reklama

Je to největší katastrofa v historii Libanonu, popsala z Bejrútu reportérka CNN

„Tato země už si protrpěla tolik, místní těžko hledají sílu na to to překonat. Vidíte jim to na očích, lidé v ulicích pláčou,“ řekla k situaci v Libanonu po neštěstí v Bejrútu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové reportérka americké CNN Arwa Damonová.

reklama

Místo přístavu a jeho okolí se proměnilo ve spáleniště. Podle jedné z libanonských televizních stanic se vyšetřovatelé předběžně domnívají, že požár v přístavu způsobili svářeči, kteří na místě pracovali na zapečetění vchodu do jednoho ze skladů.

K tématu

Bejrútský guvernér Marwan Abboud uvedl, že rozsáhlý výbuch poškodil celou polovinu města. O domov zcela či částečně přišlo během pár sekund 300 tisíc lidí. Přitom přímo ve městě žije 360 tisíc obyvatel, v celé aglomeraci něco přes dva miliony. Škody se odhadují na tři až pět miliard dolarů. Vláda vyhlásila na čtrnáct dní výjimečný stav a zaměstnance odpovědné za sklad poslala do domácího vězení.

Lidé v ulicích pláčou

„Všechny tu zaráží to samé – jak je možné, že se taková věc vůbec stala?“ popsala situaci přímo z Bejrútu reportérka CNN Arwa Damonová. „Tato země už si protrpěla tolik, místní těžko hledají sílu na to to překonat. Vidíte jim to na očích, lidé v ulicích pláčou,“ doplnila.

Obyvatelé Libanonu mají podle Damonové dlouhodobě pocit, že se o ně vláda nestará. Výbuch ve skladu v Bejrútu tak celou politickou situaci jen podtrhuje. „Je to největší katastrofa v historii Libanonu, a to si země prošla občanskou válkou a bombovými útoky. Lidé jsou velmi naštvaní na svou vládu a ptají se: Jak je možné, že bylo tolik ledku uskladněno na místě, kde žije tak moc lidí?“ pronesla Damonová.

Podle ní lidé pochopili, že jim vláda nepomůže, a proto se snaží zabezpečit sami. „Lidé si pomáhají, nabízí střechu nad hlavou příbuzným, ale i úplně cizím lidem. Dobrovolníci zajišťují jídlo nebo vztyčují stany pro tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou,“ zakončila Damonová z Bejrútu.

K tématu

Tagy: CNN výbuch exploze Blízký východ Bejrút Libanon dusičnan amonný

Další hlavní zprávy

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

Koronavirus

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Zdravotní sestra Kathryn sdílela na sociální síti Twitter fotografie, které zachycují, jakou vizuální změnu prodělala od té doby, kdy na jaře absolvovala zdravotnickou školu a poté začala pracovat s pacienty nakaženými koronavirem. Její příspěvek se velmi rychle začal šířit po sociálních sítích. Ke sdílení podobných fotografií se přidávají i další sestřičky v nemocnicích.

reklama
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Vědí o tom kulový, je to jak u debilů. Filip se rozčílil kvůli Dukovanům a varování BIS
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama