CNN Prima News logopedie

logopedie

Výpis příspěvků ke štítku „logopedie“

Není logoped jako logoped, někteří dítěti uškodí. Jak poznat skutečného odborníka a nenaletět?

Dětí s vadou řeči stále přibývá, klinických logopedů je však málo. Zoufalí rodiče tak mnohdy naletí nekvalifikovaným pracovníkům, kteří mohou obtíže ještě prohloubit. CNN Prima NEWS oslovila klinickou logopedku Barboru Richtrovou, aby objasnila, jak poznat skutečného odborníka v oboru, proč je obecně logopedů nedostatek a jak mohou rodiče svým dětem pomoci sami.

Zaměňování slov i neporozumění obsahu řeči. Odborníci popsali, co prožívá Willis s afázií

Poté, co americký herec Bruce Willis ukončil svou kariéru kvůli onemocnění zvané afázie, se nejen jeho fanoušci začali více zajímat o to, v čem tato nemoc spočívá. Afázie vzniká poškozením center mozku podílejících se na porozumění a tvorbě řeči. Člověk přichází o řeč, která pro něj do té doby byla samozřejmostí. Co přesně lidé, kteří afázií trpí, prožívají a jaká je její léčba? CNN Prima NEWS oslovila neurologa Adama Tesaře a klinickou logopedku Zuzanu Konůpkovou.

Karlička se narodila s rozštěpem obličeje. Ve dvanácti letech už to skoro není vidět

Rozštěpy patří mezi časté vývojové vady obličeje, které lze odhalit už před porodem. Tuto diagnózu se dozvěděla paní Hana Broulíková ve 20. týdnu těhotenství na základě ultrazvukového vyšetření. Lékaři potvrdili, že vada je slučitelná se životem a rodiče se rozhodli, že si miminko nechají. S rozštěpem obličeje si dnes lékaři poradí, přesto s sebou tato vývojová vada nese určité komplikace a omezení. Jak je na tom dvanáctiletá dcera Karlička dnes?

Nesmál se, nehrál si, nemluvil. Autismus se u Davídka projevil brzy, vzpomíná maminka

Davídek se narodil jako zcela zdravé dítě. Problémy na sebe nedaly dlouho čekat. Od narození byl velice plačtivé a nespavé dítě. Vyvíjel se pomaleji než jeho vrstevníci a choval se velmi zvláště. Osmnáctiměsíční prohlídka, která zahrnovala i speciální dotazník, odhalila poruchu autistického spektra (PAS). Odborníci poukazují na důležitost tohoto screeningu, protože čím dříve se PAS odhalí, tím dříve je možné s dítětem začít pracovat.

Maminka jim zemřela, Tomáška s rozsáhlou vadou řeči a ADHD vychovává tatínek sám

Osud byl k Tomáškovi nemilosrdný. Do vínku dostal vývojovou dysfázii a syndrom ADHD. Znamená to opožděný vývoj řeči, velmi malou slovní zásobu i další problémy, jako narušenou jemnou a hrubou motoriku. Měl alespoň to štěstí, že ho adoptovali milující lidé. Maminka mu ale záhy zemřela. Jediným řešením byla speciální školka a poté škola. Jak zvládl tatínek Aleš péči o syna a kde mu nejvíce pomohli? Začtěte se s námi do příběhu, se kterým se svěřil.

Koktavost: Vada řeči, která člověku způsobuje psychická muka, častěji postihuje muže

Každý rok v říjnu se připomíná Mezinárodní den porozumění koktavosti. Lidí s touto poruchou řeči je kolem nás mnoho. A vězte, že každodenní mluva, která je pro většinu z nás naprosto přirozená, je pro koktajícího člověka psychicky nesmírně náročná. Tito lidé bojují nejen sami se sebou, ale mnohdy také s nepochopením nebo neadekvátním chováním okolí.