reklama

Je to největší katastrofa v historii Libanonu, popsala z Bejrútu reportérka CNN

„Tato země už si protrpěla tolik, místní těžko hledají sílu na to to překonat. Vidíte jim to na očích, lidé v ulicích pláčou,“ řekla k situaci v Libanonu po neštěstí v Bejrútu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové reportérka americké CNN Arwa Damonová.

reklama

Místo přístavu a jeho okolí se proměnilo ve spáleniště. Podle jedné z libanonských televizních stanic se vyšetřovatelé předběžně domnívají, že požár v přístavu způsobili svářeči, kteří na místě pracovali na zapečetění vchodu do jednoho ze skladů.

K tématu

Bejrútský guvernér Marwan Abboud uvedl, že rozsáhlý výbuch poškodil celou polovinu města. O domov zcela či částečně přišlo během pár sekund 300 tisíc lidí. Přitom přímo ve městě žije 360 tisíc obyvatel, v celé aglomeraci něco přes dva miliony. Škody se odhadují na tři až pět miliard dolarů. Vláda vyhlásila na čtrnáct dní výjimečný stav a zaměstnance odpovědné za sklad poslala do domácího vězení.

Lidé v ulicích pláčou

„Všechny tu zaráží to samé – jak je možné, že se taková věc vůbec stala?“ popsala situaci přímo z Bejrútu reportérka CNN Arwa Damonová. „Tato země už si protrpěla tolik, místní těžko hledají sílu na to to překonat. Vidíte jim to na očích, lidé v ulicích pláčou,“ doplnila.

Obyvatelé Libanonu mají podle Damonové dlouhodobě pocit, že se o ně vláda nestará. Výbuch ve skladu v Bejrútu tak celou politickou situaci jen podtrhuje. „Je to největší katastrofa v historii Libanonu, a to si země prošla občanskou válkou a bombovými útoky. Lidé jsou velmi naštvaní na svou vládu a ptají se: Jak je možné, že bylo tolik ledku uskladněno na místě, kde žije tak moc lidí?“ pronesla Damonová.

Podle ní lidé pochopili, že jim vláda nepomůže, a proto se snaží zabezpečit sami. „Lidé si pomáhají, nabízí střechu nad hlavou příbuzným, ale i úplně cizím lidem. Dobrovolníci zajišťují jídlo nebo vztyčují stany pro tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou,“ zakončila Damonová z Bejrútu.

K tématu

Tagy: CNN výbuch exploze Blízký východ Bejrút Libanon dusičnan amonný

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

  • Aktualizováno

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl být vyhozen už v zimě, reagoval na pondělní rezignaci ministra Prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ztratil podle něj důvěru odborné veřejnosti. S tím ale zcela nesouhlasí další odborníci. Například podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera udělal hodně pro pacienty, ale měl pekelné PR. Vojtěcha chválí také epidemiolog Rastislav Maďar.

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

Rozhovor

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) byl jedním z těch nejlepších, prohlásil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. A to i přesto, že je kritikem velké části vládních nařízení v souvislosti s koronavirem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že ale nikdy nekritizoval ministra přímo, ale spíš lidi kolem něj a PR, které měl. To, že resort nově povede epidemiolog a bývalý náměstek na zdravotnictví Roman Prymula, bere jako logickou věc, protože pandemii v podstatě řídil od počátku. Navíc dodal, že na COVID-19 si stejně za půl roku nikdo nevzpomene.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama