Americkým Coloradem rezonuje případ těžce nemocné ženy. Život jí může zachránit jen transplantace ledviny. Dokonce už se našel i dárce. Jenže nemocnice odmítá operaci provést, dokud oba dva nebudou očkovaní. Ženě dokonce hrozí vyškrtnutím ze seznamu čekatelů. Zařízení argumentuje vysokou úmrtností na covid právě u pacientů po transplantaci.
Žádné očkování, žádná ledvina. Tak zní ve zkratce vzkaz coloradského zdravotního systému pacientce, která je v seznamu čekatelů na transplantaci. Obsah dopisu, který 56letá Leilani Lutaliová dostala od nemocnice UCHealth, zveřejnil na svém Facebooku republikánský představitel Tim Geitner. Mimo jiné uvedl, že její status čekatelky byl změněn na neaktivní, informuje web deníku The New York Times.
UCHealth denies life saving treatment - kidney transplant - to El Paso County resident. See my FB live post @timgeitnercolorado pic.twitter.com/Z2r8D2VY4m
— Tim Geitner (@tgeitner) October 5, 2021
„Je to nešťastné a smutné. UCHealth píše, že dokud si tato osoba nebude ochotna píchnout vakcínu proti covidu, nebudou schopni tuto život zachraňující operaci provést,“ řekl Geitner během živého facebookového vysílání. Dopis datovaný k 28. září pak zveřejnil také na Twitteru. Z něho vyplývá, že pacientka má 30 dní na to, aby se nechala očkovat. Pokud tak neučiní, bude prý ze seznamu čekatelů na transplantaci vyřazena. Přitom dárce pro pacientku se už našel a podle republikána není mnoho času, protože Lutaliové byla diagnostikována 5. fáze akutního renálního selhání a její ledviny fungují zhruba na 12 %.
Lékařka odmítla ošetřit dítě, matka nebyla očkovaná proti covidu. Čtyřletý hoch zemřel
Ve slovenské obci Jarovnice u Sabinova dostal teprve čtyřletý Peter astmatický záchvat a doma zkolaboval. Přivolaní záchranáři mu už nedokázali pomoci. Místní pediatrička před tím chlapce odmítla ošetřit. Peterova matka totiž nebyl očkovaná proti covidu. Případ řeší policie.
Lutaliová tak nyní stojí před těžkou volbou. Jak sama uvedla, ona i její dárce vakcínu odmítali jak kvůli obavám z budoucích následků, tak z náboženských důvodů. „Jsem do toho nucena. Mám pocit, že můj život je v jejich rukou výměnou za očkování,“ uvedla žena. A situaci nechápe ani dárce. „Chci být jejím přímým dárcem. Nijak to neovlivní další pacienty na seznamu. Jak tu můžu jen tak sedět a nechat je zavraždit moji přítelkyni, když mám perfektně fungující ledvinu, která by jí zachránila život?“ uvedl pro stanici CBS Denver Jaimee Fougner, který se s Lutaliovou seznámil loni během studia bible.
Deníku New York Times nemocnice zatím vyjádření neposkytla. Už v úterý ale pro stanici 9 News uvedla, že takřka ve všech případech bylo po příjemcích i žijících dárcích orgánů vyžadováno, aby se nechali proti covidu očkovat. Nemocnice argumentuje studiemi, podle kterých mají pacienti po transplantaci, kteří chytí covid, výrazně větší riziko úmrtí. Zatímco úmrtí u běžné populace se podle New York Times pohybuje okolo 1,6 %, u pacientů po transplantaci toto číslo stoupá až ke 32 %.
Očkování se vyžadovalo i před covidem
Podle mluvčího coloradské nemocnice ale není vyžadování očkování před transplantací nic nového. „Po pacientech mohou být vyžadovány různé vakcíny včetně těch proti hepatitidě typu B nebo příušnicím, spalničkám a zarděnkám,“ uvedl pro The Denver Post s tím, že požadavky se mohou vztahovat také na zákaz alkoholu či cigaret.
Jenže možná rizika Fougnera ani Lutaliovou nezajímají. Pacienty s její diagnózou čeká většinou maximálně 10 let života a podle odhadů umře každý den zhruba 17 čekatelů na transplantaci orgánů, píše web Daily Mail. „Je to vaše volba, jakou léčbu si vyberete. Ale v případě Lutaliové jí tuto možnost vzali. Kvůli tomu požadavku je teď její život rukojmím,“ uvedl Fougner.
Spolu s Lutaliovou teď hledají nemocnici, kde by transplantaci provedli i bez nutnosti očkování. V Coloradu se prý žádná taková nenašla, takže musí zkusit štěstí v jiných amerických státech.