Zásah na pražské univerzitě: Desítky policistů hledají bývalého zaměstnance, má zbrojní průkaz
logopedie
Výpis příspěvků ke štítku „logopedie“
Odbornice vysvětluje: Logopedie je více než náprava výslovnosti. Kdy vyhledat experta?
Většina rodičů vyhledává pomoc klinického logopeda pro své děti až před jejich nástupem do první třídy, zejména pokud mají potíže s výslovností hlásek „R“ a „Ř“. Pod pojmem logopedie se však skrývá mnohem více než jen napravování výslovnosti. Jedná se o rozmanitý obor, jehož pojetí může být velmi širokospektré. Kdy je vhodné obrátit se na logopeda? A proč je třeba přistupovat k rozvoji řeči holisticky? Odpovídá speciální pedagožka Lucie Bajgerová.
Není logoped jako logoped, někteří dítěti uškodí. Jak poznat skutečného odborníka a nenaletět?
Dětí s vadou řeči stále přibývá, klinických logopedů je však málo. Zoufalí rodiče tak mnohdy naletí nekvalifikovaným pracovníkům, kteří mohou obtíže ještě prohloubit. CNN Prima NEWS oslovila klinickou logopedku Barboru Richtrovou, aby objasnila, jak poznat skutečného odborníka v oboru, proč je obecně logopedů nedostatek a jak mohou rodiče svým dětem pomoci sami.
Zaměňování slov i neporozumění obsahu řeči. Odborníci popsali, co prožívá Willis s afázií
Poté, co americký herec Bruce Willis ukončil svou kariéru kvůli onemocnění zvané afázie, se nejen jeho fanoušci začali více zajímat o to, v čem tato nemoc spočívá. Afázie vzniká poškozením center mozku podílejících se na porozumění a tvorbě řeči. Člověk přichází o řeč, která pro něj do té doby byla samozřejmostí. Co přesně lidé, kteří afázií trpí, prožívají a jaká je její léčba? CNN Prima NEWS oslovila neurologa Adama Tesaře a klinickou logopedku Zuzanu Konůpkovou.
Co je afázie, kterou trpí Willis? Možná ani nechápe, co se po něm chce, říká logopedka
Americký herec Bruce Willis trpí afázií. Tato informace společně s tím, že končí kariéru zaskočila především fanoušky akčních filmů. Co to však je afázie a jak se projevuje? S čím se bude Willis v dalším životě potýkat? Nejen na tyto otázky odpovídá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední česká logopedka Ilona Kejklíčková.
Kvůli koktání bojoval se šikanou. Našel si ale terapii, která uchvátila svět
Koktá od svých čtyř let, ale až ve třiceti se dověděl proč. Kvůli genetice. Dlouhé roky se svým koktáním bojoval, zažil posměšky i šikanu, měl problém nakoupit nebo si objednat v restauraci. Našel si zvláštní terapii. Vymyslel a nakreslil komiks, jehož hlavním hrdinou je koktající lišák Franky Banky.
Karlička se narodila s rozštěpem obličeje. Ve dvanácti letech už to skoro není vidět
Rozštěpy patří mezi časté vývojové vady obličeje, které lze odhalit už před porodem. Tuto diagnózu se dozvěděla paní Hana Broulíková ve 20. týdnu těhotenství na základě ultrazvukového vyšetření. Lékaři potvrdili, že vada je slučitelná se životem a rodiče se rozhodli, že si miminko nechají. S rozštěpem obličeje si dnes lékaři poradí, přesto s sebou tato vývojová vada nese určité komplikace a omezení. Jak je na tom dvanáctiletá dcera Karlička dnes?
Chci jít ven! Fenka dokáže díky převratné metodě vyjádřit své myšlenky
Dvouletá fenka Stella dokáže komunikovat s lidmi. A to nejen za pomoci vrtění ocasem nebo štěkotu, ale v celých větách. Její opatrovnice Christina Hunger, logopedka ze San Diega, jí to naučila díky terapii, která se používá u dětí.
Nesmál se, nehrál si, nemluvil. Autismus se u Davídka projevil brzy, vzpomíná maminka
Davídek se narodil jako zcela zdravé dítě. Problémy na sebe nedaly dlouho čekat. Od narození byl velice plačtivé a nespavé dítě. Vyvíjel se pomaleji než jeho vrstevníci a choval se velmi zvláště. Osmnáctiměsíční prohlídka, která zahrnovala i speciální dotazník, odhalila poruchu autistického spektra (PAS). Odborníci poukazují na důležitost tohoto screeningu, protože čím dříve se PAS odhalí, tím dříve je možné s dítětem začít pracovat.
Dětí s řečovou vadou přibývalo už před covidem. Bude hůř, hraje se o čas, říká expertka
Pandemie koronaviru zasáhla celou společnost a dopady krize se dotýkají i klinické logopedie. Na jaře loňského roku se museli logopedi přizpůsobit a připravovat konzultace on-line. V současné době sice ambulance fungují za přísných hygienických podmínek, ale pro rodiny v karanténě vyvstal jiný problém.
Maminka jim zemřela, Tomáška s rozsáhlou vadou řeči a ADHD vychovává tatínek sám
Osud byl k Tomáškovi nemilosrdný. Do vínku dostal vývojovou dysfázii a syndrom ADHD. Znamená to opožděný vývoj řeči, velmi malou slovní zásobu i další problémy, jako narušenou jemnou a hrubou motoriku. Měl alespoň to štěstí, že ho adoptovali milující lidé. Maminka mu ale záhy zemřela. Jediným řešením byla speciální školka a poté škola. Jak zvládl tatínek Aleš péči o syna a kde mu nejvíce pomohli? Začtěte se s námi do příběhu, se kterým se svěřil.
Koktavost: Vada řeči, která člověku způsobuje psychická muka, častěji postihuje muže
Každý rok v říjnu se připomíná Mezinárodní den porozumění koktavosti. Lidí s touto poruchou řeči je kolem nás mnoho. A vězte, že každodenní mluva, která je pro většinu z nás naprosto přirozená, je pro koktajícího člověka psychicky nesmírně náročná. Tito lidé bojují nejen sami se sebou, ale mnohdy také s nepochopením nebo neadekvátním chováním okolí.
Koktavost může způsobit i velká radost, říká logopedka. I telefonování je obří stres
Koktavostí trpí v České republice přibližně dvě procenta populace. Jde o poruchu plynulosti řeči, která se řadí mezi těžké vady komunikace. Právě 22. října si svět připomíná Den porozumění koktavosti.