reklama
CNN Prima News SARS-CoV-2

SARS-CoV-2

Výpis příspěvků ke štítku „SARS-CoV-2“

Unikl koronavirus z laboratoře ve Wu-chanu? Zastáncům teorie nahrávají nové dokumenty

23. listopadu 2021 07:41

Řadu měsíců se ve veřejném prostoru objevují spekulace o tom, že nový typ koronaviru unikl v Číně z laboratoře, nebo byl dokonce uměle vytvořen. Dokumenty nově zveřejněné americkou vládou ukazují, že Wuchanský institut virologie (WIV) krátce před vypuknutím pandemie zkoumal vzorky netopýřího viru BANAL-52 zaslané z Laosu. Virus z 96,8 procenta odpovídá genomu SARS-CoV-2.

Skandál v USA: Vládní epidemiolog měl zamlčovat informace o vzniku covidu v Číně

7. června 2021 19:44

Americký epidemiolog a poradce prezidenta Joea Bidena, doktor Anthony Fauci, se dostal pod tlak. Server Buzfeed zveřejnil část jeho mailové korespondence s prezidentem neziskové organizace EcoHeath Peterem Daszakem. Organizace v minulosti poslala miliony dolarů na výzkum koronaviru u netopýrů. Daszak v mailech Faucimu děkoval za potlačení teorie o původu koronaviru z čínských laboratoří.

Facebook otočil. Nebude už mazat tvrzení, že covid unikl z laboratoře

28. května 2021 17:45

Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc COVID-19 je lidským výtvorem. Společnost tuto položku odebrala ze svého seznamu zakázaných tvrzení v době zesílených debat o teorii, že koronavirus SARS-CoV-2 se mezi lidmi rozšířil po úniku z čínské laboratoře. Ve středu ji zmínil i americký prezident Joe Biden. Jde podle něj o jeden ze dvou scénářů, na něž se soustředí američtí zpravodajci.

Vědci z WHO mají čtyři teorie o původu koronaviru. Označili tu nejpravděpodobnější

29. března 2021 09:54
Aktualizováno

Koronavirus způsobující nemoc covid-19 zřejmě pochází od netopýrů a na člověka se přenesl přes dalšího živočicha. Scénář, že virus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře, je naopak „vysoce nepravděpodobný“, uvádí podle agentury AP pracovní verze studie o původu viru, na níž se podílejí odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a Číny. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus nicméně dnes zopakoval, že žádná hypotéza zatím není vyloučena, a upřesnil, že zpráva bude uveřejněna v úterý.

Covid ohrožuje sluch. Příznaky trvají i měsíce po nemoci, vědce to znepokojuje

24. března 2021 15:10

Vědce z Velké Británie znepokojují tři příznaky, které mohou u lidí přetrvávat i poté, co prodělají onemocnění COVID-19. Řadí mezi ně šumění v uších, problémy s rovnováhou a ztrátu sluchu. Podle britských odborníků je třeba provést novou klinickou a diagnostickou studii, která by účinky viru SARS-CoV-2 na sluch a rovnovážný systém ozřejmila.

Jak dlouho budeme bojovat s koronavirem? Ještě 10 let, bojí se uznávaná bioložka

13. února 2021 05:32

Mutace koronaviru, kterou vědci poprvé odhalili loni v prosinci na jihu Anglie, je nyní v Británii dominantní a s největší pravděpodobností časem převládne na celém světě. V rozhovoru se stanicí BBC to řekla britská mikrobioložka Sharon Peacocková. Podle ní se budou muset vědci různými variantami viru SARS-CoV-2 zabývat ještě nejméně deset let.

Experti WHO vyloučili, že by koronavirus unikl z laboratoře. Jeho původ ale neodhalili

9. února 2021 13:33

Expertům z Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) se zatím nepodařilo odhalit původ nového typu koronaviru, jenž způsobil nynější pandemii nemoci COVID-19. Odborníci po něm v uplynulých dnech pátrali v čínském městě Wu-chan, kde byla nákaza koncem roku 2019 zaznamenána poprvé. Šéf týmu WHO Peter Ben Embarek řekl, že podle dosavadních zjištění je virus SARS-CoV-2 pravděpodobně přírodního původu a jeho hostitelem mohli být netopýři. Informace, že by mohl virus uniknout z laboratoře, je podle něj vysoce nepravděpodobná.

Za dlouhodobé a závažné onemocnění covidem-19 mohou autoprotilátky, tvrdí vědci

26. prosince 2020 11:20

Takzvané autoprotilátky mohou být důvodem proč někteří pacienti trpí vážnými příznaky koronaviru a onemocnění prožívají mnohem déle než jiní, právě to vyplývá z nové studie vědců americké Yaleovy univerzity. Podle nich mohou škodlivé účinky autoprotilátek přetrvávat i po ústupu infekce, což se může projevit u pacientů s dlouhodobějšími zdravotními problémy.

Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři

4. prosince 2020 20:20

Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které už nyní mají schopnost přenosu na lidi, varovala přední čínská odbornice, doktorka Š' Čeng-li z Virologického ústavu ve Wu-chanu. Podle jejích slov je pravděpodobné, že tyto viry, včetně blízkých příbuzných viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, už kolují v přírodě i mimo Čínu, napsal zpravodajský server The Guardian.

reklama