Libanonci žijící v Česku
Na obyvatele Bejrútu, kteří se teď vypořádávají s následky ničivé exploze, myslí také Libanonci žijící v Česku. Zpráva o výbuchu všechny šokovala. Bezprostředně poté začali obvolávat své rodiny a zjišťovat, jestli jsou v pořádku. Stále je pro ně těžké uvěřit, že jsou části města, které tak dobře znají, v troskách.
„Ta scénografie se úplně samozřejmě změnila. Vypadá to, jako by byla válka. To není první ani poslední katastrofa v Libanonu, ale lidi nemají moc sil, už toho je moc,“ řekla CNN Prima NEWS Češka žijící v Libanonu Nina Janíková.
Je to největší katastrofa v historii Libanonu, popsala z Bejrútu reportérka CNN
„Tato země už si protrpěla tolik, místní těžko hledají sílu na to to překonat. Vidíte jim to na očích, lidé v ulicích pláčou,“ řekla k situaci v Libanonu po neštěstí v Bejrútu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové reportérka americké CNN Arwa Damonová.
Na obyvatele Bejrútu v těchto dnech myslí i krajané, kteří se v místě narodili a teď žijí v Česku: „Nejdřív jsem byl v šoku, protože to byl neuvěřitelný výbuch. To, co jsme viděli na videích, to byla katastrofa,“ řekl Zeid Sleiman a dodal: „Všichni jsou v pořádku, akorát bratr bydlí v Bejrútu a ten má sklo na zemi.“
Zničené město
Přímo v epicentru výbuchu žije také rodina paní Niny Janíkové. „Sestřenice manžela úplně ztratila byt, je bez domu. Měla velké zranění s malou tříměsíční holčičkou, musely jít do špitálu. Protože když to vybuchlo, tak to byla taková obrovitánská vlna,“ řekla.
Všechny zničené budovy krajané dobře poznají i pod vrstvami suti. „To vůbec nevypadá, jak to vypadalo v místě výbuchu. A jinde ve městě, kde jsou hospody, restaurace, tam už to není ono. Bejrút je zničené město,“ řekl Sleiman.
Pomoc, která do Bejrútu odletěla z Česka, vítají jak místní, tak Libanonci žijící v Česku. „Každá pomoc je jak kdyby přišel anděl,“ sdělila Janíková. V jednom se Libanonci u nás shodují. Rodiny z centra Bejrútu se budou s následky ničivé exploze vypořádávat několik měsíců až let.