První porce sněhu již zasáhla Česko. V noci může vydatně chumelit, varují meteorologové
Legoland Deutschland: Zábavu pro celou rodinu najdete jen čtyři hodiny od Prahy Zdroj: CNN Prima NEWS
Legoland Deutschland: Zábavu pro celou rodinu najdete jen čtyři hodiny od Prahy Zdroj: CNN Prima NEWS
Ani pandemie koronaviru nezavřela brány populárního zábavního parku Legoland. Za atrakcemi stylizovanými do kostiček populární stavebnice Lego se Češi nemusí trmácet do dalekého dánského Billundu. Ten nám nejblíže leží v těsném sousedství města Günzburg, které se rozkládá v západní části Bavorska necelých čtyřicet kilometrů východně od Ulmu.
„Pojedeme do legogangu,“ hlásí naše nejmladší ratolest v předvečer cesty, kterou podnikáme od roku 2010 již potřetí. Naposledy jsme Legoland Deutschland navštívili před pěti lety, a tak jsme došli k závěru, že už je opět na čase do naší oblíbené destinace zavítat. A stejně jako v srpnu 2015 i letos s námi vyráží naši přátelé se svými dvěma dětmi. Ačkoli se může zdát, že takovou věc nemusíte plánovat a připravovat prakticky s žádným časovým předstihem, opak je pravdou. A v době koronavirové pandemie obzvláště.
V německém Legolandu mají celkem tři horské dráhy. Zdroj: CNN Prima NEWS
Letos se totiž do německého Legolandu nedostanete, pokud si vstupenku nekoupíte předem na internetu. To nám nijak nevadí, protože jsme ji dosud nekupovali jinak. Tentokrát to má ale i svůj zdravotně-bezpečnostní význam. Provozovatelé chtějí za každou cenu minimalizovat riziko nákazy, a tak podnikají taková opatření, aby lidé nestáli ve frontách tam, kde to není nutné. Vstupenky jsme si zařizovali asi dva týdny dopředu, ale na samotných stránkách parku je uvedeno, že stačí zakoupit nejpozději třicet minut před příjezdem. Teoreticky si tak lístky můžete vyřídit cestou přes svůj mobil.
Zvoní budík, je středa tři hodiny ráno. Vstávat, naložit do auta poslední věci, zkontrolovat, zda máme s sebou roušky (bez nich vás letos na atrakce nepustí), vstupenky (musíte je mít vytištěné), kartičky zdravotního pojištění – a vyrážíme. Cesta ubíhá dobře, ještě před sedmou překračujeme česko-německé hranice v Rozvadově a pelášíme směr Norimberk. Z dálnice A6 sjedeme až na křížení Feuchtwangen-Crailsheim, kde najedeme na A7 a míříme na jih, dokud nenarazíme na A8. Odtud už jen asi dvacet minut. Legoland stojí hned u dálnice, nemůžete jej minout, ani nikde zabloudit.
Legoland Zdroj: CNN Prima NEWS
Legoland Zdroj: CNN Prima NEWS
Vstup do Legolandu Zdroj: CNN Prima NEWS
Pozor na koronavirus. Informace o hygienických opatřeních v Legolandu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ve frontě i na atrakcích s rouškami. Zdroj: CNN Prima NEWS
Děti mladší šesti let zakrytý nos ani ústa mít nemusely. Zdroj: CNN Prima NEWS
Hrad dračí horské dráhy. Zdroj: CNN Prima NEWS
Jedna ze tří horských drah v Legolandu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Vstup do vodního světa. Ideální pro zchlazení během parného dne. Zdroj: CNN Prima NEWS
Horská dráha v Legolandu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Fotbalové zátiší. Zdroj: CNN Prima NEWS
Diego Armando Maradona. Zdroj: CNN Prima NEWS
Modely světových výškových staveb.
Model Frankfurtu nad Mohanem.
Model zámku Neuschwanstein. Zdroj: CNN Prima NEWS
Model švýcarského města Luzern. Zdroj: CNN Prima NEWS
Model hamburského přístavu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Model Spolkového sněmu v Berlíně. Zdroj: CNN Prima NEWS
Allianz Arena. Model fotbalového stadionu, na kterém hraje Bayern Mnichov. Zdroj: CNN Prima NEWS
Jsme na místě a jde se „blbnout“. Vstup do samotného parku běží jako na drátkách, a přestože k jeho branám míří davy, nikde nic nedrhne, fronty se netvoří. Hned za vstupem instalujeme nejmladšímu účastníkovi výpravy papírový náramek na zápěstí, kam píšeme telefonní číslo. Jen pro případ, kdyby se ztratil. Později se ukázalo, že to byl dobrý nápad, protože je snazší uhlídat pytel blech než tříleté dítě, jemuž ze všech kolotočů, vláčků a loděk přechází zrak.
