reklama

Libanonci žijící v Česku o výbuchu v Bejrútu: Příbuzní přišli o bydlení

Na obyvatele Bejrútu, kteří se teď vypořádávají s následky ničivé exploze, myslí také Libanonci žijící v Česku. Zpráva o výbuchu všechny šokovala. Bezprostředně poté začali obvolávat své rodiny a zjišťovat, jestli jsou v pořádku. Stále je pro ně těžké uvěřit, že jsou části města, které tak dobře znají, v troskách.

reklama

„Ta scénografie se úplně samozřejmě změnila. Vypadá to, jako by byla válka. To není první ani poslední katastrofa v Libanonu, ale lidi nemají moc sil, už toho je moc,“ řekla CNN Prima NEWS Češka žijící v Libanonu Nina Janíková.

K tématu

Na obyvatele Bejrútu v těchto dnech myslí i krajané, kteří se v místě narodili a teď žijí v Česku: „Nejdřív jsem byl v šoku, protože to byl neuvěřitelný výbuch. To, co jsme viděli na videích, to byla katastrofa,“ řekl Zeid Sleiman a dodal: „Všichni jsou v pořádku, akorát bratr bydlí v Bejrútu a ten má sklo na zemi.“

Zničené město

Přímo v epicentru výbuchu žije také rodina paní Niny Janíkové. „Sestřenice manžela úplně ztratila byt, je bez domu. Měla velké zranění s malou tříměsíční holčičkou, musely jít do špitálu. Protože když to vybuchlo, tak to byla taková obrovitánská vlna,“ řekla.

Všechny zničené budovy krajané dobře poznají i pod vrstvami suti. „To vůbec nevypadá, jak to vypadalo v místě výbuchu. A jinde ve městě, kde jsou hospody, restaurace, tam už to není ono. Bejrút je zničené město,“ řekl Sleiman.

Pomoc, která do Bejrútu odletěla z Česka, vítají jak místní, tak Libanonci žijící v Česku. „Každá pomoc je jak kdyby přišel anděl,“ sdělila Janíková. V jednom se Libanonci u nás shodují. Rodiny z centra Bejrútu se budou s následky ničivé exploze vypořádávat několik měsíců až let.

K tématu

Tagy: výbuch exploze Bejrút Libanon

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama