Naděje, že budeme mít účinný a bezpečný prostředek proti koronaviru, živí výzkum bostonské laboratoře, jejíž prototyp očkovací látky údajně ochránil před nákazou opice. Vědci látky sice testují už i na lidech, vyhráno ale ještě zdaleka nemají. I kdyby bylo očkování účinné, z hlediska legislativy by byla celá věc složitější.
I když prezident Běloruska Alexandr Lukašenko tvrdí, že nejúčinnějším lékem proti koronaviru je práce, vodka a sport, spousta vědců raději pracuje na vývoji účinného očkování. Mezi ně patří například i tým kolem amerického virologa Dana Baroucha, který testoval několik různých prototypů vakcíny na makacích a zatímco některé byly jen částečně účinné, jedna varianta vedla k tomu, že imunitní systém naočkovaných primátů se „vycvičil“ k silné obranné reakci.
Opicím byl tři týdny po podání vakcín koronavirus nastříkán do nosu a u osmi zvířat vědci následně SARS-CoV-2 vůbec nedetekovali. „Pro mě je tohle přesvědčivé ve smyslu, že vakcína je možná,“ komentoval studii Nelson Michael, který vede oddělení výzkumu infekčních chorob na institutu Walter Reed Army Institute of Research v USA.
Vedle efektivity jde také o bezpečí
I když byl SARS-CoV-2 identifikován v Číně teprve na začátku roku 2020, už teď se očkovací látky začínají testovat na lidech. Podle deníku The New York Times je ale cílem prvních testů na lidech spíš prozkoumat bezpečnost experimentálních látek než jejich efektivitu. Dobrou zprávou je, že vědci koronavirus přirovnávají k „neohrabané kořisti“, protože jde o stabilní patogen, který pravděpodobně nebude zásadně mutovat a tím unikat účinku očekávané vakcíny.
Brzká existence účinné vakcíny pochopitelně stále není zaručena, jak minulý týden připomněl vědecký poradce britské vlády Patrick Vallance. „Nikdy nemůžete s jistotou říct, že vakcínu budeme mít. Je to složitá věc,“ poznamenal. Média zároveň připomínají, že po úspěšných klinických testech a povoleních od patřičných úřadů by úsilí kolem nasazení vakcíny do boje proti nákaze zdaleka nebylo u konce. „Vyrábět vakcíny je daleko složitější než vyrábět boty nebo kola,“ hlásí The New York Times.