Zmenšenina švýcarského města Luzern. Zdroj: CNN Prima NEWS
Německý Legoland není bůhvíjak velký, přesto je výhodnější si na jeho návštěvu vyčlenit alespoň dva dny. Ten první mapujete, co vás nejvíce baví, druhý už pak chodíte jen tam. Možnosti přenocování jsou zde rovněž celkem dobře vyřešené. V sousedství parku leží Legoland Feriendorf, což v překladu znamená kemp, kde se dá ubytovat v apartmánu nebo zkrátka jen ve stanu. Sociální zařízení je v perfektním stavu, v areálu najdete i restauraci, ale na rozdíl od samotného parku zde můžete narazit na problém, chcete-li platit kartou. Nějakou hotovost s sebou je rozhodně dobré mít.
Ale zpět k zábavě. U vstupu si řekněte o mapku, která vám pomůže se zorientovat a vymyslet systém, v jakém jednotlivé atrakce navštívíte. U každé je totiž uveden výškový limit, podle něhož poznáte, kam vaše dítě může a kam ne. Některé zastávky jsou určené pouze pro ty nejmenší a dospělákovi je vstup zapovězen. To se týká například jízdy na plechovém koníkovi nebo v miniaturní kánoi.
Letošní návštěva byla pandemií koronaviru trochu poznamenána, hygienická opatření ale nepůsobila nijak přehnaně ani rušivě. Hned u vstupní brány cedule hlásí (pokud byste si snad nevšimli upozornění na internetu při objednávání vstupenek), že při čekání ve frontách máte mít ústa i nos zakryté rouškou a dodržovat alespoň 1,5metrový odstup od další návštěvnické skupiny. Roušku je pak nutné mít nasazenu i během jízdy na samotné atrakci. Výjimku mají děti mladší šesti let. Před vstupem na každý kolotoč nebo horskou dráhu vám také obsluha kápne na ruce dezinfekci, některé atrakce jsou po každém užití utírány dezinfekčními hadříky.
Brány Legolandu jsou otevřeny denně od 10 do 18 hodin. Zdroj: CNN Prima NEWS
Pamatujte, že personál parku je v tomto směru skutečně důsledný. Ne, nikdo na vás nebude vrhat ošklivé pohledy, když si na moment roušku sundáte, ale zdvořile vás upozorní. To ostatně pocítilo i pár členů naší výpravy. Nejvíce pak na atrakci, kde se vás loďka vyveze na vodopád, z něhož padáte do koryta plného vody. Během pádu vás blýskne kamera a vy si pak můžete, ale nemusíte, odnést památeční fotografii. Pokud by vás napadlo, že fotku vylepšíte tím, že si roušku stáhnete pod bradu, máte smůlu. Takovou fotografii vám totiž obsluha neprodá. Zkrátka Odrnung muss sein.
Budete-li chtít na pár minut zvolnit, projděte si plácek, na kterém jsou známé stavby z Lega. Můžete zde obdivovat například nejvyšší budou světa Burdž Chalífa, Eiffelovu věž nebo manhattanské mrakodrapy. Jistě vás uchvátí povedená zmenšenina hamburského přístavu nebo frankfurtského letiště včetně známé finanční čtvrti. Příznivce fotbalového klubu Bayern Mnichov jistě ocení model stadionu Allianz Arena, lidi se smyslem pro detail se zase budou rozplývat nad modelem Bundestagu nebo známého zámku Neuschwanstein. Jen kousek od miniaturního Legoměstečka je vystavěna fotbalová síň slávy věnovaná legendám německého i světového fotbalu. Můžete se tak vyfotit s bustou Diega Maradony, Franze Beckenbauera, Zinedine Zidana či Brazilce Ronaldinha.
Legolegenda. Diego Armando Maradona z kostiček Lega. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zajisté vás zajímá, na kolik vás celá ta legrace vyjde. Přenocování v kempu a dvoudenní vstupenka pro dva dospělé a čtyři děti stojí 146 eur (asi 3840 korun). Další peníze pravděpodobně vydáte za občerstvení. Poměrně slušný oběd (například kuřecí řízek s hranolky a středním nápojem) pořídíte lehce přes 10 eur. Zmrzlina a běžné nápoje stojí zpravidla kolem tří, čtyř eur. Počítejte také s tím, že skoro na každém rohu číhají obchůdky se všemi těmi Legověcmi, jejichž cena se ale nijak nevymyká běžným cenám v klasických obchodech. Sortiment hraček s Lego tematikou je daleko širší než například v tuzemských hračkářstvích. Pokud ještě hledáte tip na fajn výlet ve zbytku letních prázdnin, zvažte Legoland Deutschland. Rozhodně neprohloupíte.