Nejen roušky a ochranné pomůcky. Čínská správa civilního letectví v pokynech pro tamní aerolinky uvádí, že v rámci snížení rizika infekce by palubní personál měl nosit jednorázové pleny, aby se vyhnul možnému riziku přenosu na toaletách. Informoval o tom web CNN.
Čínská správa civilního letectví (CAAC) vydala už 25. listopadu nové pokyny pro letecký průmysl v zemi, na který dohlíží. Dokument s názvem Technické pokyny pro prevenci a kontrolu epidemie pro letecké společnosti, šesté vydání, obsahuje rady o hygienických postupech, které se v letadlech a na letištích mají provádět.
Doporučuje se, aby palubní personál létající do rizikových zemí nosil „lékařské roušky, dvouvrstvé jednorázové lékařské rukavice, brýle, jednorázové pokrývky hlavy, jednorázové ochranné oděvy a návleky na boty“.
Poté příručka radí, aby letecký personál, mezi který patří třeba letušky, nosil jednorázové pleny tak, aby nemusel používat toaletu a snížil tak možné riziko přenosu koronaviru. „Doporučuje se, aby členové palubní posádky nosili jednorázové pleny a nepoužívali toalety vyjma zvláštních okolností, aby se zabránilo riziku infekce,“ píše se v textu.
Toalety jako riziková místa pro přenos nemoci?
Ačkoliv se takový požadavek na první pohled vzpírá selskému rozumu, podle CNN není žádným tajemstvím, že toalety v letadle mohou být z hlediska koronavirového přenosu klíčovým místem. Například v srpnu se během letu nakazila žena cestující z Itálie do Jižní Koreje, přičemž odborníci za možný zdroj infekce označili právě WC – jediné místo, kde pasažérka neměla respirátor N95.
Toalety v letadlech a jejich konstrukce byly horkým tématem již před epidemií COVID-19, ale až současná situace donutila soustředit úsilí na hledání nových řešení. Například japonská letecká společnost ANA letos oznámila, že testuje prototyp nových toaletních dveří fungujících bez toho, aby se jich cestující museli dotýkat.
Letecký výrobce Boeing mezitím úspěšně požádal o patent na „samočistící záchod“, který by po každém použití toaletu vyčistil pomocí UV záření, přičemž by údajně zničil 99,9 procent nežádoucích infekčních zárodků.