,“ vysvětluje veterinář Leoš Železný. „Mokré krmivo zase obsahuje vyšší obsah vody, což přispívá k hydrataci kočky a příznivě podporuje zdraví močových cest. Také jim lépe chutná. Navíc má obvykle intenzivnější chuť a aroma, což je pro kočky atraktivnější, zejména pro ty vybíravé,“ říká.
Kočky pocházejí z pouštních oblastí a jsou zvyklé přijímat vodu z kořisti. Proto není přirozené, aby pily příliš mnoho vody. Je důležité zahrnout do jejich jídelníčku obě varianty krmiva pro optimální hydrataci. Co se týče způsobu krmení, ať už se rozhodnete obě varianty smíchat dohromady či je budete podávat střídavě, záleží na vás. Hlavní je soustředit se na kvalitu krmiva a jeho složení.
Čas si vrrrnět
Jak často kočce dopřát radost z plné misky? Koťata do 6 měsíců se doporučuje krmit 4–6krát denně a postupně tuto četnost snižovat na 3–4 krmení denně ve věku 3–6 měsíců. Dospělé kočky se obvykle krmí 2–3krát denně, v závislosti na velikosti porcí. U starších koček se dodržuje stejná frekvence krmení jako u dospělých, s ohledem na specifické potřeby stárnoucích koček.
Pro kočku je čas krmení důležitým středobodem dne, který hraje významnou roli pro upevnění vztahu mezi zvířetem a majitelem. Vedle naplnění základní potřeby je také jídlo kanálem pro vytváření vzájemné lásky a důvěry. Zavedením a dodržováním pravidelných časů na krmení, nebo jak tomu rádi říkáme „Čas si Vrrrnět“, tento rituál výrazně posílíte. Nejenže tím naučíte vaši kočku přizpůsobit se vašemu časovému harmonogramu, ale také jí tím pomůžete vybudovat familiární pocit z něčeho očekávaného.
Krmivo pro vitalitu
Pro koťata je důležité zvolit krmivo bohaté na živiny, které podporují růst svalů, vývoj mozku a posilují imunitní systém. Zároveň by mělo být měkké a dobře stravitelné pro jejich mléčný chrup. U mladých a dospělých koček je vhodné vybírat krmivo s vyváženým obsahem bílkovin a tuků, které pro změnu podpoří jejich aktivitu a zdraví. Mělo by podpořit vysoký energetický výdej a zároveň by nemělo vést k nadváze.
U starších koček, které mají nižší aktivitu, je vhodné zvolit krmivo s nižším obsahem kalorií a vyšším obsahem vlákniny pro správnou funkci trávicí soustavy a střev a zároveň k udržení vitální formy. S tím souvisí i snížení rizika nadváhy, a v případě, že trpí kloubními problémy, uleví se tímto způsobem i jejímu pohybovému aparátu. „Měli bychom myslet především na dostatek bílkovin, které hrají klíčovou roli při udržování optimální svalové hmoty a podporují metabolismus zvířete. Rovněž bychom se měli zaměřit na krmivo se zvýšeným obsahem vlákniny, které pro změnu podporuje správně fungující trávící soustavu a zlepšuje dobrou funkci střev,“ říká veterinář Leoš Železný.