Je to největší katastrofa v historii Libanonu, popsala z Bejrútu reportérka CNN

Obrovský výbuch poškodil v Bejrútu stovky domů.

„Tato země už si protrpěla tolik, místní těžko hledají sílu na to to překonat. Vidíte jim to na očích, lidé v ulicích pláčou,“ řekla k situaci v Libanonu po neštěstí v Bejrútu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové reportérka americké CNN Arwa Damonová.

Místo přístavu a jeho okolí se proměnilo ve spáleniště. Podle jedné z libanonských televizních stanic se vyšetřovatelé předběžně domnívají, že požár v přístavu způsobili svářeči, kteří na místě pracovali na zapečetění vchodu do jednoho ze skladů.

Bejrútský guvernér Marwan Abboud uvedl, že rozsáhlý výbuch poškodil celou polovinu města. O domov zcela či částečně přišlo během pár sekund 300 tisíc lidí. Přitom přímo ve městě žije 360 tisíc obyvatel, v celé aglomeraci něco přes dva miliony. Škody se odhadují na tři až pět miliard dolarů. Vláda vyhlásila na čtrnáct dní výjimečný stav a zaměstnance odpovědné za sklad poslala do domácího vězení.

Lidé v ulicích pláčou

„Všechny tu zaráží to samé – jak je možné, že se taková věc vůbec stala?“ popsala situaci přímo z Bejrútu reportérka CNN Arwa Damonová. „Tato země už si protrpěla tolik, místní těžko hledají sílu na to to překonat. Vidíte jim to na očích, lidé v ulicích pláčou,“ doplnila.

Obyvatelé Libanonu mají podle Damonové dlouhodobě pocit, že se o ně vláda nestará. Výbuch ve skladu v Bejrútu tak celou politickou situaci jen podtrhuje. „Je to největší katastrofa v historii Libanonu, a to si země prošla občanskou válkou a bombovými útoky. Lidé jsou velmi naštvaní na svou vládu a ptají se: Jak je možné, že bylo tolik ledku uskladněno na místě, kde žije tak moc lidí?“ pronesla Damonová.

Podle ní lidé pochopili, že jim vláda nepomůže, a proto se snaží zabezpečit sami. „Lidé si pomáhají, nabízí střechu nad hlavou příbuzným, ale i úplně cizím lidem. Dobrovolníci zajišťují jídlo nebo vztyčují stany pro tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou,“ zakončila Damonová z Bejrútu.

Tagy: