Šerifům z Tiraspolu se ve středu večer podařila fantastická věc. Jako první moldavský tým se kvalifikovali do honosné fotbalové společnosti s názvem Liga mistrů. Postupem do skupiny si klub vydělá bezmála 400 milionů korun, což je v silném kontrastu s tím, jak chudé prostředí zastupuje.
Klub z nejchudší evropské země si vybojoval místo v nejbohatší fotbalové soutěži planety. Šeriff Tiraspol v závěrečném předkole zaskočil Dinamo Záhřeb – napřed ho doma skolil výsledkem 3:0, v odvetě v Chorvatsku nedopustil žádné drama a remizoval 0:0.
A nastala velká sláva. Žádnému klubu z Moldavska se doposud nepovedlo dobýt Champions League. I když z Moldavska… Tiraspol spadá do úzkého pruhu území podél řeky Dněstr, které je občas označováno za nezávislý stát. Mezinárodně Podněsterskou republiku však uznaly jen Náhorní Karabach, Jižní Osetie a Abcházie. A postavení těchto území je taktéž sporné. Nyní každopádně tiraspolský klub vyhlíží konfrontaci s těmi nejlepšími.
History is made! 🇲🇩
— Football on TNT Sports (@footballontnt) August 25, 2021
Sheriff Tiraspol become the first Moldovan side to EVER qualify for the Champions League group stage! 👏#UCL pic.twitter.com/JxkJtOKYOH
Od začátku tisíciletí 19 titulů
Jde o velké překvapení. Už jen proto, že koeficient moldavského fotbalu je žalostný a Tiraspol si do Ligy mistrů musel proklestit cestu od suterénu. Jen málo týmů, které startují už v prvním předkole, se dostane třeba do třetí fáze kvalifikace o milionářskou soutěž. Napřed si Šeriff poradil s albánskou Teutou, pak vyřadil Alaškert z Arménie, vyzrál i na Crvenou Zvězdu Bělehrad a tažení předkoly zakončil velkým triumfem nad Záhřebem.
Nikdo jiný z Moldavska se v dalších několika letech prakticky nemůže kvalifikovat do Ligy mistrů. Od začátku tisíciletí se stalo jen dvakrát, že domácí ligu nevyhrál Tiraspol, který má nyní 19 titulů. Totální hegemonii narušily jen sezony 2010/2011 a 2014/2015, kdy ligu opanovaly týmy Dacia Kišiněv, respektive Milsami Orhei.
Šeriff má zdaleka nejlepší podmínky. Ve zbídačené chudé oblasti je 15tisícový stadion a tréninkové zázemí klubu oázou luxusu, za kterou by se rozhodně nemusely stydět na daleko atraktivnějších destinacích kontinentu. Nechybí například ani obří krytá hala s umělou trávou. Když ale budou evropští giganti autobusem z moldavského Kišiněva přijíždět do Tiraspolu, pravděpodobně se budou divit, kde se to ocitli.
Šeriff z dílny Šeriffu
Město se kromě moderního fotbalového areálu zaseklo v čase, což namátkou připomínají vystavené tanky, sovětské vlajky se srpem a kladivem nebo socha Lenina. Tuhé časy východního bloku připomínají také přísní policisté na hranicích mezi Moldavskem a republikou bez mezinárodního uznání.
Klubu se na rozdíl od naprosté většiny obyvatel daří velmi dobře díky dvěma bývalým důstojníkům služby KGB, kteří Šeriff v roce 1997 zakládali. Šerifský odznak do loga a název fotbalový tým jen převzal od už existující společnosti Šeriff, která má v Podněstří na starost prakticky veškerý obchod.
Jinak by si fotbalová organizace nemohla dovolit živit a vábit řadu šikovných zahraničních fotbalistů. Jen minimum členů kádru lze označit za místní. Například ve středu proti záhřebskému Dinamu byl v základní sestavě jediný Moldavec. Na peníze z Tiraspolu slyší především hráči z Afriky a Jižní Ameriky.
Кто на новеньких
— FC Sheriff (@FotclubSheriff) August 26, 2021
Сегодня, состоится жеребьевка группового этапа Лиги Чемпионов. ФК «Шериф» попал в четвертую корзину. Вот как распределены команды.https://t.co/lz6VYCnqLD pic.twitter.com/oKJW4gFEsn
Před začátkem ročníku 2021/2022 měl Tiraspol v předkolech Ligy mistrů odehráno 70 zápasů. Ani taková porce mu nestačila na to, aby se do základní skupiny probojoval. V okamžiku, kdy v prvním zápase play-off minulý týden porazil chorvatský celek 3:0, byla Champions League prakticky v kapse.
„Když jsme doma vyhráli 3:0, trenér Dinama Záhřeb předeslal, že nepotřebují prodloužení ani penalty. Že nás porazí o víc než tři branky v základní hrací době. Po těchto slovech jsem tým ani nemusel nijak motivovat,“ uvedl s úsměvem kouč Jurij Vernidub po bezgólové remíze.
Nepůjde o premiéru v pohárovém podzimu, Tiraspol si už vyzkoušel Evropskou ligu. Poprvé si ji zahrál v roce 2009, pak hned v další sezoně. Po několikaleté odmlce rovněž v ročníku 2013/2014 a naposledy před čtyřmi lety. To ve skupině narazil i na Zlín.
Ale nakouknout mezi úplnou smetánku, poslouchat až takřka do Vánoc krásnou znělku a k tomu dostat odměnu minimálně 400 milionů korun, to dosud Šeriff nezažil.