Trumpův ekonomický dopad na Česko: Ročně může domácnosti stát i desítky tisíc. Co hrozí dál?
lékárny
Výpis příspěvků ke štítku „lékárny“
Lékárnám hrozí výpadek přípravku proti bolesti břicha. Chybět může celou zimu, varuje ústav
Na českém trhu může dojít k nedostatku léčivého přípravku Algifen Neo. Na svých webových stránkách o tom informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv. K obnovení dodávek by mělo dojít až 31. března.
Jak je to s lékárnami během vánočních svátků? Podívejte se, jak mají otevřeno
Co dělat, když během vánočních svátků potřebujete akutně léky? Na rozdíl od velkých supermarketů a obchodů platí pro lékárny jiná pravidla, než ostatním stanovuje zákon. Ačkoliv mohou mít během svátků otevřeno, většina z nich běžnou otevírací dobu nedodrží. Podívejte, kdy a kde se k lékům dostanete o Vánocích nejjednodušeji.
Odvykání kouření i měření cévního věku? Alphega lékárny mění zdravotní péči a nabízí moderní služby
V dnešním vydání pořadu Ptejte se doktora jsme si povídali s dvěma významnými hosty, PharmDr. Tomášem Lukšem, který působí na pozici Alphega Country Manager ve společnosti Alliance Healthcare, a PharmDr. Lucií Stankovičovou, lékárnicí z Alphega Lékárny U Zlatého anděla v Podbořanech.
Drtí nás velké řetězce, stěžují si malé lékárny. Vadí jim cenová válka a nedostupnost léků
Majitelé malých lékáren vyrazili do boje. K některým lékům se prý vůbec nedostanou a jiné zase mohou nabízet pacientům jen s vyšším doplatkem než velké řetězce. Podle nich za to mohou distributoři, kteří mají být propojeni s velkými sítěmi lékáren a dodávat jim za lepší cenu. Dodavatelé však tvrdí, že se všemi obchodují stejně.
V Česku dochází lék na astma, další jsou dlouhodobě nedostupné. Lidé si dělají zásoby
Výpadek léků je dlouhodobý problém. Některé v lékárnách a skladech docházejí, jiné nejsou dlouhodobě k dostání. Ministerstvo zdravotnictví je prý na tuto situaci připraveno. Má se to týkat i podzimu, kdy se tradičně očekává vlna respiračních onemocnění. Lékárníci si ale stěžují, že léky nejsou rovnoměrně distribuovány a bývají na příděl.
Léky na předpis by lidé mohli dostávat poštou. Zbytečné, řekl Špičák a nastínil možná úskalí
Objednat si lék na předpis na internetu a nechat si ho zaslat domů není v Česku možné. Podle průzkumu agentury Incomind pro Národní asociaci pacientských organizací (NAPO) by o to ale stály téměř tři čtvrtiny lidí nad 18 let. Příslušným návrhem změny zákona se nyní zabývá ministerstvo zdravotnictví. Místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Julius Špičák (ANO) ovšem ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil na možná úskalí, která by s touto změnou mohla přijít.
V Česku chybí další lék. Výpadky dodávek pokračují, nic se nezlepšilo, stěžují si experti
V Česku chybí další lék. Pacienti neseženou kapky Algifen Neo, které se používají při kolikách žlučníku, žaludku nebo menstruačních bolestech. Není to jediný medikament, který na pultech schází. Dlouhodobě si lidé nemohou obstarat Endiaron, léky na štítnou žlázu, závratě nebo na Parkinsonovu chorobu.
Ústav stahuje z českého trhu lék proti zákeřné nemoci. Závadu řešil i u dalších přípravků
Čtyři léky – tolik jich Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stáhl z trhu za březen letošního roku. Jednalo se o přípravky pro onkologické pacienty, oční kapky či antiseptika a antimykotika. Důvodem bylo podezření i samotná závada v jakosti. Některé z léků ústav stahoval na úrovni pacientů, jiné ve zdravotnických zařízeních.
Češi opět sahají po respirátorech. V populaci je covid již rozšířen, připustil Prymula
Zájem o roušky a respirátory v Česku opět roste. Prodejci si rovněž všímají několikanásobného nárůstu poptávky po antigenních testech. Nemocní podle nich chtějí vědět, jestli se nakazili covidem, nebo zda se jedná o chřipku. Odborníci také apelují na nošení ochrany dýchacích úst zvláště v místech se zvýšenou koncentrací lidí. Podle epidemiologa Romana Prymuly budou počty nakažených v dalších týdnech stoupat.
PŘEHLEDNĚ: Kdy brát antibiotika, na jaké nemoci zabírají a v čem se nejčastěji chybuje
Nedostatek penicilinu a obecně antibiotik v českých lékárnách rezonuje společností již několik měsíců. Kdy bude důležité léčivo opět snadno dostupné, je stále otázkou, na niž nikdo – ani ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) – nezná přesnou odpověď. Proti kterým nemocem antibiotika skutečně zabírají? A čeho by se jejich uživatelé měli vyvarovat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled toho nejdůležitějšího.
Do Česka míří 52 tisíc balení penicilinu. Předseda asociace řekl, kolik jich lékárny získají
V pondělí by každá lékárna v Česku měla dostat alespoň 20 balení penicilinu. Všichni velcí distributoři převezmou od dodavatelské společnosti BB Pharma v pátek 52 tisíc balení. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda Asociace velkodistributorů léčiv Jan Rohrbacher. Od srpna Česko podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) obdrželo přes 200 tisíc balení penicilinu v tabletách nebo sirupech, v září to bylo 88 tisíc balení. Další dodávka je očekávána příští týden. S nedostatkem některých antibiotik včetně penicilinu se Česko potýká několik měsíců.
Expert o Válkově plánu vyrábět penicilin v Česku: Není nereálný, ale ani nejsprávnější
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přišel s ambiciózním plánem. Do roka a půl by chtěl v Česku rozjet výrobu nedostatkového penicilinu. Jeho úřad o tom již začal jednat s držiteli příslušných licencí. Médiím prozradil, co vše je podle něj třeba zajistit, aby se situace kolem výpadku léků stabilizovala. Výkonný ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Tomáš Votruba pro CNN Prima NEWS dodal, že vize o zdejší výrobě medikamentu „není nereálná“, nepovažuje ji však za nejsprávnější.