reklama

Je to největší katastrofa v historii Libanonu, popsala z Bejrútu reportérka CNN

„Tato země už si protrpěla tolik, místní těžko hledají sílu na to to překonat. Vidíte jim to na očích, lidé v ulicích pláčou,“ řekla k situaci v Libanonu po neštěstí v Bejrútu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové reportérka americké CNN Arwa Damonová.

reklama

Místo přístavu a jeho okolí se proměnilo ve spáleniště. Podle jedné z libanonských televizních stanic se vyšetřovatelé předběžně domnívají, že požár v přístavu způsobili svářeči, kteří na místě pracovali na zapečetění vchodu do jednoho ze skladů.

K tématu

Bejrútský guvernér Marwan Abboud uvedl, že rozsáhlý výbuch poškodil celou polovinu města. O domov zcela či částečně přišlo během pár sekund 300 tisíc lidí. Přitom přímo ve městě žije 360 tisíc obyvatel, v celé aglomeraci něco přes dva miliony. Škody se odhadují na tři až pět miliard dolarů. Vláda vyhlásila na čtrnáct dní výjimečný stav a zaměstnance odpovědné za sklad poslala do domácího vězení.

Lidé v ulicích pláčou

„Všechny tu zaráží to samé – jak je možné, že se taková věc vůbec stala?“ popsala situaci přímo z Bejrútu reportérka CNN Arwa Damonová. „Tato země už si protrpěla tolik, místní těžko hledají sílu na to to překonat. Vidíte jim to na očích, lidé v ulicích pláčou,“ doplnila.

Obyvatelé Libanonu mají podle Damonové dlouhodobě pocit, že se o ně vláda nestará. Výbuch ve skladu v Bejrútu tak celou politickou situaci jen podtrhuje. „Je to největší katastrofa v historii Libanonu, a to si země prošla občanskou válkou a bombovými útoky. Lidé jsou velmi naštvaní na svou vládu a ptají se: Jak je možné, že bylo tolik ledku uskladněno na místě, kde žije tak moc lidí?“ pronesla Damonová.

Podle ní lidé pochopili, že jim vláda nepomůže, a proto se snaží zabezpečit sami. „Lidé si pomáhají, nabízí střechu nad hlavou příbuzným, ale i úplně cizím lidem. Dobrovolníci zajišťují jídlo nebo vztyčují stany pro tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou,“ zakončila Damonová z Bejrútu.

K tématu

Tagy: CNN výbuch exploze Blízký východ Bejrút Libanon dusičnan amonný

Další hlavní zprávy

Byznys

Ani 150milionová injekce nezabrala. Pivovar Vysoký Chlumec končí

Ani 150milionová injekce nezabrala. Pivovar Vysoký Chlumec končí

Po Uherském Brodě a Klášteře teď skupina Pivovary Lobkowicz Group uzavírá svůj další podnik. Ve Vysokém Chlumci se přitom pivo vařilo už od 15. století. Uzavření výrobny na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje potvrdila pro CNN Prima NEWS Martina Husková, mluvčí skupiny Pivovary Lobkowicz Group.

reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama