reklama

Léčba psí láskou: Canisterapie pomáhá dospělým i dětem

Při canisterapii psi podporují člověka v jeho přirozeném motorickém i citovém vývoji, učí nás zodpovědnosti a dokážou zklidnit i děti s ADHD. Je dokázáno, že po kontaktu se psem se u lidí výrazně zvyšuje hladina oxytocinu, který je známý také jako hormon lásky.

reklama

Canisterapie, tedy psem asistovaná léčba, má velmi dlouhou historii. K opravdovému průlomu ovšem došlo v 70. letech minulého století. „Americký dětský psychiatr Boris Levinson zcela náhodně zaznamenal, že přítomnost psa u práce s emocionálně narušenými dětmi funguje jako sociální katalyzátor. Zvíře napomůže vytvoření pozitivního vztahu dítěte k terapeutovi a potažmo pak k ostatním lidem. Levinson tak otevřel dveře k dalším výzkumům na poli interakce člověk– zvíře,” vysvětluje Jana Stodůlková, která se ve své zlínské Ordinaci integrované medicíny věnuje akupunktuře, homeopatii a canisterapii.

Léčí na těle i na duši

Blízký kontakt se psem pomáhá lidem jak s psychickými, tak tělesnými problémy. „Canisterapie je absolutně sdílený moment kontaktu člověka se psem –⁠ human-dog bond. Při canisterapii se v mozku odehrávají neurofyziologické procesy. Vzájemný kontakt člověka se speciálně cvičeným a vedeným psem má tedy vliv nejen na naše mentální zdraví, ale také na uzdravovací procesy na fyzické úrovni, tvrdí Stodůlková.

Terapie pomáhá například s rozvojem jemné i hrubé motoriky, koncentrací, či s rozvíjením sociálního cítění. Krátkodobý kontakt se psem pod vedením zkušeného psovoda dokáže člověka uvést do stavu absolutního klidu. Skvěle působí na hyperaktivní děti a dokonce i na děti, které mají ze psů strach. Nedávno jsem byla požádána o pomoc s malým děvčátkem trpícím panickou fobií ze psů. Pes zvyklý na práci s nemocnými lidmi je vysoce empatický a je v určitých ohledech submisivní. Děvčátko sledovalo jeho intenzivní pozitivní interakci s člověkem. Po pouhé hodině hladilo pejska po břiše a do auta mi jej samo odvedlo na vodítku. Pro mne i pro maminku dítěte bylo až neuvěřitelné sledovat tu náhlou proměnu,“ popisuje Stodůlková.

Pacient i pes se musí cítit příjemně

Pes na rozdíl od jiných pozitivních impulsů (obraz, hudba, kniha) zaměstná najednou více smyslů. Vydává specifický pach, zvuky, pravidelně oddechuje, při vzájemných dotecích díky vyšší tělesné teplotě zahřeje. To vše dohromady má velmi uklidňující efekt. Pravidelné pohyby psího těla spojené s dýcháním povolují svalové napětí a napomáhají klientům s dýcháním. Týká se to především dospělých po cévní mozkové mrtvici nebo spastických či předčasně narozených dětí,“ říká hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Psi jsou výbornými pomocníky při práci s apatickými klienty, lidmi s autismem nebo s handicapovanými. Jejich přítomnost při terapii lze využít k aktivizaci pacientů, kteří hůře navazují kontakt s lidmi. Dokážou totiž uspokojit potřebu tělesného kontaktu a citových vazeb, čímž zlepšují psychickou pohodu člověka a zvyšují jeho koncentraci a chuť spolupracovat při rehabilitačních cvičeních,“ popisuje fyzioterapeutka. „Canisterapie působí léčebně nejenom na duši člověka, ale i na jeho fyzický stav. Přispívá k obnovení hmatových vjemů a uvolnění křečí. Nenahradí léčebnou část fyzioterapie, nezastaví postup demence, může ale podstatně zlepšit kvalitu pacientova života,“ upřesňuje Bílková.

Činnosti za asistence psa mohou být velmi spontánní, stačí i pouhá návštěva pacienta u lůžka. „Pacient po mozkové příhodě s potížemi s jemnou motorikou se může pokoušet zapínat psovi obojek, česat jej, prohrabávat se jeho srstí, hladit jej. Pokud u pacienta došlo k postižení řečového centra, je i jen snaha o vyslovení psího jména motivační,“ doplňuje lékařka Stodůlková, jejíž společnicí bývá ve zdravotnických zařízeních fenka křížence huskyho s corgim s canisterapeutickou certifikací „zdravotníka“.

Za vším stojí hormon lásky

Když se dotýkáte psa a je vám to příjemné, vzbuzuje to ve vás emoce. Ty sice nelze změřit, ale je dokázáno, že po kontaktu se psem se výrazně zvyšuje hladina jednoho hormonu. Je jím oxytocin, zvaný také hormon lásky, díky němuž se v těle odehrává celá řada blahodárných změn –⁠ od snižování krevního tlaku, útlumu bolesti, až po lepší spánek. Canisterapie tímto způsobem pomáhá nemocným, aby se cítili dobře i bez léků. Čím jsou canisterapeutické návštěvy častější, tím více podporuji vylučování oxytocinu, nálada a zdravotní stav pacienta se tím pádem může zlepšovat.

Na plemeni nezáleží

Nejčastějšími canisterapeuty jsou labradoři nebo retrívři, a možná někoho překvapí, že i takzvaná ‚bojová‘ plemena jako pitbulové či stafordšírští bulteriéři. Ta sice byla šlechtěna na boj proti jiným psům, ale na člověka, který je v chumlu chtěl rozdělit nebo ošetřit, nikdy nesměla zaútočit.

„U canisterapie nezáleží na plemeni ani na pohlaví, důležitá je povaha psa. Musí být pohodový a kamarádský, jelikož bude při terapii někdy vystaven nešetrnému hlazení, objímání a mačkání. Stejně tak se při zkouškách testuje reakce pejska na nenadálý hluk, například když vedle něj upadne na zem berle či igelitová taška s plechovkami, neměl by utéct či zavrčet, ale v klidu to přejít... Rozličných zkoušek je celá řada,“ uzavírá Iva Bílková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu
360°

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu

Nedávné události v Afghánistánu se staly předmětem hádky mezi Tomiem Okamurou a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Šéf SPD zkritizoval přijetí afghánských a muslimských migrantů a uvedl, že by byl pro nulovou toleranci islámu. Na jeho slova reagoval předseda sociálních demokratů s tím, že by ho za to vykopli z jednání, zaznělo ve speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Velká předvolební debata a hlasování v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Pro moderní levici je migrace obohacující jev. Brusel možná otevře hranice, říká Weigl

Podle ředitele Institutu Václava Klause (IVK) Jiřího Weigla je migrace statisíců až milionů lidí nejen z Afghánistánu opravdovým problémem, který se týká i Česka. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zdůraznil, že migrace je téma moderní evropské levice. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková mu ale vmetla, že jen straší a zamrznul ve světě před pěti lety. Ta si myslí, že chce premiér Andrej Babiš (ANO) tímto tématem vyhrát ve volbách.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama