CNN Prima News lékárny

lékárny

Výpis příspěvků ke štítku „lékárny“

Expert o Válkově plánu vyrábět penicilin v Česku: Není nereálný, ale ani nejsprávnější

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přišel s ambiciózním plánem. Do roka a půl by chtěl v Česku rozjet výrobu nedostatkového penicilinu. Jeho úřad o tom již začal jednat s držiteli příslušných licencí. Médiím prozradil, co vše je podle něj třeba zajistit, aby se situace kolem výpadku léků stabilizovala. Výkonný ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Tomáš Votruba pro CNN Prima NEWS dodal, že vize o zdejší výrobě medikamentu „není nereálná“, nepovažuje ji však za nejsprávnější.

Léků bude dost, slibuje opět Válek. Má to však háček, distribuce drhne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už zase slibuje, že léků bude dost. Tentokrát mluvil hlavně o penicilinu, který podle lékárníků chybí. Stejně jako například některé léky na astma nebo alergie. Válek tvrdí, že než aby nějakému pacientovi chyběl, zajistí jeho nadbytek. I s rizikem, že by se později musel pálit. Opozice už se jen usmívá a mluví o bájné lhavosti ministra.

SÚKL varuje před „lékovými šmejdy“. Podívejte se, jakým obchodům a přípravkům se vyhnout

Za nelegální prodej či uchovávání léčivých přípravků uložil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v tomto roce zatím deset pokut za 138 tisíc korun. V dalších 23 případech zahájil přestupková řízení. Loni bylo finančních postihů za celý rok 25, nezákonní prodejci tehdy zaplatili 534 tisíc korun. Množství podvodníků podle ředitelky ústavu Ireny Storové nesouvisí s nedostatkem léků. V článku přinášíme seznam internetových obchodů a přípravků, kterým byste se měli vyhnout.

REPORTÁŽ: Všechno je u nás levnější aneb Do Polska pro nedostupné léky

Penicilin je nejstarší antibiotikum, a když zmizí z trhu, vyvolává to nejistotu. „Penicilin nemáme, jenže asi patnáct let ho lékaři příliš nepředepisovali, takže současný zájem neumějí výrobci uspokojit,“ myslí si o výpadku lékárnice Barbara Byrtus z Českého Těšína. „Penicilinová antibiotika nejsou, ale seženete u nás spoustu léků, které teď v České republice chybějí,“ říká Joanna Korczová, vedoucí lékárny v Cieszyně, tedy v polské části rozděleného města. „A skoro všechno je u nás levnější,“ dodá apatykářka.

Výpadky léků pokračují: Chybějí přípravky proti průjmu i kapky na alergii. Jak je nahradit?

Situace s dostupností léků stále není příliš růžová a očekává se, že to v dalších měsících nebude lepší. V současnosti trápí lidi především výpadek některých volně prodejných přípravků, které si s sebou chtějí zabalit na dovolenou. K dostání nejsou také některé léky na alergii a rodiče malých dětí pro své ratolesti stále obtížně shánějí antibiotika v sirupu i léky na bolest. Někdy postačí jen obejít nebo obvolat několik lékáren, jindy je nutné pro daný lék dojet do jiného města nebo hledat s lékárníky či lékaři jinou alternativu. Výpadky se týkají jak léčiv vázaných na lékařský předpis, tak mnoha volně prodejných přípravků. Jak postupovat v případě, že lék, který sháníte, nikde nemají?

Novela o lécích: Diskriminace a žádné změny, kritizují experti. Válek argumentuje pacienty

Jeden lék na předpis, dvě návštěvy v lékárně – poprvé si lék objednáme, podruhé vyzvedneme. I to by mohla přinést novela zákona o lécích, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví. Zástupci lékárníků, výrobců i distributorů léčiv ale novelu kritizují. Podle nich nezmění nic konkrétního, ale spíše zhorší. Některé léky totiž budou mít stále výpadky.

Lékárníci se bouří proti vládní novele. Nic nevyřeší a přidělá nám práci, rozčilují se

Někteří lékárníci s obavami vyhlížejí chystanou novelu zákona o lécích. Ta by totiž stanovovala maximální možné množství určitých léčiv na dané lékárně a za případné překročení limitu by hrozila vysoká pokuta. Podle kritiků ale návrh dostupnost léků nevyřeší a lékárnám to přidělá práci. Zákazníci by si navíc museli medikamenty často objednávat, což by znamenalo jít do lékárny s jedním předpisem dvakrát.

GLOSA: Podivín Válek vzkazuje našim dětem bez léků, že je vyléčí slunce

Je skandální, že pořád nejsou léky pro děti. Zrovna dnes jsem viděl na Instagramu Nikol Štíbrové příspěvky zoufalých maminek, které nemají antibiotika na spálovou angínu. Není penicilin. V mnoha částech republiky se o dětské léky svrhává nedůstojný závod, který navíc vyzývá k tradičnímu křečkování, když už dotyčný lék konečně někde je… V pátek také promluvil o tomto problému ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Vzal to po svém. Meteorologicky.