Projekt Jedlá školní zahrada letos vstoupil do svého čtvrtého ročníku. Jeho cílem je naučit děti zdravým stravovacím návykům tím, že si samy vypěstují ovoce a zeleninu přímo ve školních zahradách. Výsledky letošního ročníku už jsou známé – osm vybraných škol získá 100 000 Kč na založení nebo rozšíření své zahrady, která dětem pomáhá lépe porozumět tomu, odkud jídlo pochází, a buduje jejich vztah k přírodě.
Projekt spustil Lidl Česká republika již v roce 2022 Lidl společně s programem Skutečně zdravá škola a od té doby pomohl přispět k výstavbě 20 školních zahrad napříč Českou republikou. Cílem iniciativy je proměnit školní zahrady v místa, kde se děti učí pěstovat vlastní ovoce a zeleninu, poznávají cyklus přírody a přirozeně si osvojují zdravé stravovací návyky. Díky grantu ve výši 100 000 Kč mohou školy budovat záhony, skleníky či kompostéry a začlenit práci na zahradě do výuky i volnočasových aktivit.
Kromě finanční podpory mají školy k dispozici také metodické vedení a odborné poradenství, aby byly zahrady co nejlépe přizpůsobené podmínkám dané školy i potřebám žáků. Letošní ročník již zná své výherce, mezi nimiž jsou:
- Mateřská škola Horní Lideč, Zlínský kraj
- Mateřská škola Máj Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
- Mateřská škola Neděliště, Královehradecký kraj
- Mateřská škola Ústí nad Labem, Ústecký kraj
- Mateřská škola Žatec, Ústecký kraj
- Rehabilitační stacionář Zlín, Zlínský kraj
- Základní škola a Mateřská škola Mozaika, Mnichovice, Středočeský kraj
- ZŠ a MŠ Tři Sekery, Karlovarský kraj
Zahrada jako učebnice
Jedlé školní zahrady nejsou jen místem, kde se něco pěstuje, nýbrž jsou především prostorem, kde se děti učí zodpovědnosti, trpělivosti a základním principům udržitelnosti. Díky pěstování vlastního ovoce a zeleniny mnohem lépe chápou, odkud pochází jídlo na jejich talíři, a rozvíjejí zdravý vztah k přírodě i k vlastnímu stravování. „Letošní grantová výzva opět ukázala, že školy nechtějí mít na svých pozemcích jen herní nebo relaxační zóny, ale že zahradu vnímají jako místo pro prožitkové učení. Při posuzování žádostí jsme se tedy zaměřili především na to, jak školy zahradu začlení do svého školního vzdělávacího programu nebo jak zapojí školní jídelnu. Vzhledem k tomu, že jsme letos posuzovali 50 žádostí, byl pro nás důležitým kritériem i způsob, jak škola otevře zahradu veřejnosti nebo jak zapojí dobrovolnickou pomoc,“ uvedla mluvčí společnosti Lidl Česká republika Eliška Froschová Stehlíková.
Program zároveň pomáhá i při rozvoji regionů a zapojuje děti do aktivního učení prostřednictvím přímé zkušenosti s péčí o rostliny. „Rekordních 51 přihlášených projektů nás nejen potěšilo, ale i utvrdilo v tom, že školní zahrady se stávají zásadním vzdělávacím prostorem pro současnou generaci dětí. Kvalita předložených návrhů byla mimořádně vysoká, což svědčí o rostoucím zájmu pedagogů propojovat praktickou výuku s principy udržitelnosti a zdravého životního stylu. Vybrat jen osm vítězných projektů bylo nesmírně náročné, protože každá přihláška nabízela jedinečný přístup k vytvoření prostoru, kde děti mohou doslova ochutnat výsledky svého úsilí," říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.