CNN Prima News ledviny

ledviny

Výpis příspěvků ke štítku „ledviny“

Nemocný Kadyrov? Je drogově závislý, spekuluje Stehlíková. Média píší o vážných problémech

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov je údajně vážně nemocný. O jeho problémech s ledvinami spekulují zahraniční média i česká exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní se Kadyrov možná vypořádává i s drogovou závislostí. Stehlíková se v souvislosti s hospitalizací Miloše Zemana vyjadřovala i k jeho stavu, exprezident na ni podal trestní oznámení pro křivé obvinění. Případ skončil u soudu.

Na onemocnění ledvin přišli u Jindřicha náhodou. Co se může stát, když zanedbáte prevenci?

Sedmačtyřicetiletý Jindřich Melichar měl do značné míry štěstí v neštěstí. Může totiž žít normálně, i když trpí progresivním chronickým onemocněním ledvin. Lékaři na něj přišli náhodou, když se dostal do nemocnice s meningitidou, a včas mu nasadili léky. U mnoha lidí končí taková diagnóza fatálně, ledviny totiž nebolí a když už začnou, bývá často na léčbu pozdě. Právě na důležitost prevence upozorňuje Světový den ledvin, který připadá vždy na druhý čtvrtek v březnu. Nejvíce by se měli mít na pozoru lidé trpící obezitou, cukrovkou a vysokým krevním tlakem.

Sven žil s jednou ledvinou a netušil, že mu selhává. Náhle se mu obrátil svět vzhůru nohama

Když se čtyřiačtyřicetiletý Sven Behring z Plzně v osmnácti letech dozvěděl, že má jen jednu ledvinu, nemohl tomu uvěřit. Ale tehdy to pro něj nic neznamenalo, až do nedávna žil s bez jakýchkoliv zdravotních obtíží. Jenže ve skutečnosti někdy v průběhu té doby u něj propuklo progresivní chronické onemocnění ledviny, které lékaři objevili až v srpnu letošního roku. Svenovi se tak ze dne na den otočil život vzhůru nohama.

Kvůli meningokokové infekci Tereze selhaly ledviny. Život jí zachránil tatínek

Devětadvacetileté Tereze před čtyřmi lety otočila život vzhůru nohama vážná nemoc – meningokoková meningitida. Kvůli zákeřné infekci musela Tereza podstoupit amputaci obou nohou a několika prstů na rukou a ještě jí začaly selhávat ledviny. Nezbývalo nic jiného než najít vhodného dárce. Přečtěte si příběh mladé ženy, kterou těžké následky infekce málem stály život.

Navalnyj je chuligán. Nenecháme ho zemřít ve vězení, řekl velvyslanec Ruska v Británii

Aktualizováno

Moskva nenechá Navalného zemřít ve vězení, řekl BBC velvyslanec Ruska v Británii. Podle něho je předák ruské opozice Alexej Navalnyj chuligán, který se snaží přilákat pozornost. Ten od konce března drží hladovku ve vězení a podle představitelů ruských lékařských odborů čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav a vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení. Americký prezident Joe Biden v neděli osud Navalného označil za naprosto nespravedlivý.