Kdo aspoň párkrát slyšel o ragby, pravděpodobně zároveň narazil na přezdívku obávané novozélandské reprezentace „All Blacks“. Už méně známé je to, že v návaznosti na kolegy ragbisty se fotbalistům z ostrovního státu ležícího u Austrálie říká „All Whites“, a to podle bílých dresů. V hyperkorektní době však někomu název „Všichni v bílém“ přijde rasistický.
Je přezdívka naší reprezentace v pořádku? Touto nečekanou otázkou se v posledních dnech zabývají funkcionáři fotbalové asociace na Novém Zélandu. Domnívají se, že pojmenování „All Whites“ může být lehce náchylné k rasistickým konotacím.
Přitom se za názvem nikdy neskrývalo nic nenávistného. Když fanoušci na začátku 80. let při příležitosti kvalifikace na mistrovství světa ve Španělsku s přezdívkou přišli, nemysleli tím, ať za nás hrají jen „bílí“, fotbalisty tmavé pleti tu nechceme. Jen odkazovali na kompletně bílé dresy a zároveň vytvořili kontrast k ragbyovým All Blacks, kteří nastupují v černé.
Šéf svazu Andrew Pragnell potvrdil, že v rámci cesty kulturní inkluze je možné, že dojde ke změně. Zároveň podotkl, že asociace prozkoumává i jiné názvy v novozélandském fotbale. „Pracujeme se zúčastněnými stranami i s lidmi mimo fotbal. Zkoumáme různé úrovně svazu, abychom se ujistili, že vše je vhodné pro svůj účel v roce 2021 a dál. Je příliš brzy na to, abychom hovořili o nějakých výsledcích, ale je to důležitá práce, protože se snažíme být nejexkluzivnějším sportem na Novém Zélandu.“
Co je k tomu vede?
Úvahy, které mohou znamenat zánik tradičního „All Whites“, na sociálních sítích pořádně rozhořčily nemalé množství fanoušků. Opakují se názory hovořící o přehnané korektnosti, která nabírá „bláznivých rozměrů“. Dokonce bývalý novozélandský reprezentant maorského původu Wynton Rufer řekl, že změna názvu by byla naprostým šílenstvím.
Anglie bude dál poklekávat, má však své „rebely“. K ničemu to není, tvrdí útočník
Letos v únoru usoudili, že poklekávání před zápasy nemá kýžený efekt, a přestali s ním. Teď po postupu do elitní anglické společnosti Premier League fotbalisté Brentfordu – respektive jejich vedení – mění stanovisko. Gesto spojené s podporou hnutí Black Lives Matter (BLM) však nebude vykonávat jeden z hráčů tmavé pleti v týmu nováčka.
„Bylo by to dost zvláštní pro každého hráče, který je v národním týmu. Je úžasné reprezentovat svou zemi... A bohužel je svět čím dál šílenější, jak stárneme a jak se věci vyvíjejí. Je naprosté šílenství, že se to vůbec řeší. A že dokonce může dojít ke změně. To je neuvěřitelné,“ uvedl pro rozhlasovou stanici SENZ Rufer, který reprezentoval celkem 17 let, poprvé v roce 1980. „Je to svinstvo, a to jsem Maor. Jsem hrdý na původ z matčiny strany,“ dodal.
To 43letý Ryan Nelsen – bývalý kapitán národního týmu, který většinu kariéry strávil v anglické Premier League – má trochu jiný pohled. „I kdyby to vadilo jen malé menšině, bude správné název změnit. To, že přezdívka existuje 40 let, neznamená, že je správná,“ konstatoval. Ale příliš mnoho stejně smýšlejících kolegů nemá.
„Jsem docela zastáncem tradic. Hrál jsem za ten tým hodně let a jsem překvapený, že chtějí udělat něco takového. To jako budou chtít změnit i All Blacks? Co je k tomu vede? Bylo tomu tak spoustu let. All Whites vždycky znamenalo novozélandský fotbalový tým. Už od doby, kdy jsem byl dítě,“ nechápal 49letý Vaughen Coveny, nejlepší střelec v historii novozélandské reprezentace.
Přidal se také komentátor Jason Pine. „All Whites je fanoušky vytvořená přezdívka, která vznikla podle barvy oblečení. Je to stejné jako baseballový tým Boston Red Sox. Mají prostě červené ponožky. A All Whites nosí bílé dresy. To je celé.“
Podle dalšího někdejšího hráče Nového Zélandu Harryho Ngaty by před 20 lety nad přezdívkou nikdo ani nepozvedl obočí. Ale změna je jeho optikou vzhledem k „podnebí, ve kterém žijeme“ nevyhnutelná.